مقالاتمقالات اجتماعی

ستارگان سینما و گرمایش زمین: آیا نگرانی آنها واقعی است یا ظاهری

گرِتا تونبرگ، دختر نوجوان سوئدی و فعال محیط زیست که چندی پیش به شهرت جهانی رسید، قرار است به آمریکا سفر کند تا بتواند در کنفرانس بحران آب و هوا در این کشور شرکت کند. این دختر 16 ساله که مخالف پرواز کردن است و معمولا با قطار به سفر می‌رود، این بار قرار است سوار بر قایقی که با انرژی خورشیدی کار می‌کند، سفر دو هفته‌ای اش به آمریکا را انجام دهد. در سال‌های اخیر، بسیاری از چهره‌های بزرگ سینما و تلویزیون، خود را به جریان مبارزه با گرمایش زمین متصل کرده‌اند. لئوناردو دیکاپریو و آرنولد شوارتزنگر بازیگران هالیوودی و ژیزل بوندشن ستاره‌ دنیای مدلینگ، در میان این چهره‌ها هستند. اما همین افراد، در حالی که درباره‌ خطرات آلودگی‌های کربنی و آب‌شدن یخچال‌های قطبی سخن می‌گویند، با جت‌ها و قایق‌های شخصی خود به چهارگوشه‌ دنیا سفر می‌کنند. پرسش اینجاست که آیا نگرانی و فعالیت این افراد برای حفظ محیط زیست واقعی است یا ظاهری؟

دشوار کردن زندگی برای حفظ محیط زیست

تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال محیط زیست، ماه گذشته اعلام کرد که برای سفر به آن سوی اقیانوس اطلس، قصد دارد به جای هواپیماها و کشتی‌های مسافرتی بنزین‌سوز، از روشی دیگر که به محیط زیست صدمه نمی‌زند استفاده کند. او که اکنون به یکی از مشهورترین چهره‌های مبارزه برای توقف تغییرات آب و هوایی تبدیل شده، قرار است در دو کنفرانس جداگانه در این مورد، حضور یابد: اولی نشست اقدامات عملی علیه گرمایش زمین، که از سوی سازمان ملل متحد، در ماه سپتامبر و در نیویورک برگزار خواهد شد؛ و دیگری، کنفرانس آب و هوایی موسوم به COP25 که در شهر سانتیاگو کشور شیلی و در ماه دسامبر برگزار خواهد شد. تونبرگ، در پستی در فیسبوک، مورد مخالفتش با استفاده از هواپیما برای این دو سفر می‌گوید: متاسفانه هیچ قطاری به آن سوی اقیانوس اطلس نمی‌رود. اما من قصد ندارم که با هواپیما بروم و این به خاطر تاثیر جدی مسافرت‌های هوایی بر وضعیت آب و هوا است. به هر حال، این کاری چالش برانگیز است؛ چرا که از کشتی‌های مسافرتی هم نمی‌خواهم استفاده کنم… آنها هم به همان اندازه‌ هواپیما، آلودگی ایجاد می‌کنند. بالاخره راهی پیدا خواهم کرد.

حالا تونبرگ می‌گوید قصد دارد سفرش به نیویورک را بر عرشه‌ یک قایق مسابقه‌ای انجام دهد، که Malizia 2 نام گرفته و قدرت خود را به طور کامل از صفحات خورشیدی و ژنراتورهای آبی تهیه می‌کند. سازندگان این قایق گفته‌اند که این قایق، مطلقا آلودگی تولید نمی‌کند اما شرایط رفاهی قایق‌های مسافرتی را هم ندارد. این گروه، در بیانیه‌ای در وبسایت خود می‌گوید: در طراحی داخلی قایق، امکانات رفاهی ویژه‌ای قرار داده نشده است و سفر در آن دشوار است. اما گرتا و تیمش از این شرایط آگاه بوده و آنها را پذیرفته‌اند. تصمیم این نوجوان سوئدی برای دشوار کردن سفرش، شاید فریادی باشد به سوی چهره‌های سینمایی و تلویزیونی فعال محیط زیستی، که برای این سفرها، از وسایل نقلیه‌ تجملی و آلوده‌کننده‌ خود استفاده می‌کنند.

کنفرانس‌هایی برای همه‌ روزهای سال

با جدی‌تر شدن موضوع گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی در سال‌های اخیر، شمار نشست‌های بین‌المللی مربوط به این موضوع، افزایشی چشمگیر داشته و چند برابر شده است. مانند همیشه، حضور چهره‌های هالیوودی، کمپانی های بخش فناوری و میلیاردرها، باعث می‌شود که این کنفرانس ها بیشتر به چشم بیایند و توجه رسانه‌های بیشتری را به خود جلب کنند. اما حضور این چهره‌ها، همچنین به این معناست که آنها باید هزاران لیتر بنزین را در هواپیماها و کشتی‌های شخصی خود بسوزانند و ردی از آلودگی کربنی را در مسیر خود بر جای گذارند. نمونه‌ای از این نشست‌ها، گردهمایی سالانه‌ جمع آوری کمک‌های مالی برای حفظ محیط زیست بود که به میزبانی کمپانی گوگل و با حضور چهره‌هایی همچون مارک زاکربرگ برگزار شد. فرودگاه Palermo در کالیفرنیا گزارش داد که شمار 114 پرواز جت شخصی را برای این نشست ثبت کرده است. این پروازها بر اساس آمارها، 784 تن آلودگی منواکسید کربن تولید کرده‌اند؛ آلودگی‌هایی که می‌تواند تلاش‌هایی را که در این نشست‌ها انجام می‌شود، به طور جدی زیر سوال ببرد.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0