اخباراخبار کانادا

سایه شوم تفکیک نژادی و طبقاتی بر سر تورنتو

تورنتو- نمودار جمعیتی جدید، تورنتو را شهری تفکیک شده نشان می دهد. شهری که در آن اقلیت های قومی در محله های کم درآمد و سفیدپوستان در مناطق اعیان نشین متمرکز شده اند. نمودارهای جدید توسط پروفسور دیوید هولچانسکی و تیم تحقیقاتی اش از دانشگاه تورنتو و با استفاده از داده های سرشماری برای نشان دادن رشد نابرابر درآمد در تورنتو تهیه شده اند. هولچانسکی در مصاحبه با خبرنگاران این نابرابری را عمیق تر از آنچه تصور می شد، توصیف کرد. نامبرده نمودارهای خود را هفته گذشته در کنفرانس <فقر شهری و جداسازی در جهان> که در هلند برگزار شد، ارائه کرد.

تیم پژوهشگران با استفاده از داده های سرشماری سال 2016، دریافتند که 68 درصد از ساکنان محله های فقیرنشین اقلیت های قومی و 31 درصد سفیدپوست هستند. سفیدپوستان 49 درصد جمعیت تورنتو را تشکیل می دهند. میانگین درآمد ناخالص در محله های کم درآمد 32 هزار دلار در سال می باشد.
در محله های با درآمد بالا تصویر معکوس است. 73 درصد از ساکنان این مناطق سفیدپوست و مابقی اقلیت قومی هستند. سیاهپوستان 3 درصد از جمعیت این مناطق را تشکیل می دهند. میانگین درآمد در این مناطق 102 هزار دلار در سال می باشد. شمار سفیدپوستان در محله های با درآمد متوسط (میانگین درآمد 49 هزار دلار در سال) نیز بالاتر می باشد.

برخی از گروه های قومی زندگی در محله هایی که همکیشان آنها در آن متمرکز شده اند را ترجیح می دهند. زیرا می توانند راحت تر به فروشگاه ها، خدمات فرهنگی و مذهبی دسترسی داشته باشند. آیا فکر نمی کنید که اینگونه محله ها آگاهانه به نحوی طراحی شده اند که اقلیت های قومی، اکثرا کم درآمد را در خود جای بدهند؟

نتیجه مطالعات حاکی از وجود موانع تبعیض آمیز بر سر راه اشتغال و اسکان اقشار کم درآمد می باشد. با اینکه تبعیض در کانادا به اندازه آمریکا شدید نیست، ولی امکان پیشرفت را برای این قشر محدودتر می کند. نکته جالب در مورد نتایج به دست آمده از تحقیقات هولچانسکی اینکه تقریبا نیمی از ساکنان مناطق فقیرنشین، دارای تحصیلات عالی هستند؛ 25 درصد مدرک دانشگاهی و 25 درصد مدرک کالج. سوال اینجاست که چرا میانگین درآمد ساکنان این مناطق که اکثرا دارای تحصیلات عالی می باشند، تنها 32 هزار دلار در سال است؟ از نظر هولچانسکی، دلیل آن جز تبعیض، چیز دیگری نیست.

نکته نگران کننده دیگر از نظر هولچانسکی اینکه 57 درصد از ساکنان مناطق فقیرنشین تورنتو مهاجرانی هستند که قبل از سال 2006 وارد کشور شده اند. در حالی که تنها 31 درصد از ساکنان مناطق اعیان نشین را مهاجران ورودی قبل از سال 2006 تشکیل می دهند.

آنچه مسلم است، سیاست های دولت نابرابری درآمد را ایجاد کرده و تنها سیاستگذاری صحیح می تواند آن را از بین ببرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان