مقالاتمقالات اجتماعی

ساندرا لی، از کامیابی در آشپزی تا پیروزی بر سرطان

ساندرا لی آشپز معروف، که به خاطر کتاب‌های آشپزی خانگی‌اش، مقاله‌هایش در مجلات و برنامه‌های تلویزیونی‌اش شناخته می‌شود؛ چندی پیش از سوی جامعه‌ فیلم‌های مستقل نیویورک، و در جریان مراسم جوایز IFP Gotham جایزه‌ای دریافت کرد. او برای بسیاری از نخبگان سینمایی نیویورک، آن زنی است که در کانال Food Network خوراک‌های پرتجمل را، چنان درست و تزئین می‌کرد، که مانند خوراک‌های خانه‌پز به نظر می‌رسیدند. ریچل وایز، گلن کلوس و اتان هاوک در میان چهره‌های سینمایی بودند  که در مراسم اهدای جایزه به خانم لی حضور داشتند.

جایزه‌ای که به این چهره‌ تلویزیونی 52 ساله داده شد، به خاطر فیلمی بود به نام Rx: Early Detection, a Cancer Journey With Sandra Lee، اثری مستند ساخت شبکه‌ HBO که ماجرای درمان سرطان سینه‌ او در سال 2015 را، بازگو می‌کند. این فیلم، اثر شجاعانه‌ای است؛ چرا که به تماشاچیان تصاویری خون‌آلود و فیلترنشده از عمل <ماستکتومی دوگانه> یا تخلیه هر دو پستان را نشان می‌دهد که برای خروج بافت سرطانی، روی این ستاره‌ تلویزیونی انجام می‌گیرد.

در روز اهدای جایزه، سالن پر از دوستان و آشنایان لی شده بود. حضور این جمعیت گواهی بود بر قدرت نفوذ این زن؛ زنی که سفرش را از بازاریابی برای دکوراسیون دست‌ساز منزل آغاز کرد، به یک مجری تلویزیونی مشهور تبدیل شد که برای کارش جوایزی نیز دریافت کرد، سپس 27 کتاب نوشت و حالا به یک فعال بخش بهداشت و درمان، تبدیل شده است. او هنرش، در شکل دادن به بستنی و خامه و کار کردن با لیمو و سیب‌زمینی برای ساخت یک دسر بی‌نظیر را، به زندگی شخصی‌اش نیز منتقل کرد: او تمام توانایی‌ها و استعدادهایش را جمع کرد و به آنها شکل داد و قدرت اراده‌اش را نیز به آن افزود و با استفاده از این معجون، به موفقیت‌ رسید.

خانم لی یک زن مطلقه‌ است که به تازگی از یهودیت خارج شده و حالا با مردی کاتولیک  – که از شخص پاپ برکت گرفته– و از همسرش طلاق گرفته، زندگی می‌کند. هنگامی که لی به فکر ساخت این مستند افتاد، بودجه‌ زیادی در دست نداشت، بنابراین تلاش کرد با هر چه دارد فیلم را بسازد. اما آنطور که در پایان فیلم می‌بینیم، دوستانی که به خاطر رفتار  گرم او، با وی ارتباط داشتند، به کمک او آمدند؛ چنان که می‌بینیم التون جان و بونو خواننده‌ U2 برای ساخت فیلم به او کمک کرده‌اند.

 

 

همانطور که گفته شد، برترین توانایی لی در این است که به محض دیدار با افراد، کاری می‌کند آنها حس کنند که او 100 درصد همراه آنهاست. او به سرعت با دیگران صمیمی می‌شود، ضعف‌های خود را با آنها در میان می‌گذارد و اگر بفهمد که مخاطبش مشکلی دارد، با او همدردی می‌کند، او را نصیحت می‌کند یا به سرعت، کسی را معرفی می‌کند که بتواند مشکل دوست جدیدش را حل کند. خود او می‌گوید: <من همیشه برای کمک‌کردن حاضر هستم. همیشه به دوستان جدیدم می‌گویم: بچه‌هایتان چیزی نیاز ندارند؟ کمکی هست که بتوانم انجام دهم؟>

توانایی‌های لی در دوست و متحد پیدا کردن، نتیجه‌ای از دردهای دوران نه‌چندان ایده‌آل کودکی‌اش هستند. هنگامی که ساندرا در شهر سانتامونیکا در کالیفرنیا به دنیا آمد، مادرش تنها 16 سال داشت و پدرش هم چندان مسن‌تر از او نبود. اما پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند و دوران زندگی او به ماندن در خانه‌ مادرش و سپس پدرش، تقسیم شد؛ مادری که او را ترک کرد و پدری که به خاطر بدرفتاری‌ ساندرا خانه‌اش را ترک گفت.

احتمالا به خاطر این کودکی دشوار و پرهرج و مرج بود که ساندرا این مهارت و علاقه‌ شگرف در نظم و ترتیب دادن و زیباسازی را، کسب کرد. او در سال 1993 نخستین کمپانی ساخت دکوراسیونش را تاسیس کرد و در عرض چند سال، توانست به برنامه‌های آشپزی Food Network راه یابد.

خانم لی در سال 2016 و پس از درمان سرطان سینه‌اش، با لابی‌گری در نیویورک، به تصویب قانون No Excuses در این شهر کمک کرد. این قانون دریافت پول برای ماموگرافی (اسکن پستان برای تشخیص سرطان) را، از زنانی که تحت پوشش بیمه‌ همگانی آمریکا هستند ممنوع می‌کند. او اکنون درصدد است، تا این قانون را، به تصویب شوراهای ایالتی دیگر ایالت‌های آمریکا نیز برساند تا بدین طریق بتوان با تشخیص سریع تر، از گسترش سرطان سینه در این زنان جلوگیری کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *