صفحه اصلی / اخبار / سازمان دیده بان دموکراسی، خواهان تحقیق در باره آقاخان

سازمان دیده بان دموکراسی، خواهان تحقیق در باره آقاخان

اتاوا- سازمان دیده بان دموکراسی (Democracy Watch) ، از دادگاه فدرال درخواست کرده است که تصمیم قبلی کارن شپارد (کمیساریای پیشین لابی گری) مبنی بر عدم تحقیق درباره آقاخان در ارتباط با سفر جاستین ترودو به جزیره خصوصی رهبر اسماعیلیه در باهاما را باطل اعلام کند.

سازمان دیده بان دموکراسی استدلال می کند که حکم شپرد مبنی  بر اینکه آقاخان قوانین و مقررات لابی گری را نقض نکرده زیرا در ازای آن برای بنیاد آقاخان پولی دریافت نمی کند، اشتباه بود.

سازمان مورد اشاره با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: دیده بان دموکراسی، حکم کمیساریای لابی گری را در دادگاه به چالش می کشد، زیرا حکم از نظر قانونی نادرست و ناقض مقررات لابی گری است. این حکم صاحبان بیزنس های بزرگ و سازمان ها و بنیادهای دیگر را به سوءاستفاده از شکاف قانونی و اعمال نفوذ بر سیاستگذاران کانادایی از طریق دادن هدیه و امتیازات خاص، هموار می کند. در بخش دیگری از بیانیه به تعصب و جانبداری شپرد از ترودو اشاره شده. زیرا ترودو شپرد را در مقام کمیساریای لابی گری ابقاء کرد.

تصمیم شپرد در مورد عدم تحقیق در مورد آقاخان، دسامبر سال گذشته توسط CBC News  اعلام شد.

آقاخان که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است، رهبری معنوی میلیون ها مسلمان اسماعیلی را به عهده دارد و عضو هیئت مدیره بنیاد آقاخان در کانادا می باشد. نام این بنیاد که میلیون ها دلار کمک مالی از دولت فدرال دریافت کرده است، به عنوان لابی گر چندین اداره دولتی فدرال، از جمله دفتر نخست وزیر، ثبت شده است.  

لازم به یادآوریست که در دسامبر 2017، مری داوسون (کمیساریای اخلاقیات و تضاد منافع) ترودو را به دلیل پذیرش سفر تعطیلاتی رایگان به جزیره آقاخان در باهاما، ناقض قوانین اخلاقیات و تضاد منافع تشخیص داد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *