صفحه اصلی / اخبار / ساخت قرص ضد باروری برای مردان از یک عصاره گیاهی

ساخت قرص ضد باروری برای مردان از یک عصاره گیاهی

دانشمندان می گویند که یک عصاره گیاهی که به عنوان سم توسط جنگجویان و شکارچیان آفریقایی در تیرهای کمان، مورد استفاده قرار می گرفت، می تواند ماده ای کلیدی در ساخت قرص ضد باروری برای آقایان باشد.

این ماده طبیعی اوابین (ouabain) نامیده می‌ شود و در دو گیاه بومی آفریقا به نام acokanthera schimperi  یا arrow poison tree  و strophanthus gratus یافت می ‌شود.

 اوابین یک ماده سمی است که می تواند باعث آسیب به بافت های قلب شده و منجر به مرگ شود، اما  هنگامی که در دزهای بسیار کم استفاده شود، نه تنها خطری ندارد، بلکه در داروهای تجویز شده توسط پزشکان برای کنترل فشار خون و درمان بیماران پس از حمله قلبی، یافت می شود.

محققان انجمن شیمی آمریکا، می گویند که اوابین باروری در مردان را محدود می کند. آنان یک ماده مشابه با اوابین با ترکیب و ساختار مولکولی اندکی متفاوت ایجاد کرده اند که برای تاثیرگذاری روی یک پروتئین خاص در اسپرم طراحی شده و توانایی حرکت اسپرم را کنترل می کند. اگر اسپرم قادر به شنا نباشد، نمی تواند به تخمک برسد و بارور شود. محققین ترکیب جدید را با موفقیت روی موش ها آزمایش کرده و متوجه شدند که موش ها نابارور شده اند. ضمن اینکه سلامت کلی حیوان نیز به خطر نیفتاده است.

دانشمندان معتقدند که اثرات این قرص مانند قرص های ضد بارداری که به طور گسترده توسط زنان استفاده می شوند، به صورت کامل برگشت پذیر است. چرا که هنگامی که اوابین سیستم بدن موش ها را ترک کرد، اسپرم های جدید تحت تاثیر آن قرار نداشتند. قرض ضد باروری مردان هنوز روی انسان آزمایش نشده است، اما تحقیقات جدید یک گام رو به جلو برای ساخت قرص ضد باروری تلقی می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *