صفحه اصلی / مقالات / زیان ها و فواید مصرف ماری جوانا

زیان ها و فواید مصرف ماری جوانا

banner-niazmandiha2

تحرکات جدید مسئولان در آستانه قانونی شدن ماری جوانا

با فاصله کمتر از یک سال تا اول ژوئیه 2018 – زمان مورد نظر دولت مرکزی جهت قانونی شدن مصرف ماری جوانا برای موارد غیرپزشکی/ تفریحی-، دولت های استانی و شهرداری ها به تکاپو افتاده اند، تا از فرصت باقیمانده برای موارد ضروری استفاده کنند. کمااینکه اتحادیه شهرداران انتاریو به تاسی از شهرداری تورنتو خواستار آن شده وقتی قانون نوین به مرحله اجرا گذاشته شود، دولت استان تامین اعتبار مالی برای نظارت بیشتر بر امور مربوطه را به عهده بگیرد.

انتاریو پیشگام استان ها

انتاریو نخستین استان کشور است، که رسما طرح خود برای فروش ماری جوانا در فروشگاه هایی مانند مغازه های فروش مشروبات الکلی را مطرح کرده است. از جمله تمهیداتی هم که در نظر گرفته، گشایش تدریجی حدود 150 فروشگاه ماری جوانا تا سال 2020، تعیین سن قانونی 19 (در قانون دولت مرکزی 18) سال برای مصرف ماری جوانای تفریحی، گماردن هیئت کنترل بر فروش و مصرف آن، در معرض دید قرار نداشتن ماری جوانا در فروشگاه های مربوطه (مانند وضعیت کنونی سیگار)، آموزش اجباری برای فروشندگان، لزوم ارائه کارت شناسایی معتبر برای خریداران، مصرف تنها در محل زندگی خصوصی،… و رعایت قوانین مربوطه دولت مرکزی، می باشند.

دیدگاه مردم، دانش پژوهان و منتقدان سیاسی

براساس برآورد ژانویه گذشته بازارهای جهانی بانک تجارت صنعتی کانادا/ سی آی بی سی دولت مرکزی از طریق مالیات بستن بر ماری جوانای قانونی شده، می تواند سالانه درآمدی 5 میلیارد دلاری کسب کند. البته نخست وزیر ترودو گفته میزان این درآمد هر قدر که باشد، صرف برنامه های درمان اعتیاد، پشتیبانی از سلامت روانی و آموزشی، خواهد شد. همچنین هدف از قانونی کردن آن را محدودیت دسترسی افراد زیر سن قانونی به این ماده، و بستن راه سود کلان ناشی از داد و ستدش برای گروه های خلافکار ذکر کرده است.

همچنین بنا بر اظهارات بیل بلر منشی مجلسی نخست وزیر دولت متبوعش مدت ها در مورد لایحه مربوطه با ایالت هایی مانند واشنگتن و کلرادو (که در این باره تجربه دارند) مشورت کرده، تا بیاموزد که چه اقداماتی کارایی داشته، و یا نداشته اند. وی در مورد تفاوت عملکرد دولت متبوعش با دولت های اینگونه ایالت ها افزود: این لایحه کاملا بر سلامتی و چگونگی کاهش زیان های اجتماعی در پیوند با تولید، توزیع و مصرف ماری جوانا، تمرکز دارد.

دولت استان انتاریو هم هدف اصلی خود را پیشگیری، تغییر مسیر (نادرست کنونی) و کاهش آسیب، ذکر کرده است.

با اینهمه هنوز هم نگرانی های فراوانی در مورد زیان های قانونی شدن ماری جوانای تفریحی وجود دارد. زیرا مثلا نتایج تحقیقات دکتر رابرت پاور و همکارانش از دانشگاه کینگ لندن از جمله نشان می دهد، استفاده از ماری جوانا احتمال ابتلاء به جنون جوانی را افزایش می دهد.

هواداران ثابت قدم امنیت عمومی هم می گویند: در مواردی که عملا شاهد بوده ایم، دیده ایم که تاثیرات ماری جوانا بر عملکرد مغز، می تواند به این امنیت آسیب های جدی بزنند. بنابراین قانونی کردن این ماده بدون در نظر گرفتن اینگونه تاثیرات، بالاترین زیانی است که از این طریق متوجه امنیت عمومی می شود.

اتحادیه روانپزشکان کانادا نیز هشدار داده که با توجه به مشکلات مصرف ماری جوانا برای افراد جوان تر، حداقل سن استفاده از آن باید 21 سال در نظر گرفته شود. همچنین برای جوانان تا 25 سال محدودیت هایی از جمله کیفیت ماری جوانای مصرفی برقرار گردد. زیرا استفاده زودهنگام و همچنین مستمر این گیاه می تواند، بر حافظه، توانایی توجه، هوشیاری و توانایی پیگیری افکار، اثر منفی داشته باشد. همچنین سبب نارسایی ها و برخی مسایل روانی دیگر گردد.

اسکات لدردیل استادیار دانشکده سیستم درمانی و بهداشت عمومی دانشگاه واترلو با اختصاص فروشگاه ها به ماری جوانا مخالف است. از دیدگاه وی عرضه این ماده باید در فروشگاه های مشروبات الکلی صورت بگیرد، که در اداره با نظم و ترتیب، رعایت کلیه مفاد قانونی مربوطه از جمله عدم ارائه جنس به افراد زیر سن قانونی، داشتن کارکنان حرفه ای و… به خوبی امتحان خود را پس داده اند. همچنین چنین استفاده ای از هزینه های گزاف راه اندازی فروشگاه های ویژه ماری جوانا پیشگیری خواهد کرد.  

جودی امری از هواداران دیرپا و سرسخت قانونی شدن ماری جوانا از سیاستمداران و ماموران پلیسی که همواره با این قانونی شدن مخالف بوده اند، اما اینک برآنند که از این راه پولی به جیب بزنند، به شدت انتقاد می کند.

کامیل کوئنویل رئیس هیئت مدیره اتحادیه سلامت روانی کانادا می گوید که نهاد متبوعش در توصیه ای که اخیرا ارائه کرده، خواستار آن شده که همه عواید دولت از فروش ماری جوانا صرف تامین اعتبار مالی سلامت روانی شود. زیرا بین مسایل در پیوند با مصرف ماری جوانا، سلامت روانی و اعتیاد، رابطه وجود دارد.

کولین کری نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی وزیر بهداشت و درمان در مورد کارا بودن عملی دور نگه داشتن افراد زیر سن قانونی می گوید: نخست وزیر در این مورد قول داده است. اما واقعا هیچ شفافیتی وجود ندارد.

کلی لیچ از نامزدهای پیشین رهبری این حزب در سطح ملی و دیگر نماینده این مجلس که از جمله تجربه وزارت کار دولت استیون هارپر را در کارنامه دارد، حتی یک روز پیش از تقدیم لایحه مربوطه به مجلس متبوعش – سیزدهم ماه جاری-، برای چندمین بار مخالفت خود را با آن ابراز کرد. کمااینکه با اشاره به اینکه خودش جراح ماهیچه-استخوان کودکان است، گفت در مورد چنین قانونی شدنی دلنگرانی های جدی وجود دارد.

هفت شرکت دست اندرکار هم در بخشی از نامه خود به برخی از وزرا در مورد فروش ماری جوانا به صورت پستی و یا در مغازه ها، آورده اند: بدون بازاریابی در فروشگاه ها، آموزش به مصرف کنندگان در مورد محصولاتی که می خرند، و کمک به آنها جهت درک تفاوت این محصولات، مشکل خواهد بود.

موافقان

گرچه ماری جوانا همواره در کنار بشر وجود داشته و در بیشتر دوران تاریخ نیز قانونی بوده، اما علم حتی تا اواسط قرن بیستم هیچ چیزی در موردش نمی دانست. تا اینکه در سال 1963 رافائل مکولام شیمیدان جوان اسرائیلی شاغل در موسسه علوم وایزمن با یک سری آزمایش و پژوهش از جمله دریافت، که این گیاه خواص دارویی پرشماری دارد. در ادامه نیز پژوهش های مشترک وی با سایر همگنانش نشان دادند، که این گیاه در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله ام اس، بی خوابی، بی اشتهایی، و از بین بردن پیامدهای منفی شیمی درمانی در روند رهایی از شر سرطان، مفید می باشد. نتایج این پژوهش ها سبب گشته که در اسرائیل برای درمان و یا تخفیف برخی از بیماری ها مانند آب سیاه چشم، بی اشتهایی و تنگی نفس، از ماری جوانا استفاده شود.

بااینهمه خود وی می گوید مصرف طولانی مدت آن و به ویژه از سوی جوانان، عوارضی منفی مانند ایجاد تغییر در روند توسعه طبیعی مغز دارد.

وایوک مورثی جراح آمریکایی نیز در سال 2013 خاطرنشان کرد، که این گیاه برای برخی از بیماری ها مفید است

منوئل گازمن شیمی-زیست شناس اسپانیایی دانشگاه مادرید ضمن اشاره به اینکه بسیاری از ادعاهای منتشره در مورد ماری جوانا در جهان مجازی بی پایه و اساس اند، درستی برخی از ادعاها در مورد تاثیر آن بر درمان سرطان را مورد تایید قرار می دهد. زیرا پژوهش 15 ساله خود و همکارانش در استفاده از آن به عنوان دارو برای مبارزه با غده های سرطانی در مغز موش های آزمایشگاهی، سبب از بین رفتن این غده ها در مغز یک سوم از این موش ها شد. همچنین غده های یک سوم دیگر را کوچک کرد.

بسیاری از مبتلایان پیشین به سرطان هم با جدیت ادعا می کنند، که مصرف ماری جوانا به عنوان دارو سبب شده از شر سرطان نجات یابند. بیش از صدها تن از والدین آمریکایی نیز که از درمان سرطان فرزندان خود با مصرف داروهای رایج ناامید شده بودند، با استفاده از ماری جوانا به نتیجه دلخواه رسیدند. البته پزشکان قانونا حق نداشتند، مصرف این گیاه را توصیه کنند. اما به صورت غیررسمی این والدین را در جریان نتایج اینگونه پژوهش ها قرار دادند.

این مساله هم که برغم دخانیات، مشروبات الکلی و… مصرف بیش از اندازه ماری جوانا تاکنون سبب مرگ کسی نشده، از دیگر نکاتی است، که هوادارانش در برابر مخالفان آن عنوان می کنند.


یک نطر

  1. من شخصا برانی که داخل ان کره ماری جوانا هست را هر شب قبل از خواب میخورم و به روح کسانی که ان را کشف کردند درود میفرستم. به همه سالمندان عزیز هم توصیه میکنم که به جای مصرف قرص های گوناگون برانی میل کنند، فقط مراقب خشکی چشم بعد از مصرف باشند که ان هم به کمک قطره چشم و یا همان اشک مصنوعی رفع میشه. بسلامتی دولت لیبرال.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *