مقالاتمقالات اجتماعی

زن مسلمان: توهین آمیزترین بازرسی بدنی را تجربه کردم

<زینب مرچانت> دانش‌آموخته‌ دانشگاه <هاروارد> و بنیانگذار وبسایت Zeinab Rights می‌گوید از پیش، درباره‌ سفر کاری‌اش از <بوستون> به <واشنگتن> مضطرب بوده است. او که یک زن مسلمان ساکن <اورلاندو> ایالت <فلوریدا> است، از الگوی دشواری‌هایی که در مسیر در انتظارش بودند، آگاه بود. برای نمونه، او می‌دانست که باید دو ساعت پیش از پرواز، در فرودگاه حضور یابد زیرا پیش‌بینی می‌کرد که ماموران <سازمان ملی امنیت پرواز> یا TSA او را از صف جدا کنند و کیف و چمدان‌هایش را بگردند. او همچنین می‌دانست که مورد بازبینی بدنی اضافی و پرسش‌های این ماموران نیز خواهد بود. او می‌گوید که این ماجرا، در طول دو سال گذشته، به شکل یک هنجار در زندگی‌اش درآمده است.

اما آنچه او نمی‌دانست، این بود که ماموران امنیتی، پس از بازرسی بدنی شلوار او در قسمت میان ران‌ها، به دیگر ماموران در ایست و بازرسی بعدی، اطلاع داده بودند که نیاز به بازرسی <داخلی> او است. <مرچانت> در گفتگویی با نشریه <هافینگتون پست> می‌گوید در آغاز او مقاومت کرده و به دو مامور TSA گفته که او در دوره‌ عادت ماهانه‌اش است و بنابراین، در آن قسمت، یک نوار بهداشتی دارد. او اصرار کرده بود که ادامه‌ بازرسی بدنی، جلوی دید دیگر مسافران انجام شود، زیرا می‌ترسید اگر ماموران او را به یک اتاق ببرند، اوضاع بدتر هم بشود.

این زن مسلمان می گوید که مقامات TSA با این درخواست او مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند که اگر او، با ادامه بازرسی همکاری نکند، نیروهای نظامی ایالتی، کنترل این بازرسی را به دست خواهند گرفت. <مرچانت> می‌گوید به این ترتیب او را وادار کردند که به یک قسمت خصوصی برود و به او گفتند که حق تماس با وکیلش را نیز ندارد. در داخل اتاق، افسران امنیتی از او خواستند که شلوار و لباس زیرش را در بیاورد. او که از این وضعیت هراسان شده بود، به اکراه دستور مامورین را اجرا کرد و نوار بهداشتی خونینش را به آنها نشان داد.

<مرچانت> می‌گوید پس از عمل کردن به این درخواست غریب و توهین‌آمیز، از ماموران امنیتی خواسته نام و شماره‌ پرسنلی خود را به او بدهند، تا او بتواند این تجربه‌ وحشتناک را گزارش کند. اما، به گفته او، ماموران با دست، نشان‌ روی سینه‌هایشان و شماره‌های پرسنلی خود را پنهان کرده و از اتاق خارج شده‌اند.

 

 

<مرچانت> که 27 سال دارد، می‌گوید این رویداد آزاردهنده، تنها یکی از دفعات پرشمار در دو سال گذشته است، که او وادار شده، از بازرسی‌های بدنی از این دست، گذر کند. این زن مسلمان می‌گوید شدت گرفتن بازرسی‌ها از ماه سپتامبر سال 2016 آغاز شده و او هر وقت بخواهد سوار هواپیما شود یا از مناطق دیگر دنیا به آمریکا بازگردد، باید این اوضاع را تحمل کند. بنیاد <آزادی‌های مدنی آمریکا> در مورد این مساله گفته: <این بازرسی‌ها، تهاجمی و تحقیرآمیز هستند و اغلب به صورتی غیرضروری، تکرار می‌شوند>. این بنیاد که ACLU نامیده می‌شود، در هفته‌ جاری، شکایتی را از سوی این زن، به وزارت امنیت ملی آمریکا که کنترل سازمان امنیت پرواز را بر عهده دارد، ارائه داد. در این شکایت رسمی، این بنیاد از وزارت امنیت می‌خواهد که از جدا کردن او از باقی مسافران و این بازرسی اضافی، خودداری کند. بنیاد ACLU گفته باور دارد که دلیل انجام این بازرسی‌های افزوده در مورد خانم <مرچانت>، این است که نام او، در فهرست امنیتی دولت آمریکا قرار گرفته است. این شکایتنامه به امضای <هیو هندیسایت> یکی از وکیلان عالیرتبه‌ ACLU رسیده که پرونده‌ <مرچانت> را در دست گرفته است. در این نامه، جزئیاتی از دست کم 10 بار رویارویی این زن مسلمان با بازرسی‌های بیشتر از معمول توصیف شده که در هنگام ورود او به فرودگاه، در یکی از گیت‌های ورودی و حتی در بخش انتظار پرواز به انجام رسیده است. در این نامه، همچنین به موردی اشاره شده که در آن، ماموران TSA پس از پایان بازرسی او، از یک تیم خنثی‌کننده بمب نیز می‌خواهند دوباره وسایل او و خانواده‌اش را بازرسی کنند.

<مرچانت> گفته افسران TSA همچنین درباره‌ اعتقادات مذهبی او، سنی یا شیعه بودن او و نظرش درباره‌ <داعش> از او سوال کرده‌اند.

بنیاد ACLU در شکایتنامه‌اش، درخواست کرده که تحقیقات گسترده‌ای در مورد شیوه‌ عمل مقامات TSA در مورد پرونده‌هایی همچون <مرچانت> انجام گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!