Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / زنان کانادایی در معرض بیشترین خطر مرگ و میر ناشی از سکته مغزی

زنان کانادایی در معرض بیشترین خطر مرگ و میر ناشی از سکته مغزی

اتاوا- بیش از 24 ساعت طول کشید تا گاریما دیودی متوجه بشود که دچار سکته مغزی شده. او می گوید: همه چیز با سردرد خیلی شدید شروع شد. من معمولا دچار سردرد نمی شوم، بنابراین این اتفاق برایم عجیب بود. عازم محل کارم بودم، اما تصمیم گرفتم به پزشک مراجعه کنم.

پزشک به دلیل سالم بودن گاریما و اینکه سیگار نمی کشید و تحرک بدنی کافی داشت و همچنین به دلیل 47 ساله بودن بیمار، تشخیص داد که به عفونت سینوس دچار شده و باید در کنار مصرف آنتی بیوتیک در خانه استراحت کند. گاریما، امیدوار بود که آنتی بیوتیک ها حالش را بهتر کنند. اما وضعیت جسمی اش هر ساعت بدتر می شد. گاریما می گوید: نمی توانستم درست صحبت کنم و بین حالت بیهوشی و هوشیاری قرار داشتم. دخترم که نگران شده بود، بلافاصله برایم آمبولانس خبر کرد. باید بگویم که از یک یا دو روز نخست بستری شدن در بیمارستان، چیز زیادی به یاد ندارم. فقط اینکه نمی توانستم باور کنم دچار سکته مغزی شده بودم.

گاریما تنها کسی نیست که از علائم و نشانه های سکته مغزی اطلاع ندارد. بسیاری از زنان کانادایی نیز در بی اطلاعی نسبی یا مطلق بسر می برند. بر اساس گزارش اخیر بنیاد قلب و سکته کانادا، تنها 60 درصد از زنان کانادایی می دانند که سکته چیست و نشانه ها و علائم آن کدامند. اما بدتر اینکه تنها یک سوم از زنان کانادایی توانستند حداقل یکی از علائم سکته مغزی را نام ببرند.

با اینکه زنان کمتر از نیمی از 62 هزار کانادایی که سالانه دچار سکته مغزی می شوند را تشکیل        می دهند، اما عوارض سکته نزد زنان به مراتب شدیدتر از مردان است. احتمال مرگ ناشی از سکته مغزی نزد زنان، بالاتر از مردان می باشد. یکی از دلایل آن، بالاتر بودن سن زنان در هنگام سکته مغزی است. این مساله، احتمال بهبودی شان را تضعیف می کند. مشکل بعدی، عدم دسترسی زنان به برنامه های بازپروری و طولانی بودن دوران نقاهت می باشد. زنان باردار، مصرف کنندگان قرص های ضد حاملگی حاوی استروژن،  زنانی که به سن یائسگی رسیده اند و همچنین زنان بالای 75 سال در معرض بیشترین خطر قرار دارند. اما عوامل دیگر، مانند فشار خون و استعمال دخانیات، نزد دو جنس مشترک می باشد.

برخی علائم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از: ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن، فلج صورت، بازو و پاها در همان طرف، عدم تعادل و لنگ زدن، اختلال در تکلم یا درک کلام، اشکال در بلع، دوبینی – تاری دید بخصوص در یک چشم، سردرد شدید و ناگهانی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت و اختلال در قضاوت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *