مقالاتمقالات اجتماعی

زنان کانادایی به دنبال تنوع جنسیتی در پست های مدیریتی و شکستن موانع ارتقاء شغلی

هفته گذشته مقاله جالبی در Huffington Post جلب توجه کرد. در این مقاله نویسنده وجود تبعیض جنسیتی در رده های بالای مدیریتی در صنعت ماری جوانا را تشریح کرده و به نوعی از وجود 8 مدیرعامل زن در برابر 92 مدیرعامل مرد انتقاد کرده و دلایل این شکاف را ارائه کرده بود. در بخشی از مقاله آمده بود: چهار ماه پس از قانونی شدن ماری جوانا، تنها 8 مدیر زن مجوز فدرال برای پرورش، فرآوری و فروش ماری جوانا را دریافت کرده اند.

 

اعداد و ارقام ارائه شده از سوی نویسنده مقاله نشان می دهد که وقتی از شکاف جنسیتی در رده های بالای مدیریت صحبت می شود، صنعت نوپای ماری جوانا در کانادا تفاوت چندانی با شرکت های باسابقه و بزرگ ندارد.

در سرمقاله این هفته قصد ندارم تنها بر روی صنعت ماری جوانا متمرکز بشوم. زیرا معضل تبعیض و شکاف جنسیتی در زمینه های دیگر شغلی نیز وجود دارد. بسیاری از زنان مدیر و مدبر، علیرغم برخورداری از تحصیلات عالی و تخصص برای رسیدن به پست های مدیریت ارشد با موانع مختلف که اصطلاحا Glass Ceiling یا سقف شیشه ای خوانده می شوند، روبرو هستند. بد نیست بدانید که سال گذشته از 100 شرکت بزرگ کانادایی تنها 6 درصد دارای مدیران اجرایی زن بودند.

یکی از دلایل کمبود مدیران اجرایی زن در راس شرکت های مرتبط با ماری جوانا، بالا بودن هزینه راه اندازی و کسب مجوز فدرال می باشد که بین 5 تا 10 میلیون دلار تخمین زده می شود. متاسفانه بسیاری از زنان به چنین سرمایه عظیمی دسترسی ندارند. زنان کارآفرین در مقایسه با همتایان مرد خود در جمع آوری و جذب کمک های مالی چندان موفق نیستند. چرا؟ چون سرمایه داران کمتر به قابلیت های آنها اطمینان دارند. Venture Capitalists یا <سرمایه گذاران کارآفرینی>  از مردان کارآفرین که سرمایه آنها را به کار می گیرند انتظار <برد> دارند ولی از زنان کارآفرین انتظار <شکست نخوردن>.

مردانی که در راس شرکت ها و سازمان های بزرگ قرار می گیرند، هر از چند گاه مانند مهره از راس سازمانی به سازمان دیگر جابجا می شوند. اگر به سابقه کاری برخی از مدیران رده بالای کانادایی نگاه کنید، به این مساله پی می برید. برای مثال جان توری، شهردار فعلی تورنتو، به عنوان وکیل، بیزنسمن و سیاستمدار، در کنار فعالیت در عرصه سیاسی، از سال 1995 تا 1999 به عنوان CEO یا مدیر اجرایی Rogers Media مشغول کار شد. شرکتی که به بزرگترین موسسه رسانه ای و انتشاراتی کانادا تبدیل شد. توری در سال 1999 به سمت مدیر اجرایی Rogers Cable منصوب شد. او از سال 1996 تا 2000 به عنوان نهمین کمیسیونر لیگ فوتبال کانادا کار کرد. جان توری همچنین عضو هیئت مدیره Metro Inc. بود که شرکت مادر سوپرمارکت های Metro و Food Basics  می باشد. مدیر اجرایی فعلی Rogers Communications فردی است به نام جو ناتال. در جمع مدیران ارشد تنها یک زن به نام لیزا دوروشر وجود دارد که مدیر بخش دیجیتال می باشد.

به عنوان نمونه می توان به جورج گوپ، پرزیدنت و مدیر اجرایی Bell Canada نیز اشاره کرد که در کنار مدیریت بزرگترین شرکت ارتباطاتی کانادا، به عنوان مدیر بانک مونترال و مدیر Business Council of Canada نیز کار می کند. در جمع مدیران ارشد Bell تنها یک زن به نام مارتین ترکات دیده می شود که معاون مدیر بخش کبک می باشد.

متاسفانه همه شرکت ها و سازمان های بزرگ و مدیران شان در ظرفیت این مقاله نمی گنجند. هدف ارائه تصویری واقعی از بحران عدم تنوع جنسیتی در رده های ارشد مدیریتی است. متاسفانه اجرا نشدن اهداف تعیین شده از سوی دولتمردان، فقدان استراتژی برای ایجاد فرصت های برابر و همچنین عدم توجه به شایسته سالاری و در عوض وجود نگاه جنسیتی از دلایل وجود این شکاف است.

واقعیت این است که هنگامی که زنان همتایان خود را در سمت های رهبری مشاهده می کنند، انگیزه ادامه راه آنها را کسب می کنند. اگر خواهان پر کردن شکاف جنسیتی در رده های ارشد مدیریتی هستیم، بایستی <مدیریت زنان> را عادی جلوه بدهیم.

معضل شکاف جنسیتی تنها به کانادا محدود نمی شود. برای مثال در آمریکا و سوئد تنها حدود 24 درصد پست های مدیریتی ارشد در اختیار زنان است. این میزان در انگلستان 20 درصد، در لهستان 15.5 درصد و در فرانسه 14.5 درصد می باشد. اما آلمان در میان کشورهای اروپایی با 12 درصد در رده آخر قرار گرفته است. این روند ناخوشایند در بسیاری از کشورها، نتیجه این باور غلط است که مدیریت کلان را به مردانگی نسبت می دهد. در حالی که شرکت هایی که به برابری زن و مرد در مشاغل مدیریتی اهمیت می دهند، موفق تر هستند.

یکی از شاخص های سنجش توسعه انسانی در کشورها، تعداد زنان در رده های بالای مدیریتی و سیاسی است. به امید روزی که شایستگی معیار گزینش باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0