زنان

زنان و دختران کانادایی چگونه وارد باند خلاف می شوند؟!

زن جوانی به نام ابونی، در سال 2006 به همراه دوست پسرش از مرز بریتیش کلمبیا به آمریکا سفر کرد. با متوقف کردن اتومبیل در پارکینگ مرکز خرید در واشنگتن، ماموران پلیس محلی، ایالتی، واحد مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اداره مهاجرت و گمرک آمریکا از اتومبیل ها بیرون پریده و ابونی را محاصره کردند. ابونی که هم اکنون زنی 36 ساله می باشد، بعدها دانست که دوست پسرش قاچاقچی مواد مخدر بود. زن جوان به اتهام کوتاهی از گزارش ارتکاب جرم به پلیس محاکمه و به 8 ماه زندان محکوم شد. او تولد 25 سالگی اش را در یکی از زندان های فدرال آمریکا سپری کرد. ابونی امروز به اتفاق دو کارآگاه زن پلیس ونکوور به نام آنیشا پارهار و سندی آولار، در کلاس های درس حاضر می شود تا تجربیات اش را با زنان و دختران جوان به اشتراک بگذارد.

 

آنچه برای ابونی اتفاق افتاد، برای هزاران زن و دختر دیگر نیز رخ داده است. مردان و زنان به عنوان <پیک اسلحه و مواد مخدر> توسط رهبران باندهای خلاف به کار گرفته می شوند. با این تفاوت که زنان برخلاف همتایان مرد خود بیشتر از دید پلیس پنهان می مانند. آنان که در گذشته بیشتر به عنوان دوست دختر اعضا و رهبر باند وارد گروه می شدند، نقش فعال تری را به عهده گرفته اند.

به گزارش اداره آمار کانادا، طی سال های 2016 و 2017، سیزده زن در سراسر کشور با اتهام ارتکاب جنایت مرتبط با باندهای خلاف روبرو شدند. 23 زن نیز در درگیری های بین گروهی جان خود را از دست دادند. اما زنان به دلیل اینکه کمتر از مردان سوء ظن پلیس را تحریک می کنند، بیشتر در قاچاق مواد مخدر و اسلحه به کار گرفته می شوند. به گزارش پلیس تورنتو، تنها در این شهر در فاصله سال های 2012 و 2017، سیصد و هشتاد و هشت زن به اتهام ارتکاب جرائم مربوط به اسلحه بازداشت شدند. 67 نفر دیگر نیز تنها در نیمه نخست سال 2018 با اتهامات مشابه روبرو شدند.

دو زن جوان و عضو سابق باند خلاف در مصاحبه اخیری که با خبرنگاران Globe and Mail انجام دادند، تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند. یکی از زنان که 24 ساله می باشد، مدعی شد که در 13 سالگی و برای به دست آوردن پول خرید کفش مورد نظرش به باند فروش مواد مخدر ملحق شد و مدتی بعد درآمد روزانه اش از فروش مواد در مدرسه به 400 دلار در روز رسید!

این زن می گوید که دختران و زنان عضو گروه، در مقایسه با مردها آزادی بیشتری داشتند، زیرا پلیس کمتر به آنها مشکوک می شد. آنها نیز بدون نگرانی و به راحتی مواد را حمل می کردند. این زن به لطف برنامه های حمایتی، فعالیت خلاف را کنار گذاشته و در دانشگاه تحصیل می کند.

زن دیگر نیز از 13 سالگی وارد فعالیت های خلاف شد. هنگامی که مرد جوانی در کامیونیتی سنتر متوجه حضور پلیس در بیرون ساختمان شد، از دختر نوجوان خواست که اسلحه اش را نگه دارد. او هم پذیرفت. در نهایت 4 سال بعد، به همراه مردی دیگر به فروش مواد مخدر مشغول شد. این زن هم اکنون 21 ساله می گوید: <آنها از من می خواستند که در هنگام تحویل هروئین یا ماری جوانا در اتومبیل همراهی شان کنم.>

با اینکه این دو زن جوان، با محکومیت کیفری روبرو نشدند، اما بسیاری از زنان و دختران از زندانی شدن خود به عنوان راه گریز استفاده می کنند. یکی از این زنان عضو باند بسیار خطرناکی بود. بنابراین ترک این باند می توانست جان اش را در معرض خطر قرار بدهد. تنها راه فرار این زن، ارتکاب جرم و زندانی شدن بود.

متاسفانه، برنامه های حمایتی از زنان و دختران عضو باندهای خلاف بسیار محدود می باشند. چرا؟ چون این زنان و دختران کمتر در معرض دید پلیس و مسوولین قرار دارند و در واقع از چشم آنها پنهان می مانند.

دو کارآگاه زن پلیس ونکوور، یعنی پارار و آولار، برنامه ای به نام Her Time را راه اندازی کرده اند تا به زنان و دختران جوانی که با باندهای خلاف ارتباط دارند در ترک گروه و آغاز زندگی جدید، کمک کنند.

 

مسلما نیاز مالی، در گرویدن جوانان و نوجوانان، چه پسر یا دختر به باندهای خلاف نقش دارد. متاسفانه رسانه های اجتماعی و اینستاگرام به بهترین مکان ها برای فخرفروشی نوجوانان و جوانان تبدیل شده اند.

وقتی ارزش یک فرد از روی کفش و لباس، مدل اتومبیل و گوشی همراه سنجیده می شود، نوجوانان برای مطرح کردن خود نزد همسن و سالان، داشته و نداشته هایشان را به رخ یکدیگر می کشند. این باعث می شود نوجوانان برای <دیده شدن> و <پذیرفته شدن> از سوی همسن و سال هایشان، به همسان سازی خود با آنها متوسل بشوند و چه بسا نیاز مالی شان برای خرید کفش و لباس و گوشی گرانقیمت را از راه خلاف، مانند فروش ماری جوانا و غیره در مدرسه تامین کنند.

محافظت از خود در برابر خشونت، ارتباطات اجتماعی یا خانوادگی با اعضای باند، اعتیاد، بی ثبات بودن محیط خانه و خانواده و به دست آوردن احترام و قدرت، از دیگر دلایل پیوستن زنان و دختران به گروه می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0