زنانزنان

زنان و دختران بومی کانادا قربانی نسل کشی دولتی!

لکه ننگ بر پیشانی کانادای مدعی حمایت از حقوق بشر

بالاخره پس از سه سال بحث و بررسی و تبادل نظر با بیش از 2 هزار نفر از بومیان کانادا، گزارش نهایی کمیته مامور تحقیقات ملی در مورد زنان و دختران مفقوده و کشته شده بومی کانادا شامل اقوام نخستین، متیس و اینوئیت، منتشر شد. در این گزارش خشونت اعمال شده بر علیه زنان و دختران اقوام نخستین، نسل کشی توصیف شده است. جنایتی که طی چند قرن گذشته به صورت مستمر در حق ایشان روا شده است.

گزارش نهایی از آن جهت تکان دهنده است که در آن به نقش آگاهانه و عامدانه دولت در نقض حقوق اقوام نخستین و اعمال خشونت بر علیه زنان، دختران و بومیان عضو جامعه دگرباشان جنسی اشاره شده است.

ماریون بولر، قاضی سابق از بریتیش کلمبیا و دبیر کمیته مورد اشاره گفت: فاجعه مفقود و کشته شدن زنان و دختران اقوام نخستین، نتیجه مستقیم نقض سیستماتیک حقوق انسانی و سوء استفاده از بومیان توسط دولت کانادا، با آواره کردن نظام مند آنها از سرزمین های خود، با هدف ریشه کن کردن فرهنگ و  نسل ایشان می باشد. این یعنی نسل کشی.

اعضای کمیته گزارش نهایی را طی مراسم رسمی و نمادین که در موزه تاریخ کانادا، با حضور جاستین ترودو، وزیر امور اقوام نخستین و سایر مقامات  در گاتینو- کبک برگزار شد، رونمایی کردند.

کمیته تحقیقات ملی، طی سه سال گذشته با اتهامات و رسوایی های مختلف روبرو بوده است. زیرا سیستم قضایی کانادا، پلیس و دیگر نهادهای دولتی در اعمال خشونت و نقض حقوق بومیان مقصر شناخته شده اند.

شمار زنان و دختران مفقود یا به قتل رسیده در کانادا هزاران نفر برآورد می شود. اما علیرغم تلاش های اعضای کمیته، تعداد واقعی قربانیان و عمق فاجعه هرگز مشخص نشده و نخواهد شد. در سال 2005، انجمن زنان بومی کانادا (NWAC)، بانک اطلاعاتی را برای ردیابی موارد زنان مفقود یا به قتل رسیده ایجاد کرده و تا سال 2010، بیش از 582 مورد را به ثبت رساند. در سال 2014، پلیس سلطنتی (RCMP)، تعداد پرونده های مربوطه در فاصله سال 1980 تا 2012 را حدود 1 هزار و 200 مورد اعلام کرد. اما تعداد واقعی پرونده ها به مراتب بیشتر می باشد.

گزارش نهایی حاوی بیش از 200 توصیه به دولت فدرال و سایر سطوح دولتی برای احقاق حقوق بومیان می باشد. یکی از توصیه ها ملزم نمودن ارائه کنندگان خدمات درمانی در سراسر کشور به تدوین برنامه هایی جهت حمایت از جوانان در برابر سوء استفاده و آموزش شیوه شناسایی تهدیدات می باشد. برخی از توصیه های دیگر عبارتند از: برخورد قاطع تر با عاملان قاچاق انسان به منظور بهره کشی جنسی؛ تعیین حداکثر مجازات برای مرتکبین خشونت بر علیه زنان و دختران بومی (از جمله از سوی همسر)؛ ایجاد برنامه جامع و ملی برای اشتغالزایی و دسترسی برابر به فرصت های شغلی، تحصیلی، بهداشتی و درمانی؛ حمایت از زبان های بومی و شناسایی آنها به عنوان زبان رسمی؛ تامین امنیت و همچنین ارائه برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی با هدف جلوگیری از خشونت؛ افزایش تعداد قضات از اقوام نخستین و ملزم نمودن ادارات پلیس به انجام تحقیقات کامل و دقیق برای حل معمای قتل و شناسایی و بازداشت مجرم یا مجرمین.

بولر که خود از قبیله Cree در ساسکاچوان می باشد، تغییر اساسی در کشور را برای از بین بردن دیدگاه های استعمارگرایانه ضروری دانست و گفت نه تنها ذهنیت و دیدگاه مقامات در سطوح مختلف دولت، بلکه رویکرد تک تک کانادایی ها بایستی متحول شده و ایدئولوژی استعماری و زن ستیز به طور کامل نهی شود.

مشکل اینجاست که انتشار اینگونه گزارش ها و ارائه توصیه ها بدون اذعان و اعتراف دولت، دست اندرکاران سیستم قضایی و مجریان قانون به وجود دیدگاه های استعمارگرایانه و برخورد نژادپرستانه و تبعیض آمیز با دختران و زنان اقوام نخستین قربانی خشونت، نمایشی و توخالی خواهد بود.

صاحبان اصلی این سرزمین، قرن هاست که از حقوق اساسی و اولیه خود، از جمله مسکن مناسب، آموزش، بهداشت و درمان، فرصت های برابر شغلی و تحصیلی محروم می باشند. آیا شرم آور نیست که 1 نفر از هر 6 فرد بومی ساکن یکی از پیشرفته ترین و مرفه ترین کشورهای جهان از آب آشامیدنی سالم محروم است؟ دست های دولتمردان، و نهادهایی که در طول تاریخ چند صد ساله کانادا وظیفه حمایت از بومیان را به عهده داشتند و دارند، به خون زنان و دختران اقوام نخستین آغشته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0