Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / زنان در جوامع عرب مسلمان، شهروندان درجه دو محسوب می شوند

زنان در جوامع عرب مسلمان، شهروندان درجه دو محسوب می شوند

مصر- هند الهیناوی، زن مصری در گفتگو با خبرنگار Indpendent از تجربه زندگی در مصر و عرف شکنی اش صحبت کرده است و گفت: 15 ساله بودم که باردار شدم. به جای سقط جنین تصمیم گرفتم آن را نگه دارم و با هنجارهای حاکم بر کشور زادگاهم بجنگم. داشتن فرزند از یک ازدواج غیر رسمی در کشوری مانند مصر، به معنی رسوایی برای من و خانواده ام بود.

بر اساس قوانین مصر، بدون ازدواج رسمی تنها مرد می تواند تولد کودک را ثبت کند. بنابراین از لحاظ حقوقی هزاران کودک در واقع وجود خارجی ندارند؛ نمی توانند گواهی تولد بگیرند، گذرنامه داشته باشند، واکسن بزنند، در مدرسه ثبت نام کنند و یا ازدواج نمایند.

در مصر، سه راه پیش پای زنان باردار ازدواج نکرده از قشر مرفه وجود دارد: سقط جنین، ترمیم پرده بکارت و بالاخره ازدواج با مردی که مورد تایید خانواده باشد. زنان فقیر در سراسر کشور که به این گزینه ها دسترسی ندارند، به دست مردان خانواده و با هدف حفظ آبرو، کشته می شوند.

همانطور که گفتم، تصمیم گرفتم بچه را نگه دارم. پدر فرزندم از قبول او سر باز زد. بنابراین تصمیم گرفتم مشکل ام را علنی کنم و یک ملت را شرمنده کنم. با اینکه از حمایت گروه کوچکی از فمینیست ها و اقشار تحصیل کرده برخوردار بودم، اما اکثریت هموطنانم با من مخالف بودند. پس از رد شدن تقاضایم در بار نخست، قاضی دادگاه تجدید نظر به نفع من حکم داد و پدر فرزندم را مجبور کرد که ارتباط اش با من و همچنین فرزندش لینا را بپذیرد. تلاش های من در واقع هزاران مادر مصری را تشویق کرد تا برای احیای حقوق فرزندان خود مبارزه کنند. بالاخره قوه قضایی مصر با انجام آزمایش DNA برای اثبات هویت پدر، موافقت کرد.

الهیناوی در ادامه مصاحبه به گفتگویش با صدها زن جوان در مورد وضعیت اسفبارشان اشاره کرد. او اعتراف می کند که وضعیت اجتماعی و اقتصادی زنان در اکثر کشورهای عربی همچنان بهبود نیافته است و جوامع عرب مسلمان به زنان به عنوان شهروند درجه 2 می نگرند.

زنان عربستانی تنها در سال 2015 اجازه رای دادن را به دست آوردند. اما تنها 130 هزار زن عربستانی برای دادن رای ثبت نام کردند. در حالی که تعداد رای دهندگان مرد 1.35 میلیون نفر بود. با اینکه زنان عربستان اجازه رانندگی را دارند، اما به نظر نمی رسد که رانندگی زنان به این زودی ها در جامعه عربستان جا بیفتد.

اسلام و فمینیسم همواره با یکدیگر در تضاد بودند. این واقعیتی غیرقابل انکار است. در جدال بین لیبرال هایی نظیر من و اصول گرایان مذهبی، این صدای زنان مسلمان است که در گلو خفه شده و نشنیده گرفته می شود. با اینکه تبعیض جنسیتی در مذاهب دیگر نیز وجود دارد، اما حاکمیت قوانین شرع بر جوامع مسلمان، مانع بهبود شرایط زنان مسلمان شده است. زنان بایستی صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند.

مادام که به بنیادگرایی و سنت گرایی اجازه دیکته کردن سرنوشت مان را می دهیم، اوضاع برای امثال من بهبود نخواهد یافت.

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *