مقالاتمقالات اجتماعی

زنانی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، علائم یائسگی شدیدتری را تجربه می کنند 

 

به گزارش کانورسیشن، گر گرفتگی یا عرق های شبانه- که به عنوان علایم یائسگی شناخته می شوند- می تواند از حد معمول فراتر برود. تحقیقی که اخیرا در ژورنال یائسگی به چاپ رسید، نشان می دهد زنانی که در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، در دوران یائسگی گر گرفتگی های شدیدتری را نسبت به دیگران تجربه می کنند.

تحقیقات پیشین آزار جنسی و جسمی در کودکی را با مشکلات سلامت جسمی و روحی در بزرگسالی مرتبط دانسته بود. اما تحقیق اخیر، که توسط پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ انجام شد، یکی از اولین تحقیقاتی است که تاثیر آسیب های کودکی را در شدت علائم یائسگی مورد بررسی قرار می دهد. 

گرگرفتگی و عرق های شبانه

یائسگی به دورانی گفته می شود که یک زن 12 ماه پی در پی قاعدگی را تجربه نکرده باشد، و این نشانه پایان دوران باروری در زنان است. برای بیشتر زنان این اتفاقی طبیعی است که در حدود سن 51 سالگی رخ می دهد. البته ممکن است بعضی زنان با درآوردن رحم خود طی عمل جراحی به دلایل مختلف، زودتر این حالت را تجربه کنند.

 

 

همه زنانی که یائسه می شوند دچار افت هورمون ها، به ویژه استروژن و پروژسترون می شوند که به دلیل کاهش فعالیت تخمدان روی می دهد. کاهش همین هورمون ها عامل اصلی احساس گرگرفتگی و عرق کردن در هنگام خواب است که تقریبا در 70 درصد زنان یائسه دیده می شود.

احساس گرگرفتگی به معنای احساس شدید و ناگهانی گرما و به دنبال آن تعریق و افزایش جریان خون به سمت پوست است. هرچند عامل دقیق این احساس هنوز مشخص نیست، می دانیم حساس شدن اعصاب پوست و  افزایش فعالیت سلول های مغزی در آن بی تاثیر نیست.

ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی

در گذشته محققان معمولا در پرسشنامه های خود از زنان سوال می کردند چند بار در طول شب دچار گرگرفتگی یا تعریق می شوند. اما یافته های اینگونه تحقیقات تحت تاثیر حس و حال آن فرد و یا حافظه او در به خاطر آوردن دقیق این مسئله، متغیر بود. امروزه تکنولوژی جدید به محققان امکان می دهد با وصل کردن سنسورهایی به بدن زنان این علائم را به طور دقیق اندازه گیری کنند. هرچه تعداد دفعات تکرار این علائم بیشتر باشد، کیفیت زندگی فرد پایین تر می آید. اختلال خواب یا تغییرات ناگهانی خلق و خو از جمله پیامدهای این حالت است که می تواند تاثیرات نامطلوبی بر زندگی زنان در خانه یا محل کار داشته باشد.

تحقیقات جدید همچنین نشان می دهد میزان بالای این علائم رابطه مستقیمی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارد.

تاثیرات آزار جسمی و جنسی در کودکی بر سلامت در بزرگسالی

می خواهیم ببینیم گرگرفتگی یائسگی چه ارتباطی با تجربه آزار در کودکی دارد؟ به طور خلاصه باید بگوییم هنوز پاسخ قطعی این سوال مشخص نیست.

می دانیم که درصد بالایی از زنان نوعی آزار را در کودکی تجربه کرده اند. طبق گزارش سال 2015 مرکز آمار دادگستری کانادا حداقل 28 درصد زنان غیر بومی و 49 درصد زنان بومی بالای 30 سال در سنین قبل از 15 سالگی مورد آزار جسمی یا جنسی قرار گرفته اند. 

تحقیقاتی که توسط ترسی افیفی، محقق کودک آزاری در دانشگاه منیتوبا انجام شد، نشان داد کودکانی که نوعی آزار را متحمل شده اند- مثلا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند، شاهد کتک کاری والدین خود بوده اند، یا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند- بیشتر در معرض مشکلات جسمی در بزرگسالی از جمله آرتروز، فشار خون بالا، سرطان، و سندروم خستگی مزمن قرار دارند. این تیم تحقیقاتی همچنین دریافت تعدد موارد آزار با خطر ابتلا به انواع بیماری ها در بزرگسالی ارتباط مستقیم داشته و تاثیر این آزارها در بزرگسالی در زنان شدید تر است.

تاثیر آزارهای دوران کودکی بر سلامتی در دوران بزرگسالی احتمالا حاصل عوامل متعددی است که هنوز به طور کامل شناسایی نشده اند. 

یکی از فرضیه های موجود این است که استرس و اضطراب شدیدی که کودک تجربه می کند بر قسمتی از غده هیپوفیز مغز تاثیر می گذارد و موجب آزاد شدن هورمون بجنگ یا در برو می شود. در طول زمان، مغز برای برقراری تعادل، آستانه آزاد شدن این هورمون را بالا می برد و این به هم خوردن تنظیم مغزی، موجب افزایش احتمال ابتلا به مشکلات روحی و جسمی مانند افسردگی، بیماری های قلبی عروقی،  و ضعف سیستم ایمنی در بزرگسالی می شود.

هنوز برای کشف رابطه دقیق میان شرایط کودکی و تعدد دفعات تجربه علائم یائسگی باید تخقیقات بیشتری انجام شود. در حال حاضر محققان بر این باورند تجربه های ناخوشایند کودکی بر سلامت زنان در میانسالی تاثیرگذارند و پزشکان در درمان مشکلات زنان یائسه باید درباره تجربه های کودکی آنها نیز سوال کنند. این اطلاعات می تواند به پزشک در انتخاب مسیر درست درمان کمک کند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان