مقالاتمقالات اقتصادی

زنان، 18 درصد بیش از مردان، هزینه‌ بانکی می‌پردازند

 

هر سال، بانک‌ها میلیاردها دلار از طریق هزینه‌هایی که سپرده‌گذارانشان به آنها پرداخت می‌کنند، درآمد کسب می‌کنند. این هزینه‌ها، می‌توانند به خاطر برداشت بیش از اندازه از حساب‌های جاری، هزینه‌ نقل و انتقال بین‌بانکی پول، هزینه‌ ماهانه‌ حساب‌های جاری نامحدود و از این دست هزینه‌ها باشند. حالا یک مطالعه‌ تحلیلی بر روی کارکرد 500 هزار کاربر آمریکایی اپلیکشین موبایل Stash که برای انجام کارهای بانکی شخصی و سرمایه‌گذاری به کار می‌رود، نشان می‌دهد که زنان، پرداخت‌کننده‌ بخش بزرگتری از این هزینه‌ها هستند.

این پژوهش که توسط سازندگان اپلیکشین Stash انجام گرفته، نشان داده که کاربران مرد این اپلیکیشن، حدود 182 دلار هزینه‌ بانکی را به صورت سالیانه پرداخت می‌کنند. این در حالی است که کاربران زن اپلیکیشن، تا 214 دلار در سال این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند. این آمار، نشانگر یک تفاوت 18 درصدی در میان کاربران زن و مرد است. سازندگان Stash می‌گویند هزینه‌هایی که این کاربران پرداخت می‌کنند دربردارنده‌ مبالغ اضافی دیرکرد بازپرداخت‌ها، هزینه‌های استفاده از دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های دیگر، دیرکرد بازپرداخت کارت‌های اعتباری، حق کمیسیون و غیره هستند. اما آنطور که آمارها نشان می‌دهند، بزرگترین مبلغ این هزینه‌ها را، هزینه‌ برداشت‌های بیش از اندازه از حساب جاری (بیش از موجودی) تشکیل می‌دهند. در این مورد، این پژوهش نشان می‌دهد زنان در مقایسه با مردان، 30 درصد بیشتر این هزینه را پرداخت می‌کنند. این موضوع نشانگر این است که زنان بسیار بیشتر از مردان برداشت‌های بیشتر از موجودی، انجام می‌دهند. 

برندون کریگ، مدیرکل و یکی از بنیانگذاران کمپانی Stash می‌گوید: ما فکر می‌کنیم که دلیل اصلی این تفاوت میان مردان و زنان، به تفاوت درآمد و دستمزد این دو گروه مربوط است. زنان به طور متوسط حدود 20 درصد کمتر از مردان درآمد کسب می‌کنند و بدین ترتیب، پول کمتری در حساب‌های بانکی خود دارند. این به این معنی است که احتمال برداشت بیشتر از موجودی در مورد زنان بسیار بالاتر است و این مساله نیز، با هزینه‌هایی همراه است. 

دولت فدرال آمریکا، حدود یک دهه پیش قانون محافظت از برداشت بالاتر از موجودی را تصویب کرد تا مشتریان و سپرده‌گذاران را از پرداخت هزینه‌های بانکی سرسام‌آور، مصون نگاه دارد. این قانون در قوانین بانکداری کانادا نیز موجود می‌باشد و اجرا می‌شود. این قانون، از اینکه بانک‌ها به طور خودکار مشتریان شان را برای پوشش برداشت بیش از موجودی (Overdraft Coverage)  ثبت‌نام کنند، منع می کند. این پوشش مالی، به بانک‌ها اجازه می‌دهد که حتی هنگامی که سپرده‌گذاران در حساب شان موجودی کافی ندارند، تراکنش‌های مالی حساب آنها (پرداخت‌ها) را انجام دهند. تحت این شرایط، بانک‌ها برای هر کدام از این تراکنش‌ها، تا 30 دلار هزینه به حساب مشتری منظور می‌کنند. حالا و بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2018 و توسط شرکت Moebs Services انجام شد، مشخص شده که بحث ثبت‌نام‌های خودکار سپرده‌گذاران برای سرویس محافظت از برداشت بیش از موجودی، دوباره از سر گرفته شده است.

 

 

آمارهای این نظرسنجی نشان می‌دهد که در سال 2017، شهروندان آمریکایی، تا 37 میلیارد و 300 میلیون دلار برای هزینه‌های برداشت‌های بیش از موجودی، به بانک‌ها پرداخت کرده‌اند. این میزان، نشانگر یک جهش در این پرداخت‌ها از زمان تصویب قانون محافظت از برداشت بیش از موجودی تا کنون می باشد. بخشی از این مبالغ بالا، به خاطر بالا رفتن هزینه‌ متوسط این برداشت‌ها است که از 20 دلار به ازای هر تراکنش در سال 2000 به 30 دلار رسیده است. پژوهشگران، همچنین دریافتند که سال گذشته، چهار بانک بزرگ آمریکایی، تنها از طریق هزینه‌‌ برداشت بیشتر از موجودی سپرده‌گذاران، حدود پنج میلیارد و 100 میلیون دلار درآمد کسب کرده‌اند. این مبلغ البته، در طول سه سال گذشته، تقریبا بدون تغییر مانده است.

در سال جاری، سازمان حفاظت از وضعیت مالی مصرف‌کنندگان (سپرده‌گذاران) آمریکا، تصمیم گرفته که یک بازنگری کلی بر روی ساختار و کارکرد قوانین حمایتی خود از مشتریان بانک‌ها انجام دهد. در همین حال، سخنگویان بانک‌ها و سپرده‌گذاران آمریکایی، همزمان از این تصمیم انتقاد کرده و گفته‌اند ترجیح می‌دهند شرایط بدون تغییر بماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *