مقالاتمقالات سیاسی

زمان بازگشایی مرزها با آمریکا برای ترودو فرا رسیده است

 

 

کانادا در آمریکا دوستان خوبی دارد. فرمانداران استان های شمالی پس از حادثه 11 سپتامبر همه توان خود را برای باز نگه داشتن مرزها و تداوم تجارت با کانادا به کار بستند؛ طی سال های ریاست جمهوری ترامپ، اتحادیه ها و اصناف سعی کردند ترامپ را قانع کنند تعرفه استیل و آلومینیوم را برای کانادا لغو کند؛ و نمایندگان کنگره اجازه ندادند تلاش ترامپ برای توافق جداگانه با مکزیک بدون حضور کانادا به سرانجام برسد. این دوستی ها علاوه بر پیوندهای تجاری و آکادمیک فراوان بین دو کشور به کانادا اجازه داده در واشنگتن از نفوذ خوبی برخوردار بوده و منافع خود را تامین کند. اما حالا بیش از یک سال است که کانادا حتی از ارائه برنامه ای برای بازگشایی مرزها خودداری می کند؛ امری که می تواند دوستی با آمریکا را در معرض آزمونی بزرگ قرار دهد.

به نوشته گلوب اند میل، مت موریسون مدیر اجرایی گروه منطقه اقتصادی شمال غرب پاسیفیک، مستقر در سیاتل، اخیرا از خراب شدن روابط دوستانه و تجاری دیرین بین دو کشور ابراز نگرانی کرد. برایان هیگینز، نماینده دموکرات نیویورک نیز با تاکید بر لزوم توافق بر برنامه ای برای بازگشایی مرزها، گفت: تا جایی که من به خاطر دارم، فاصله آمریکا با کانادا اکنون از هر زمان دیگری بیشتر شده است. این نگرانی ها هم شرایط هزاران نفری را در بر می گیرد که از خانواده و دوستان خود جدا مانده اند و هم دغدغه های اقتصادی را.

هرچند روابط تجاری بین دو کشور همچنان در جریان است، اما صنعت گردشگری در هر دو سوی مرزها ادامه لاک داون در طول تابستان را دوام نخواهد آورد. این درحالی است که ترودو حاضر نیست حتی درباره این مسئله مذاکره کند، و صرفا با نگاهی به نظرسنجی هایی که نشان می دهد اکثر مردم کانادا موافق بسته ماندن مرزها هستند، می گوید: بالاخره مرزها باز خواهد شد، اما فعلا نه.

دوستان آمریکایی کانادا درک می کنند که در مارچ 2020، دولت کانادا با مشاهده سوء مدیریت ترامپ در مواجهه با پاندمی و گسترش بی رویه شیوع، مرزهای خود با آمریکا را بست. طبیعی بود که در چنین شرایطی کانادا بخواهد کشور و شهروندان خود را از تبعات این سوء مدیریت دور نگه دارد. 

 

 

اما اکنون با گذشت یکسال، در شرایطی که مردم آمریکا ترامپ را از کاخ سفید بیرون انداخته و کار را به دست رئیس جمهور مسئولی چون بایدن سپرده اند که آمریکای بحران زده را تبدیل به یکی از موفق ترین کشورها از نظر واکسیناسیون کرده است، اجتناب کانادا از ارائه برنامه ای برای بازگشایی مرزها غیر قابل دفاع است. در آمریکا تا ماه می واکسن در دسترس همه افرادی که متقاضی دریافت آن هستند قرار خواهد گرفت، و این کشور 1.5 میلیون دوز برای کمک به روند فاجعه بار واکسیناسیون در کانادا، ارسال کرده است.

ایده های خوب هم برای رعایت جانب احتیاط ضمن بازگشایی مرزها کم نیست: از صدور کارت واکسن و اجازه تردد به دارندگان آن گرفته تا نظارت دقیق و سختگیرانه بر مسافران. ضمن اینکه حتی مشتاق ترین آمریکایی ها به باز شدن مرزها می دانند که روند این بازگشایی باید آرام و تدریجی باشد.

اکنون، با وجود اینکه مردم کانادا با بسته ماندن مرزها موافق ترند و هرگونه اقدام دولت ترودو برای بازگشایی، با انتقاد مواجه خواهد شد، اما مدیریت روابط با آمریکا همواره یکی از نقاط قوت کانادا بوده که منافع بسیاری نیز برایش به همراه داشته است. این مدیریت مستلزم عبور از نظرسنجی های مردمی، و توجه به روابط دوستانه ای است که کانادا طی سال ها و دهه های پیش رو برای تامین اهداف منطقه ای خود به شدت به آن نیاز خواهد داشت.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست