اخباراخبار کانادا

زبان فرانسه و مهاجرت دو موضوع اصلی در رقابت های انتخاباتی کبک

مونترال- انتخابات استانی در کبک 1 اکتبر 2018 برگزار می شود. در اندک مدت باقی مانده تا موعد انتخابات، رقبا کمپین های خود را به راه انداخته و ضمن حمله به یکدیگر، برنامه های انتخاباتی شان را ارائه کردند. یکی از این افراد فرانسوا لگال، رهبر حزب محافظه کار Coalition Avenir Quebec بود که با طرح دو موضوع داغ و جنجالی، یعنی مهاجرت و زبان فرانسه که کبک را از سایر استان های کشور متمایز می کند، جلب توجه کرد. لگال که از شانس بالایی برای پیروزی برخوردار است با قول کاهش سهمیه مهاجرتی کبک و همچنین قول حفاظت از زبان فرانسه واکنش های ضد و نقیض را سبب شد.

لگال گفت: <این وظیفه دولت کبک است تا از کبکی ها و زبان فرانسه در کبک محافظت کند. این ریسک وجود دارد که نوه های ما فرانسه صحبت نکنند. کبک در آمریکای شمالی با صدها میلیون انگلیسی زبان احاطه شده است. ما همواره در برابر آنها آسیب پذیر خواهیم بود.>

سیاست های مهاجرتی لگال تازگی ندارند و عبارتند از: کاهش سهمیه مهاجرتی کبک به 40 هزار نفر از 53 هزار و 388 نفری که کبک در سال 2017 پذیرفت، ارزیابی تسلط تازه واردین به زبان فرانسه و وفاداری به ارزش های کبکی پس از سه سال اقامت و اخراج افرادی است که در آزمون ها رد می شوند. این قدرتی است که سایر استان های کانادا فاقد آن می باشند. اما تفاوت شعارهای انتخاباتی فعلی و قبلی لگال این است که او این بار هدف خود را محافظت از زبان فرانسه در برابر تهدید مهاجران ذکر کرده است.

واقعیت این است که کبک با کمبود شدید نیروی کار روبروست. فیلیپ کولیار، رهبر حزب لیبرال، رشد اقتصادی را به موضوع اصلی کمپین انتخاباتی اش تبدیل کرده است و می گوید: <ما به نیروی کار بیشتر در کبک نیازمند هستیم. کاهش تعداد مهاجران اشتباه خواهد بود. یکی از بزرگترین اشتباهات اقتصادی که یک حزب سیاسی می تواند مرتکب بشود.>

کبک سالانه حداقل 50 هزار مهاجر جدید می پذیرد، اما تنها 30 هزار نفر از آنها مهاجر سرمایه گذاری هستند. سایر مهاجران را پناهنده ها و اعضای خانواده افراد مقیم کبک تشکیل می دهند و از سوی اتاوا انتخاب می شوند. لگال قصد دارد تعداد مهاجران جدید از هر سه گروه را کاهش بدهد.

از سوی دیگر دولت ترودو هیچ علاقه ای به اخراج مهاجرانی که زبان فرانسه را نمی آموزند ندارد و در ضمن مایل نیست تعداد پناهجویان یا مهاجرانی که از طریق برنامه Family Reunification به کبک وارد شده اند را کاهش بدهد. لگال معتقد است که اگر اکثریت کبکی ها به حزب او رای بدهند، ترودو مجبور است خواست آنها را در نظر بگیرد یا آینده سیاسی خود را به خطر بیندازد.

کولیار لگال را متهم کرده که قصد دارد اعضای خانواده های مهاجر را از یکدیگر دور کند. او می گوید: <با این حساب اگر بچه فرانسه یاد بگیرد و پدر نه، آیا پدر باید اخراج بشود؟>

نظرسنجی های انجام شده طی سال گذشته، حاکی از پیشتازی حزب محافظه کار Coalition Avenir Quebec از حزب لیبرال و کبکوا می باشد. هر سه حزب رقیب، قول هایی برای ارتقای سیستم آموزشی و بهبود خدمات درمانی داده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان