صفحه اصلی / مقالات / زایمان زنان کشورهای دیگر در کانادا برای کسب شهروندی

زایمان زنان کشورهای دیگر در کانادا برای کسب شهروندی

behzad-azizi

چرا گردشگری همراه با زایمان در کانادا رواج دارد؟

گردشگری همراه با زایمان در کانادا قانونی است. اما هیچ زنی به صرف اینکه فرزندش را در کشور ما به دنیا آورده، تا سال های سال روادید/ ویزای اقامت دائم در کانادا را دریافت نمی کند. زیرا اینگونه زنان باید با فرزندانشان به کشورهای خویش بازگردند. اما وقتی نوزادان متولد کانادایشان به سن قانونی برسند و بزرگسال محسوب شوند، می توانند برای والدین خود تقاضای صدور چنین روادیدی را داشته باشند. بااینهمه در برخی از شهرهای کشور شمار تخت های زایشگاه هایی که در اختیار اینگونه زنان قرار دارد، رو به افزایش است. گاهی اوقات این امر به ویژه در مناطق شهری مانند ونکوور که در آنها سابقه تنش نژادی وجود داشته، سبب نگرانی ساکنان می شود. همچنین بسیاری از این ساکنان بخشی از علت سر به فلک کشیدن بهای مسکن در شهرهای خود را، حضور اینگونه خارجی ها می دانند.

جاذبه زندگی در کانادا برای مردم دیگر کشورها

کانادا و آمریکا از معدود کشورهای پیشرفته به شمار می روند، که تولد در آنها منجر به گرفتن شهروندی می شود. وقتی نوزادی در کشور ما به دنیا می آید، برایش گواهی تولد صادر می گردد. این گواهی جهت درخواست صدور گذرنامه کانادایی کفایت می کند. گذرنامه ای که به خودی خود مزیت بالقوه زیستن در کشور یعنی دسترسی به سیستم آموزشی و خدمات درمانی ما را، به همراه می آورد.

این گذرنامه ها همزمان برای این افراد در کشورهای خودشان نیز، مزایایی دارند. مثلا کودکی چینی که گذرنامه خارجی داشته باشد، می تواند به مدارس بین المللی راه یابد، که هزینه تحصیل در آنها کمتر از مدارس خصوصی، اما کیفیت شان از آنها بالاتر است.

میزان رواج اینگونه زایمان ها چقدر، و بیشتر در کدام نقاط است؟

شمار هتل های محل اقامت زنان خارجی در آستانه زایمان، در شهرهای بزرگ و برخی دیگر از مناطق کانادا رو به افزایش است. کمااینکه در ژوئیه 2016 پژوهشگران وزارت بهداشت و درمان بریتیش کلمبیا شمار آنها را در این استان 26 اعلام کردند، که در مقایسه با سال 2009 چهار برابر شده بود. البته برای استان انتاریو اعداد و ارقامی در دست نیست. اما بیمارستان سانی بروک تورنتو نیز، از چنین افزایشی خبر داده است. در حالی که اینگونه زنان در بریتیش کلمبیا بیشتر چینی هستند، علاوه بر چینی ها، زنان اهل نیجریه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز، برای این منظور به استان ما سفر می کنند.  زنان اهل هائیتی و کشورهای آفریقایی فرانسوی زبان هم، معمولا مونترال را برای زایمان برمی گزینند.

چگونگی رزرو اتاق در هتل های مورد اشاره و کیفیت آنها

زنان چینی جهت یافتن یک هتل برای این منظور در ونکوور، از تارنمای www.vansky.com استفاده می کنند. این هتل ها معمولا تسهیلات دیگر مانند غذا، وسیله رفت و آمد، و گرفتن وقت از پزشکان را نیز، در اختیار اینگونه زنان قرار می دهند.

برخی از صاحبخانه ها هم برای چنین منظوری اتاق کرایه می دهند. این کرایه شبی 30 دلار است، که برای هر زن در نهایت هزینه ای 4 هزار دلاری به بار می آورد. زیرا زنانی که با هدف زایمان به کانادا می آیند، معمولا برای حدود 5 ماه اتاق می گیرند. چون زمانی پرواز می کنند، که هنوز توانایی آن را داشته باشند. همچنین نمی خواهند بارداری شان و اینکه در نظر دارند در بیمارستان های کانادا زایمان کنند، معلوم باشد.

تنش ها کدامند؟

یکی از چندین تنش به وجود آمده در نتیجه دادن اتاق به اینگونه زنان، تلاش کری استارچاک از ساکنان منطقه ریچموند بریتیش کلمبیا بود. او که مشاهده کرد زنان باردار خارجی در برخی از خانه های اطراف منزل خودش از خدمات مورد اشاره بهره می برند، توانست آلیس وونگ نماینده مجلس ملی ناحیه انتخاباتی اش را با خود همراه کند. همچنین طوماری را به امضای 8 هزار و 568 کانادایی در سراسر کشور برساند. در نتیجه خانم وونگ توانست این طومار را در مجلس متبوعش طرح، و تقاضا کند قانون شهروندی براساس تولد در کانادا لغو شود. ولی جان مک کالوم وزیر مهاجرت، پناهجویی و شهروندی، در پاسخ به وی نوشت، که چنین اقدامی در ملزومات شهروندی کانادا تغییرات بزرگی ایجاد می کند.

این روند برای زنان باردار خارجی چگونه تجربه ای است؟  

اضطراب فراوان، در کنار نداشتن مادر خود پس از زایمان که (مانند ایران) در بسیاری از کشورها مرسوم است، نخوردن غذاهای سنتی که در زادگاه هایشان رواج دارند، نژادپرستی و…، از جمله تجربیات تلخ بسیاری از اینگونه زنان به شمار می روند.

آیا دولت ها باید دخالت کنند؟

بسیاری از کارشناسان مربوطه مانند اندرو گریفیت مدیرکل پیشین وزارت مهاجرت، پناهجویی و شهروندی دولت مرکزی، بر این باورند که دولت های مرکزی و استانی باید پا پیش بگذارند، و از جمله جلوی کار شرکت های مشاوره مربوطه و هتل های مورد اشاره را بگیرند.

برخی دیگر هم دست کم نظارت دولت ها را ضروری می دانند. چراکه احتمال زیادی دارد، که شرکت های واسطه و یا هموطنان اینگونه زنان به آنها اطلاعات غلط بدهند. کمااینکه اکثر آنان هیچ گونه اطلاعی از قوانین مهاجرت کانادا ندارند.

این کارشناسان همچنین گرفتن گزارش سالانه در مورد زایمان زنان غیرکانادایی در کشور را هم، از جمله اقداماتی می دانند که دولت ها باید به آن مبادرت کنند.  

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *