Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / زایمان در کانادا برای کسب شهروندی نوزاد

زایمان در کانادا برای کسب شهروندی نوزاد

ئین یانگ- مورنینگ پست

در استان بریتیش کلمبیا ده ها اقامتگاه موسوم به خانه نوزاد که 26 باب از آنها رسما شناسایی شده اند، مانند قارچ از زمین روییده اند. در این خانه ها نوزادان به دنیا آمده از زنان باردار چینی، دارای شهروندی کانادا می شوند. از هر 5 زایمان از این دست، یکی در بیمارستان ریچموند صورت می گیرد. یکی از این زنان باردار یان بود، که بدون پرداخت صورتحساب بیمارستان کانادا را ترک کرد. صورتحسابی که مبلغ آن با محاسبه بهره سر به یک میلیون و 200 هزار دلار می زند. در حال حاضر کسی نشانی/ آدرس این مادر و فرزند را نمی داند، ولی می توان حدس زد، که به چین بازگشته باشند. زیرا به گفته کری استفانسون مقام ارشد اداره بهداری ساحلی ونکوور اکثریت قاطع زنان باردار غیرساکن که در این بیمارستان وضع حمل می کنند، چین را اقامتگاه خویش می دانند. اداره مورد اشاره قانونا از یان به سبب پرداخت نکردن صورتحساب بیمارستان ریچموند شکایت کرده است.

مورد یان به هیچ روی نادر به شمار نمی رود. کمااینکه پدیده گردشگری زایمان که در آن زنان باردار خارجی به کانادا سفر می کنند تا نوزادشان به سبب تولد در خاک کشور ما کسب شهروندی نمایند، رو به افزایش دارد. عمده ترین مرکز تحقق این دستاورد نیز، همان بیمارستان مورد اشاره می باشد.

پدیده مذکور هم از سوی سیاستمداران محافظه کار، و هم از طرف همتایان لیبرال شان، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. کمااینکه جو پشیسولیدو نماینده لیبرال حوزه انتخابیه مربوطه در مجلس ملی، در طوماری (که تا هفدهم ژوئیه می توان آن را امضاء کرد) با شیادی و سودجویانه خواندن چنین عملکردی، خواستار خاتمه آن شده است.

اما به گفته خانم استفانسون اداره متبوعش در این مورد هیچ موضعی اتخاذ نکرده است. کمااینکه می افزاید: ما می دانیم که باید فارغ از اینکه افراد اهل کجا هستند، در هنگام نیاز به آنها خدمات ارائه دهیم. بنابراین اگر زن بارداری به بیمارستان ما مراجعه کند که باید نوزادی به دنیا بیاورد، حتما کار لازم را انجام می دهیم. ما هرگز به صرف ملیت و یا توانایی مالی ارباب رجوع، خدمات مان را از کسی دریغ نمی کنیم.

خدمات کاملا قانونی برای زنان ارزشمندی که در حال مادر شدن هستند

در حال حاضر ده ها اقامتگاه مورد اشاره به زنان باردار خارجی که تنها برای زایمان و به دنیا آوردن نوزادان شهروند کانادا به استان مذکور سفر می  کنند، خدمات اسکان ارائه می دهند. در عین حال به نظر می رسد، برای جلب بیشترین مشتریان خود گردشگران چینی را مدنظر دارند. کمااینکه این روزها می توان مهمانان باردار چینی را در مهمانسراها مشاهده کرد، که به ویژه در بخش شمالی ونکوور در حال گردش با کودکان در پارک، خرید و… هستند. همچنین عکس هایی از نومادران شاد را دید، که نوزاد دارای گذرنامه کانادای خویش را در آغوش دارند. زیرا با در دست داشتن مدرک قانونی تولد این نوزادان در ونکوور، پیش از ترک کانادا برای آنها گذرنامه می گیرند.

کاهش ارزش شهروندی کانادا

در طومار مورد اشاره از جمله آمده: پدیده گردشگری زایمان در واقع به مفهوم بی ارزش کردن شهروندی کانادا است. همچنین سبب افزایش هزینه های آموزشی، بهداشتی و درمانی، و تامین اجتماعی، می شود…. در بیمارستان های محلی و ملی نیز، خارجی ها جایگزین شهروندان و مقیمان قانونی کانادا شده اند. بگونه ای که این افراد به ناچار برای برخورداری از خدمات درمانی، به مراکز دیگر می روند.

به همین سبب تهیه کننده، پشتیبانان و امضاءکنندگان این طومار که شمارشان تاکنون سر به 7 هزار و 800 تن زده، خواستار آنند، که دولت مرکزی برای کاهش و از بین بردن این پدیده دست به اقدامات شدید بزند.

در سال 2016 نیز آلیس سیو- پینگ نماینده محافظه کار همان مجلس طومار مشابهی را عرضه کرد. اما دولت مرکزی با ذکر اینکه کسب شهروندی ناشی از تولد در خاک کانادا از هنگام به اجرا درآمدن نخستین قانون مربوطه در سال 1947 وجود داشته، از عمل به محتویات آن طومار خودداری نمود. اما اینک این زمزمه به گوش می خورد که امکان افزایش شرط شهروندی و یا مقیم کانادا بودن یکی از والدین، برای شهروند شدن نوزادان متولد در کشور در نظر گرفته شود.

 

آیا قانون در همه جا یکسان است؟

پاسخ کوتاه این پرسش منفی می باشد. در ادامه مقایسه ای کوتاه ارائه می شود.

کانادا:

از همان 71 سال پیش که قانون شهروندی به اجرا درآمد، تولد در خاک کشور ما صرفنظر از وضعیت والدین، سبب کسب شهروندی برای نوزاد می شود.

استرالیا:

تولد در خاک این کشور تنها در صورتی موجب شهروندی می گردد، که یکی از والدین شهروند و یا مقیم دائم استرالیا باشند.

آمریکا:

نه تنها صرف تولد در خاک این کشور سبب کسب شهروندی می شود، بلکه به دنیا آمدن در قلمروهای ایالات متحده مانند جزیره گوام نیز، شامل همین قانون است.

چین:

تولد در خاک این کشور تنها در صورتی موجب شهروندی می گردد، که یکی از والدین شهروند و یا هر دوی آنها افراد بدون تابعیت هیچ کشور دیگری باشند، و در چین زندگی کنند.

هنگ کنگ:

از آنجاکه هنگ کنگ از نظر قانونی جزئی از خاک چین به شمار می رود، به شهروندان چینی متولد در هنگ کنگ اجازه اقامت می دهند.

ژاپن:

اگر نوزادی در هر کجای جهان متولد شود و یکی از والدینش ژاپنی باشد، شهروند این کشور به شمار می رود.

بریتانیا:

مصوبه سال 1981، صرف تولد در خاک این کشور برای کسب شهروندی را منحل کرد. براساس این  قانون نوین تنها در صورتی که دست کم یکی از والدین شهروند و یا مقیم دائم بریتانیا باشند، تولد در خاک این کشور سبب کسب شهروندی می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *