فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

ریکا زهتابچی، نخستین زن ایرانی- آمریکایی برنده اسکار

امسال ریکا زهتابچی تبدیل شد به نخستین زن ایرانی – آمریکایی که تاکنون برنده‌ یک جایزه‌ اسکار شده است؛ جایزه‌ای که برای فیلم مستند کوتاه او Period, End of Sentence به او داده شد. این کارگردان 25 ساله، که از دریافت این جایزه بسیار شگفت‌زده شده بود، در سخنرانی خود پس از دریافت آن گفت: نمی‌توانم باور کنم که فیلمی درباره‌ دوره‌ پریود زنان، جایزه‌ اسکار را ببرد.

موضوع این فیلم مستند 25 دقیقه‌ای، درباره‌ قبح فرهنگی پریود زنان در یک دهکده در هندوستان است. در این روستا، بیشتر زنان به نوار بهداشتی و سایر فرآورده‌های بهداشتی مربوط به قاعدگی دسترسی ندارند و دخترانی که دوره‌ پریود آنها آغاز می‌شود، به خاطر شرم و قبح این موضوع در فرهنگ منطقه، گاهی از مدرسه خارج می‌گردند.
خانم زهتابچی که در سال 2016 از دانشکده‌ هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، فارغ‌التحصیل شده، برای فیلمبرداری این پروژه، دو بار در سال 2017 به هند رفت. او در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، درباره‌ الهاماتی که به ساخت این فیلم درباره‌ فعالان اجتماعی نوجوان در این روستا انجامیده، گفت: برای من بسیار الهام بخش و جالب بود که به یاد بیاورم که همه‌ این ماجرا را، یک گروه از دختران 15 و 16 ساله و آموزگارشان در مدرسه، آغاز کرده بودند. اعضای این گروه، تصمیم گرفته بودند با گردآوری کمک‌های نقدی، یک دستگاه تولید نوار بهداشتی به این روستا در هند بفرستند. آنها به این نتیجه رسیده بودند که بهترین راه برای جلب توجه بیشتر به این مشکل، این است که یک فیلم مستند در این باره ساخته شود. هنگامی که پروژه به من پیشنهاد شد، من مرتب از خود می‌پرسیدم که چرا پیشتر چیزی در این مورد نشنیده بودم.

خانم زهتابچی می‌گوید احساس کرده که در مورد تلاش‌های این دختران نوجوان و همینطور دشواری‌هایی که زنان در سراسر دنیا در این زمینه دارند، باید اطلاع‌رسانی شود. او می‌گوید: در زندگی خود من، دوره‌ قاعدگی هرگز مانعی در جریان زندگی ایجاد نکرد، به این خاطر که من در کالیفرنیا بزرگ شده‌ام و به نوار بهداشتی و تامپون دسترسی کامل دارم. و اینکه بسیاری از زنان، به این چیزها دسترسی ندارند، قلب مرا شکست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *