اخباراخبار کانادا

ریسک  پنهان در افتتاح حساب پس انداز تحصیلی برای فرزندان در کانادا  

کلگری- حساب پس انداز تحصیلی یا دقیق تر آن حساب ثبت شده پس انداز تحصیلی Registered Education Saving Plan یا RESP راه حلی است برای تامین هزینه تحصیلات دانشگاهی فرزندان. این حساب را می توان تقریبا با هر موسسه مالی کانادایی نظیر بانک ها، اتحادیه های اعتباری (تعاونی های مالی ( Credit Unions یا سازمان های مدیریت مالی نظیر  Manulife، Sun Life Financial و Edward Jones و یا امثال آن باز کرد. اوراق قرضه تحصیلی کانادا را فقط می توان برای تحصیلات دانشگاهی استفاده کرد. فرزند شما یا باید از آن استفاده کند و یا آن را ازدست بدهد! 

این حساب پس انداز، در ظاهر عالی به نظر می رسد. اینطور نیست؟ حامد هندی زاده و همسرش (ساکن کلگری) با این نظر مخالف می باشند. زیرا تجربه ناخوشایندی با افتتاح حساب پس انداز ثبت شده برای دو دختر خردسال شان داشتند. زوج ساکن کلگری که تا به امروز 8 هزار دلار در حساب مورد اشاره واریز کرده اند، دریافتند که در صورت ترک RESP گروهی، 6 هزار دلار از پول شان را از دست خواهند داد. 

حامد هندی زاده دو حساب پس انداز برای دخترانش نزد Canadian Scholarship Trust (موسسه مالی مستقر در انتاریو) که ادعای مدیریت امور مالی 250 هزار خانوار کانادایی به ارزش 4.8 میلیارد دلار را دارد، باز کرد. هندی زاده که مهندس می باشد ماهانه 400 دلار به هر دو حساب واریز می کرد. همانطور که گفته شد میزان پس انداز او به 8 هزار دلار رسیده است. در حالی که دو دخترش یعنی الیکا 4 ساله و لیانا 9 ساله هنوز به مدرسه نمی روند. آنچه هندی زاده از آن بی اطلاع بود، اینکه در صورت خروج از صندوق گروهی، باید اکثر مبلغ واریز شده به حساب را به عنوان کمیسیون یا Sales Charge به کارگزار بپردازد. او هنگامی که از کارگزار شنید که فقط 2 هزار دلار از مبلغ واریز شده را می تواند پس بگیرد شوکه شد. 

کارگزار به هندی زاده توصیه کرد که شکایت اش را با واحد ویژه مطرح کند. او با بی نتیجه بودن تلاش هایش با CBC تماس گرفت. 

پیتر لوئیس، معاون فروش Canadian Scholarship Trust ضمن امتناع از گفتگو درباره جزئیات پرونده تاکید کرد که در بدو افتتاح حساب، کلیه هزینه های مربوطه به اطلاع افتتاح کننده رسانده می شود و خانواده ها از ریسک سرمایه گذاری در این حساب پس انداز مطلع می شوند. وی توصیه کرد که خانواده ها تنها هنگامی این حساب را افتتاح کنند که 100 درصد به باقی ماندن خود در سیستم برای مدت طولانی اطمینان داشته باشند. 

 

 

موسسه مورد اشاره ادعا می کند که تنها در سال گذشته مبلغ 166 میلیون دلار مخارج تحصیلی دانشجویان دارای حساب را پرداخت کرده است. 

جف لومیس از مدیران ارشد Momentum می گوید: معمولا برای تشریح ریسک افتتاح حساب از مثال قرارداد تلفن همراه استفاده می شود. مثلا آیا حاضرید یک قرارداد 18 ساله برای تلفن منعقد کنید، در حالی که نمی دانید شرایط زندگی تان در 10، 12 یا 15 سال دیگر چگونه خواهد بود؟ از آنجایی که افتتاح این حساب هم مانند عقد قرارداد است، بایستی قبل از تصمیم گیری نهایی از کلیه جوانب و ریسک های احتمالی اطلاع داشته باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. ببخشید اطلاعاتشان کم بوده ندانستن به معنی بد بودن نیست تمام حسابهای پس انداز و سرمایه گذاری مثل یه قرارداد می مونه شما وقتی تا آخرش پایبند نباشی باید جریمه بدی و فقط شامل این نوع پس انداز نمیشه تمام شرکتها و بانکها بابت قراداد سرمایه گذاری یا پس انداز از شما کار مزد بالا میگیرن مگر اینکه تا آخر دوره بمانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!