علم و دانش

ریسک فوت بیمار در دوران نقاهت بالاتر از خطر مرگ در اتاق عمل 

خطرناک ترین زمان برای بیمار بستری در بیمارستان هنگامی نیست که روی تخت جراحی قرار می گیرد، بلکه نتیجه تحقیقات اخیر نشان می دهد که ریسک مرگ بیمار در دوران نقاهت بعد از عمل در بیمارستان و یا پس از بازگشت به خانه به مراتب بیشتر است. 

پژوهشگران نتایج بعد از عمل 40 هزار بیمار 45 سال به بالا که در 28 بیمارستان مختلف در 14 کشور تحت عمل جراحی قرار گرفتند را به همراه سابقه دچار شدن آنها به عوارض جدی و مرگ طی 30 روز نخست پس از عمل را بررسی کردند. در کل، 5 بیمار یا کمتر از 1 درصد از بیماران در اتاق عمل جان خود را از دست داده بودند. در حالی که 500 بیمار، یا 70 درصد از آنها در بیمارستان و 210 نفر (29 درصد) پس از بازگشت به خانه فوت کردند. 

دکتر پی. ج. دوورو، از پژوهشگران دانشگاه مک مستر (همیلتون – انتاریو) می گوید: بسیاری از خانواده ها نگران به سلامت بیرون آمدن عزیزشان از اتاق عمل هستند، در حالی که نتیجه تحقیقات ما نشان می دهد که آمار مرگ و میر بیماران در اتاق عمل بسیار پایین است. وورو افزود: تحقیقات ما نشان می دهد که می بایست بیشتر از این روی مراقبت های بعد از عمل و انتقال این مراقبت ها به منزل بیمار متمرکز شد. 

پیشرفت های فن آوری و پزشکی سبب ایمن و بی خطرتر شدن عمل های جراحی شده است. اما برخی از بیماران پس از جراحی دچار عوارضی مانند خونریزی، عفونت یا مسمومیت خونی، التهاب منجر به از کار افتادن ارگان های بدن مانند کلیه ها، قلب، ریه ها و غیره می شوند و جان خود را از دست می دهند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *