صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / <واندر وومن> رکورد فروش فیلم های با کارگردان زن را شکست!

<واندر وومن> رکورد فروش فیلم های با کارگردان زن را شکست!

فیلم Wonder Woman با بازی گل گدوت و کارگردانی پتی جنکینز، در اولین آخر هفته اکران، 101.4 میلیون دلار فروخت تا رکورد فروش فیلم های کارگردانی شده توسط یک کارگردان زن را بشکند.

فروش فوق العاده این فیلم دور از انتظار نبود، زیرا بسیاری از منتقدان عالم سینما، از آن تمجید کرده و به عنوان فیلمی تماشایی و جذاب معرفی کردند.

چهارشنبه گذشته، قبل از اکران فیلم، مقاله ای در هالیوود ریپورتر به این شرح منتشر شد: آیا پتی جنکینز می تواند دنیای ابرقهرمانان را برای کارگردانان زن امن کند؟ در این مقاله همچنین به <قمار> استودیوی فیلمسازی برادران وارنر با این کارگردان اشاره شده بود. آن هم <قمار 150 میلیون دلاری> بر روی اولین فیلم مبتنی بر یک ابرقهرمان زن.

پس از انتشار این مقاله، بلافاصله سیل پیام ها و انتقادات در مورد استفاده عامدانه و مغرضانه نویسنده از عبارت <قمار>، به راه افتاد. بسیاری از منتقدان ادعا کردند که استفاده از این واژه، نشاندهنده دشواری ها و موانعی است که کارگردانان زن با آن روبرو هستند. درست است که بودجه ای که صرف اولین فیلم جنکینز به نام Monster (محصول 2003) شد، به هیچ وجه با بودجه 150 میلیون دلاری فیلم Wonder Woman قابل مقایسه نیست، اما استخدام کارگردانان نسبتا گمنام یا بهتر بگوییم کارگردانان فیلم های کوچکتر و ارزانتر برای کارگردانی محصولات سینمایی بزرگ و پرهزینه، غیرمعمول نیست. فقط اینکه این شانس اغلب نصیب کارگردان سفیدپوست مرد می شود!

گواه این مدعا، اینکه: کالین تروورو پس از کارگردانی فیلم مستقل و کم هزینه Safety Not Guaranteed به عنوان کارگردان فیلم Jurassic World  و فیلم Star Wars: Episode IX انتخاب شد. جوردن وت-رابرتز پس از کارگردانی یک فیلم (The Kings of Summer) در سال 2013، مسوولیت کارگردانی فیلم Kong: Skull Island را به عهده گرفت. یا جان واتز که پس از کارگردانی فیلم Cop Car، به عنوان کارگردان Spider-Man: Homecoming انتخاب شد.

از 1 هزار و 300 فیلم پرفروشی که در فاصله سال های 2002 تا 2014 ساخته شدند، تنها 4.1 درصد کارگردان زن داشتند. در برابر هر 24 کارگردان مرد، تنها یک کارگردان زن وجود دارد. بدتر اینکه، عمر دوران حرفه ای کارگردانان زن به مراتب از همتایان مردشان کوتاه تر می باشد.

این در حالیست که حضور تعداد بیشتری کارگردان زن، برای تشویق زنان به ورود به عرصه فیلمنامه نویسی و تهیه کنندگی، ضروری است. اگر هالیوود خواهان ایجاد تنوع جنسیتی و مشارکت بیشتر زنان در عرصه فیلمسازی است، بایستی زمینه را برای فعالیت آنها فراهم کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *