مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

رکورد شکنی میزان بدهی کانادایی ها

خبرگزاری کانادا

خبرگزاری کانادا/ کندین پرس (The Canadian Press) در نوشتاری به گزارش اخیر منتشره از سوی شرکت مسکن و وام مسکن کانادا/ CHMC پرداخت. براساس این گزارش میزان بدهی خانوارهای کانادایی در فصل چهارم سال گذشته به اندازه بی سابقه ای رسید. بگونه ای که حتی به موازات کند شدن روند اخذ وام مسکن، سر به 178.5 درصد میزان درآمد آنها زد. چنین درصدی رکورد محسوب می شود. سبب به وجود آمدن این رکورد هم این بود، که افراد دارای وام مسکن همچنان به گرفتن انواع دیگر قرض ادامه داده اند. در نتیجه سطح قسط هایی که باید پرداخت می شدند، نسبت به سال پیش از آن افزایش 4.5 درصدی پیدا کرد. این امر به ویژه در مورد ساکنان ونکوور، ادمنتون و تورنتو، مصداق دارد.

بااینهمه به گفته جنویو لپوینت تحلیلگر ارشد بازار شرکت مورد اشاره میزان جرایم مالی مربوطه، پایین و بدون تغییرات شدید بوده است. همچنین در فصل یادشده شمار وام های مسکن مأخوذه به 223 هزار رسید، که در مقایسه با برهه زمانی سال پیش از آن کاهش 4.8 درصدی داشت. این کاهش به سبب رو به سردی رفتن بازار مسکن، کم شدن متوسط بهای ملک و املاک به سبب افزایش اندک بهره وام مسکن، رشد اقتصادی کندتر، و مقررات سفت و سخت تر اخذ این وام، به وجود آمد. این مقررات نوین که شامل آزمایشی سخت تر برای تعیین میزان توان بازپرداخت وام از سوی متقاضیان بالقوه می باشد، با برخی انتقادها روبرو شده است. زیرا منتقدان آن را عامل سخت تر گشتن دسترسی مردم به خرید مسکن می دانند.

از دیگر سو در همان برهه میزان متوسط وام های مسکن جدید نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن کاهش 3.8 درصدی پیدا کرد. زیرا بهای ملک و املاک با وجود کاهش اندک، همچنان خیلی بالا بود. این امر در کنار مقررات مورد اشاره سبب کاهش قدرت خرید، و در نتیجه کم شدن شمار متقاضیان ابتیاع ملک و املاک گردید.

از دیگر سو صندوق بین المللی پول روز بیستم و یکم ماه مه گفت، کانادا باید همچنان این مقررات را پابرجا نگاه دارد. زیرا میزان بدهی خانوارهای کشور ما همچنان زیاد است. بنابراین کند شدن تدریجی بازار مسکن روندی مطلوب به شمار می رود.

حال این پرسش پیش می آید که چرا برغم این روند نزولی بازهم میزان بدهی خانوارهای کانادایی چنان افزایش یافت، که رکورد زد؟ براساس  گزارش مورد اشاره یکی از عمده ترین دلایل مربوطه بالا رفتن میزان قرض افراد سن و سال دارتر می باشد. کمااینکه شمار افراد بالای 55 ساله وام گیرنده همچنان رو به افزایش داشته است. در عین حال میزان جرایم مالی مربوطه در بین گروه سنی از 65 سال به بالا، زیاد شده است. بگونه ای که از سال 2015 به این سو، از تمامی گروه های سنی دیگر بالاتر بوده است. البته همچنان نسبتا کم به شمار می رود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0