صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / رو به افزایش رفتن دوباره بهای مسکن در تورنتو

رو به افزایش رفتن دوباره بهای مسکن در تورنتو

<

به موازاتی که خریداران تورنتویی دارند پیامدهای شرایط لازم جهت اخذ وام مسکن نوین شامل شرایط سفت و سخت تر را هضم می کنند، در ماه گذشته بهای متوسط مسکن در این کلانشهر بیش از 4 درصد افزایش یافت. قوانین نوینی که از ژانویه سال جاری به اجرا گذاشته شدند. کمااینکه اطلاعات منتشره از سوی هیئت ملک و املاک تورنتو نشان می دهند، این بها در ماه فوریه نسبت به ژانویه 4.2 درصد بالا رفت. به این ترتیب نه تنها بهای متوسط مسکن سر به 767 هزار و 818 دلار زد، بلکه این میزان بیشترین افزایش ماه به ماه از سپتامبر سال گذشته تا کنون می باشد.

البته این افزایش برای انواع مسکن یکسان نبود. کمااینکه بهای قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) در کلانشهر تورنتو، به طور متوسط 3.1 درصد بالا رفت. افزایشی  که به نوبه خود سبب شد، قیمت هر باب خانه از این دست به طور متوسط سر به یک میلیون و 736 هزار دلار بزند. این اعداد و ارقام برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، به ترتیب 4.4 درصد و 529 هزار و 782 دلار بود.

بااینهمه در شهر ما بهای متوسط مسکن در فوریه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 12.4 درصد کاهش پیدا کرد. چراکه در فوریه پارسال که در آستانه کم شدن بهای مسکن در ماه مه قرار داشتیم، فروش آن به حد انفجاری رسیده بود. کمااینکه بنا بر اطلاعات مورد اشاره میزان فروش دو ماه مشابه در دو سال پیاپی اخیر، کاهش 35 درصدی نشان می دهد. چراکه در فوریه 2017 شمار مسکن های به فروش رفته سر به رکورد 7 هزار و 955 زد. اما در عین حال فوریه سال جاری نسبت به ژانویه همین سال که شمار مسکن های به فروش رفته به 4 هزار و 19 باب کاهش یافته بود، تقریبا 29 درصد افزایش پیدا کرد.

از دیگر سو در فوریه امسال شمار مسکن های ارائه شده برای فروش 10 هزار و 520 باب بود، که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 7.3 درصد بیشتر شد. فراتر اینکه نسبت به ژانویه افزایش جهشی 23 درصدی داشت. بااینهمه دست اندرکاران هیئت ملک و املاک تورنتو گفتند، شمار مسکن های ارائه شده برای فروش در مقایسه با میزان متوسط 10 سال اخیر، همچنان پایین تر باقی ماند.

جیسون مرسر مدیر تحلیل های بازار مسکن این هیئت در این پیوند در بخشی از بیانیه خود آورده، که انتظار دارد به موازاتی که به سوی بهار و تابستان می رویم، شمار فروش و بهای مسکن نسبتا افزایش پیدا کند. در عین حال کمتر از میزان متوسط بودن ارائه ملک و املاک فروشی در برخی از محلات تورنتو می تواند، در درازمدت سبب پیشگیری از کاهش بهای بیشتر شود.

تیم سایریانوس رئیس هیئت ملک و املاک تورنتو نیز پیشتر گفته بود، که نهاد متبوعش انتظار دارد در ماه های آغازین سال 2018 فروش مسکن در مقایسه با افزایش تاریخی برهه مشابه سال گذشته کمتر شود. چراکه خریداران بالقوه هنوز دارند از نظر روانی خود را با پیامدهای مجموعه ای از تغییرات قانونی مطابقت می دهند، که در آوریل گذشته از سوی  دولت استان انتاریو در نظر گرفته شد، و در اول ژانویه سال جاری به اجرا درآمد. از جمله این تغییرات می توان به وضع مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، و قوانین نوین وام مسکن اشاره کرد. قوانینی که ایجاب می کنند خریداران باید بتوانند ثابت نمایند، حتی در صورت افزایش بهره وام مسکن از عهده پرداخت اقساط ماهانه وام خود برمی آیند.

از دیگر سو بر اساس اظهارات دست اندرکاران هیئت مورد اشاره گرچه اینک بهای متوسط مسکن در مقایسه با اوج خود در سال گذشته کمتر است، اما نسبت به فوریه 2016 هنوز 12 درصد بیشتر می باشد.

اسکات اینگرم از مشاوران شرکت معاملات ملک و املاک Century 21 تورنتو ضمن موافقت کامل با این اظهارات، می افزاید که حتی کسانی که در هنگام به اوج رسیدن بهای مسکن در سال گذشته دست به خرید زدند و کباب شدند، در درازمدت از این کار خود پشیمان نخواهند بود. به شرطی که تصمیم نگیرند، به سرعت ملک خود را در بازار فروش عرضه کنند. اما در عین حال خاطرنشان می نماید: ولی آن دسته از اینگونه افراد که چنین تصمیمی بگیرند، تجربه این خرید و فروش برایشان درسی خواهد شد. این درس که معاملات ملک و املاک محملی تضمین شده برای سرمایه گذاری نیست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *