مقالاتمقالات اجتماعی

رویارویی با ویروس کرونا: انتخاب بین افراط و تفریط

به گزارش CGTN، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با متهم کردن سازمان بهداشت جهانی به سوء مدیریت و پنهان کاری در موضوع شیوع ویروس کرونا، کمک های مالی خود را به این سازمان قطع کرد. هرچند این اولین بار نیست که این سازمان به عدم اقدام به موقع محکوم می شود، اما نویسنده مقاله حاضر معتقد است برای مقابله با اپیدمی به علم و اطلاعات نیاز است نه سیاست.

ما بعضی مواقع، به هر دلیل، موضوعی را دست کم می گیریم و گاه بیش از اندازه آن را مورد توجه قرار می دهیم. یعنی گاه افراط می کنیم و گاه تفریط! در مواجهه با کووید-19، چین، ژاپن، اروپا و آمریکا همگی، و هر یک به دلیلی، دچار این افراط و تفریط شدند. 

چین در ماه ژانویه و زمانی که هنوز چیز زیادی درباره ویروس نمی دانست، نگران بود با به خطر درآوردن عجولانه زنگ خطر، موجب ایجاد رعب و وحشت در جهان شود. در زمان قرنطینه ووهان، 570 مورد ابتلا و 17 مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا تائید شده بود. باید پذیرفت که این ارقام- هرچند هشداردهنده- اما بیانگر آینده ای که انتظار جهان را می کشید نبودند. در این زمان انتخاب چین توجه بیش از حد به موضوع بود. به طوری که استان هوبی، استانی به مساحت دو کشور پرتقال و مجارستان با هم، را قرنطینه و هر گونه رفت و آمد به آن را ممنوع کرد.

اما یک ماه بعد شرایط به کلی تغییر کرد و دغدغه های دیگری که در کنار شیوع ویروس برای بعضی کشورها وجود داشت باعث شد آن را دست کم بگیرند. برای مثال، ژاپن نمی خواست بازی های المپیک به تعویق بیفتد، اروپایی ها علاقه ای به تغییر سبک زندگی خود نداشتند، و آمریکا به شدت از تعطیل کردن بزرگ ترین اقتصاد جهان اکراه داشت.

آیا این کشورها شایسته سرزنش هستند؟ قطعا! اما فراموش نکنیم که امروز می توانیم با این صراحت درباره گذشته قضاوت کنیم؛ و این با قضاوت درباره آینده، کاری که مقامات در آن زمان مجبور به انجام آن بودند، کاملا متفاوت است. 

 

 

امروز آمریکا سازمان بهداشت جهانی را متهم به کم کاری و عدم اقدام به موقع می کند. جالب است بدانیم در سال 2009 نیز این سازمان مورد انتقاد قرار گرفت، اما به دلیلی کاملا متفاوت. در آن زمان سازمان بهداشت جهانی را به توجه بیش از حد و اقدامات افراطی متهم می کردند. در سال 2009،  سازمان بهداشت جهانی آنفلوانزای خوکی را که از مزرعه ای در مکزیک بیرون آمده بود، پاندمی اعلام کرد چون اینگونه به نظر می رسید. اما کمی بعد ثابت شد این ویروس با تنها 0.01 کشندگی، کمتر از یک آنفلوانزای فصلی ساده خطر دارد. اما جهان پول و نیروی زیادی برای مقابله با آن هدر داده بود. اینجا بود که سازمان بهداشت جهانی به اشتباه و افراط متهم شد.

همه ما انسان هستیم و جایزالخطا، به ویژه با توجه به اطلاعات محدود و استرس نامحدود. در واقع علم نیز تا جایی پیش می رود که داده ها و اطلاعات اجازه بدهد. همه ما منتظر پاسخ هایی ساده و شفاف هستیم اما در مواجهه با یک ویروس جدید همین سادگی و شفافیت هدفی بسیار دور محسوب می شود، مخصوصا وقتی همه ما دوست داریم اتفاقات جهان به این بزرگی را با جواب هایی ساده توضیح بدهیم: ویروس شیوع پیدا کرد چون یک نفر در چین سوپ خفاش خورد، و یا چون دولت چین پنهان کاری کرد. شاید در ظاهر همه این دلایل درست به نظر برسند، اما قطعا اینها دلیل اصلی شیوع ویروس نیستند.

در واقع، اشکال این نوع نگرش ساده انگارانه این است که ما را از پرداختن به نقاط ضعف خود باز می دارد. چینی هایی که خود را پیشرفته می دانند نتوانستند زنگ خطر شیوع را به موقع به صدا درآورند، اروپایی های مغرور به اتحادیه، از فواید اتحاد واقعی محروم ماندند، و آمریکایی که همیشه به دنبال اول بودن است، از بازسازی سیستم درمانی خود غافل ماند.

توپ را به زمین دیگری انداختن و سرزنش یکدیگر نه فقط هیچ کمکی به بهبود اوضاع نمی کند که شانس تصمیم گیری های درست و به موقع را از ما می گیرد. پاندمی قبلا هم اتفاق افتاده بود و پس از این هم اتفاق خواهد افتاد. شاید همیشه درست عمل نکنیم اما قطعا با به دست آوردن دانش و تجربه، هر بار خطا هایمان کمتر خواهد شد.

ما کرونا را شکست خواهیم داد همان طور که قبلا آنفلوآنزای مرغی و سارس را شکست داده ایم. فقط به زمان نیاز داریم و البته صداقت و فروتنی.

و تنها یک چیز است که باعث ایجاد صداقت و فروتنی می شود و آن حقیقت متکی به علم و اطلاعات است. این اطلاعات و داده ها هستند که می گویند چه دارویی موثر است نه سیاستمداران! این داده ها هستند که می گوید منشاء ویروس کجا بود نه سناتورها. و دانشمندان معتقدند هنوز به اندازه کافی داده در اختیار نداریم. 

حقیقت کاری به مقام و نظر ما ندارد. شاید پذیرفتن این مساله برایمان کمی سخت باشد، اما باید قبول کنیم دنیا آنگونه که هست، هست نه آن طور که ما دوست داریم باشد

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!