اخباراخبار کانادا

روند واکسیناسیون و محدودیت های سفر دو نمونه بارز واکنش نه چندان موفق کانادا به پاندمی

 

بالاخره پاندمی تمام خواهد شد و به خاطرات خواهد پیوست. بالاخره همه مردم کانادا واکسینه شده، و کسب و کارها بازگشایی و اقتصاد احیا خواهد شد. و بالاخره سفر رفتن، غذا خوردن در رستوران، و دور هم جمع شدن با دوستان به امری عادی تبدیل خواهد شد.  اما وضعیت کانادا در حال حاضر چگونه است؟ 

به عقیده تحلیلگر گلوب اند میل، واکنش کانادا در برابر پاندمی را می توان  جایی بین متوسط و ضعیف ارزیابی کرد. برای مثال محدودیت های سفر را در نظر بگیرید: قرار شد مسافران در فرودگاه تست بدهند و تا آماده شدن نتیجه تست نهایتا 3 روز در هتل اقامت کنند. در این مدت تنها کاری که باید انجام می شد، نظارت بر مسافران به منظور جلوگیری از ترک هتل، و ارائه غذا به آنها بود. اما اخیرا دولت در همین اقدامات ساده نیز با مشکل مواجه می شود. در واقع دولت محدودیت هایی را که مدت ها کارشناسان بر لزوم آن تاکید داشتند تا ژانویه 2020 به تاخیر انداخت و پس از اعلام محدودیت ها نیز، یک ماه برای اجرایی کردن آن به خود فرصت داد، و در نهایت نیز از پس اجرای بی نقص آن برنیامد. این در حالی است که مشابه این محدودیت ها حتی به شکلی سختگیرانه تر، در کشورهایی مانند استرالیا و هنگ کنگ، با دو تا سه هفته قرنطینه، به درستی به اجرا درآمد. استان نیو ساوث ویلز استرالیا، با 7.5 میلیون جمعیت، در حال حاضر شیوع داخلی را به صفر رسانده و 40 نفر مسافر بین المللی را تا روشن شدن وضعیتشان در قرنطینه نگه داشته است. این نتیجه اجرای اقدامات صحیح در داخل،  و استفاده از قوانین سختگیرانه و موثر در مرزها است. اما در کانادا به جز 4 استان آتلانتیک، که با روشی مشابه استرالیا سرایت اجتماعی کووید-19 را کنترل کرده و با نظارت دقیق مرزی ورود مبتلایان جدید را به حداقل رساندند، آمار ابتلا در سایر استان ها به اندازه ای بالا هست که برای بروز موج های بعدی پاندمی کافی باشد. 

در کشور آمریکا نیز که از حیث آمار ابتلا و مرگ و میر وضعیت بدتری نسبت به کانادا داشت، روند سریع واکسیناسیون در حال جبران واکنش ضعیف دولت ترامپ به پاندمی است. در حال حاضر در آمریکا از هر 100 نفر، 23 نفر، و در کانادا تنها 5 نفر واکسن دریافت کرده اند.

درست است که در نهایت مردم کانادا نیز واکسینه خواهند شد اما احیای صنعت توریسم و سایر مشاغل در کانادا از آمریکا، بریتانیا، اسرائیل، استرالیا، و چین به مراتب عقب خواهد ماند.

در مجموع می توان مدیریت کلی پاندمی در کانادا را، به جز چند استان، متوسط ارزیابی کرد و هرچند این کشور همواره به مدیریت قدرتمند خود می بالید، پاندمی و آمارهای موجود ضعف مدیریتی کشور را به رخ کشید.

 

 

به نوشته گلوب اند میل، با وجود اینکه آمار مرگ و میر در کانادا نسبت به بسیاری از کشورها مانند آمریکا پایین تر بود، اما اگر بخواهیم آن را با کشورهای موفقی مانند ژاپن و نیوزلند مقایسه کنیم، به نتایج قابل قبولی نمی رسیم. اقدامات سلامت در استان ها دیر و ناقص اجرا شده و برنامه واکسیناسیون دولت فدرال نیز، که قرار بود کانادا را جلوی صف دریافت واکسن قرار دهد، تا کنون از انتهای صف جلوتر نرفته است.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست