مقالاتمقالات اقتصادی

روند نگران کننده افزایش وام مسکن شهروندان ارشد

راب کاریک- گلوب و میل

 

گزارش منتشره روز نوزدهم سپتامبر ترنس یونین نهاد پیگیر اعتبارهای مالی نشان می دهد میزان متوسط قرض های هر فرد کانادایی که وام مسکن نیستند، در فصل دوم سال جاری با افزایش 3.9 درصدی به 29648 دلار رسید. این میزان در برهه مشابه سال گذشته 4.1 درصد بود. البته امکان دارد، درصد کنونی هم بد به نظر برسد. اما این سومین فصل پیاپی است، که سطح وام گرفتن مردم نسبت به سال پیش از خود کاهش پیدا می کند.

ولی از دیگر سو همان گزارش نشانگر ماجرای نگران کننده افرایش قرض شهروندان ارشد می باشد. چراکه سطح وام های مسکن گروه سنی 73 تا 93 ساله سر به 63 درصد زده است. مت فابیان مدیر مالی پژوهش و مشاور ارشد ترنس یونین می گوید، امکان دارد این افرایش وام مسکن تا اندازه ای به پدیده ای پیوند داشته باشد، که در سال های اخیر به شدت رایج شده است. اینکه به نظر می رسد شهروندان ارشد تمایل دارند فارغ از چگونگی وام مسکن خود، از مابه التفاوت ارزش ملک و املاک خویش با وام مسکن موجود بیشترین بهره برداری مالی را بکنند. کمااینکه می افزاید: از دیدگاه یک مصرف کننده وقتی بگونه ای ناگهانی بین ارزش ملک مربوطه با وام مسکن مابه التفاوت دویست هزار دلاری به وجود می آید، می توان از آن برای بازسازی همان ملک، بازنشستگی، و یا کمک به اعضای خانواده، بهره برد.

یکی از خوانندگان ما از ماجرایی که از آن آگاهی دارد، به عنوان خطر وام شهروندان ارشد یاد می کند. به گفته وی همسرش مجری امور مالی خواهر متوفای خویش است. خواهری که در حالی چشم از جهان فروبست، که تقریبا 37 هزار دلار در حساب بانکی خود داشت. اما زمانی که همسر این خواننده می خواست از این پول برای هزینه های کفن و دفن خواهرش استفاده کند، دریافت که وی روی کارت اعتباری/ کردیت کارت قدیمی اش 9500 دلار بدهی دارد. وقتی بانک بهره معوقه سال های مربوطه را محاسبه کرد، میزان بدهی این کارت سر به بیش از 40 هزار دلار زد. بنابراین این موسسه مالی براساس مقررات مربوطه اعلام نمود، که نمی توان پول موجود در آن حساب را برداشت کرد. چراکه این پول باید صرف پرداخت بدهی و بهره کارت اعتباری مورد اشاره شود. در نتیجه پولی برای هزینه های کفن و دفن باقی نماند.

اسکات تریو کارشناس حوزه عدم توان پرداخت بدهی هشدار می دهد، که مقروض بودن شهروندان ارشد می تواند بر اعضای خانواده و وراث آنها که این شهروندان می خواهند برایشان مالی به ارث بگذارند، تاثیرات منفی داشته باشد. کمااینکه می افزاید: وقتی انسان می میرد، وام هایش با خود او از بین نمی روند.

از دیدگاه آقای تریو حتی اگر بانک مورد اشاره کارش را به شکلی ستیزه جویانه انجام داده باشد، اما نگه داشتن آن پس انداز به عنوان بدهی و بهره قرض کارت اعتباری متوفی حقش بوده است. البته در عین حال چنین موردی نشان می دهد، که مقروض بودن شهروندان ارشد می تواند پیامدهای منفی ناخواسته به بار بیاورد. به همین سبب آقای تریو بر خود فرض می داند، که در مورد چنین مسایلی با اینگونه شهروندان گفت وگو کند. کمااینکه می افزاید: شمار زیادی از مردم نگران وضعیت موجود هستند. زیرا شهروندان ارشد با قرض گرفتن مجدد، مابه التفاوت ارزش ملک و املاک خود با وام مسکن موجود را که در خلال  سال ها ایجاد کرده اند، به بدهی تبدیل می نمایند. چون به فرزندان بزرگسال خود کمک مالی می دهند. کمکی که بخش زیادی از آن صرف پیش قسط خرید خانه این فرزندان می شود. اما به هر حال نتیجه این می شود که در حالی که سطح قرض گرفتن برای مصارف غیر از وام مسکن مردم روندی رو به کاهش پیدا کرده، میزان اخذ چنین وامی در بین شهروندان ارشد رو به افزایش دارد. این روند به طور متوسط برای همه گروه های سنی برعکس است. کمااینکه در مجموع سطح گرفتن وام مسکن نوین در نخستین فصل سال جاری نسبت به برهه مشابه پارسال، بین 3 تا 4 درصد کاهش داشت. البته این میزان در آخرین فصل 2017 در مقایسه با برهه مشابه در 2016، 8.8 درصد بود. البته کاهشی که سبب آن، مقررات سخت تر دریافت وام مسکن و افزایش میزان بهره این وام ها است.

از دیدگاه فرد وتس کارشناس بیمه و نویسنده دو کتاب در باره بازنشستگی، مقروض بودن شهروندان ارشد کار درستی نیست. کمااینکه می گوید: دلیل اصلی چنین دیدگاهی این است، که بهتر می باشد مردم در دوران بازنشستگی قرض نداشته باشند. پیام من ساده است. اینکه اخذ وام در دوران بارنشستگی خوب نیست. بنابراین اگر کسی می تواند در چنین برهه ای از زندگی از مقروض بودن دوری کند، بهتر است در این سنین اصلا وام نگیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0