مقالاتمقالات اجتماعی

روش وزارت مهاجرت باید مانند اداره کارگزینی، و نه دعوت به ضیافت شام باشد

دایان فرانسیس- فایننشال پست

آمریکا و کانادا در خلال سده ها اقتصادشان را از طریق پذیرش میلیون ها مهاجر ساخته اند. جالب اینکه نظرسنجی ها نشان می دهند، که مردم آمریکا از ادامه روند موجود پشتیبانی می کنند. اما 63 درصد کانادایی ها خواهان محدودیت میزان مهاجرت هستند. 

این تفاوت به ویژه با توجه به یک مساله، گیج کننده است. اینکه شمار مهاجرانی که بدون مدارک مربوطه بگونه ای پنهانی وارد کانادا می شوند و درخواست پناهندگی می کنند، 12 میلیون (با توجه به اعداد و ارقام معتبر و همچنین ادامه خود این مقاله، بی تردید این رقم اشتباه نوشته شده و در واقع یک میلیون درست است. اما ما به سبب رعایت امانت، در مقاله نویسنده دست نبرده ایم. ایران جوان) از آمریکا بیشتر می باشد. ولی در این میان حقیقت مهم نسبت این شمار به جمعیت کشور ماست، که سبب می شود میزان مهاجران کانادا در مقایسه با آمریکا بسیار بالاتر باشد. بااینهمه دولت مرکزی ما در سال 2017 هدف خودسرانه خود را آوردن یک میلیون مهاجر در برهه سه ساله تا 2020 قرار داد، که به جای حدود سالانه 230 هزار پیشین،  سر به 330 هزار تن می زند.

ابتدا باید گفت، اصولا درنظر گرفتن شمار معینی مهاجر به عنوان هدف یک یا سه ساله به خودی خود احمقانه است. زیرا مهم ترین مبنای مهاجرت باید نیاز به کارکنان بدون مهارت و یا نیروی کاری ویژه، و همچنین شرایط اقتصادی باشد، و با تغییر این عوامل عوض شود.
بی تعارف این یک میلیون نفر که نیمی از آنها را هم مهاجران خانوادگی و از لحاظ اقتصادی بدون پشتوانه تشکیل می دهند، قابل قبول نیستند. زیرا کلی هزینه خدمات درمانی، تحصیلی، فشارهای زیربنایی، و کمبود مسکن، به بار می آورد. اما لیبرال ها در این مورد واهمه ای ندارند. کمااینکه وزیر مهاجرت همچنان از اختصاص پول بیشتر (بخوانید دلارهای مالیات دهندگان) به امورات گوناگون این تازه واردان سخن می گوید. 

لیبرال ها مدعی اند، افزایش بسیار زیاد مهاجران برای رفع کمبود نیروی کاری ماهر لازم است. اما حدود نیمی از آن افراد احتمالا هرگز کار نخواهند کرد. همچنین دارای شرایط لازم برای پذیرش به عنوان مهاجران ماهر و یا مالی نخواهند بود. فراتر اینکه تکرار این عذر قدیمی همچنان تا ابد ادامه دارد. در حالی که کمبود مورد اشاره نیز، همچنان سر جای خود باقی است. 

لیبرال ها می افزایند که مهاجران بیشتر برای جمعیت کل کشور که در مقایسه با سرزمین گسترده کانادا کم می باشد، ضرورت دارند. اما اکثریت قاطع مهاجران تنها از چند شهر از پیشتر شلوغ سر در می آورند. 

به همین دلایل وزارت مهاجرت دولت مرکزی باید برای کشور مانند اداره کارگزینی کار کند. یعنی به افرادی اجازه ورود بدهد، که مشاغلی را به عهده بگیرند که کانادایی ها نمی توانند. اما برعکس عمل می کند. یعنی در ابتدا با این امید به برخی اجازه ورود می دهد، که بعدا کار پیدا کنند. یا مهارت هایی داشته باشند، که خود کانادایی ها دارند. 

البته همانگونه که از کشورهای ثروتمند انتظار می رود، درصد اندکی از مهاجران نیز باید برمبنای مسایل انساندوستانه پذیرفته شوند. اینگونه افراد را باید تنها از بین کسانی برگزید که در اردوگاه های پناهندگان زندگی می کنند، و به پناهنده شدن نیاز واقعی دارند. نه آنهایی که صرفا حرف چنین نیازی را می زنند.

اما مساله پناهندگی، پناهجویی و مهاجرت از سال 2017 حالت قهقرایی به خود گرفت، که نخست وزیر ساده لوح ما متن استقبالی بی انتها را در توییتر منتشر کرد. اقدامی که روانه شدن سیل 43 هزار نفره مدعیان پناهجویی از مرز آمریکا- کبک را به دنبال داشت. البته بیشتر این افراد درنهایت از کشور اخراج خواهند شد. زیرا پناهجو نیستند، و یا از پیشتر در آمریکا به عنوان پناهجو پذیرفته شده بودند. یعنی بیشترشان فرصت طلب هایی هستند، که برای مالیات دهندگان ما بیش از 300 میلیون دلار هزینه داشته اند. کمااینکه به گفته اندرو شیر رهبر ملی محافظه کاران قاچاقچیان انسان برای روبرو نشدن آنها با مسئولان ایست- بازرسی و پیشگیری از بازگرداندشان به سیستم پناهجویی آمریکا، آنان را از جاده جنگلی عبور دادند، و تا مرز همراهی کردند. آقای شیر می افزاید: در اینکه افراد واقعا نیازمند زیرفشار ناچار شوند بیشتر منتظر کمک دولت مرکزی کانادا بمانند، و فرصت طلب ها با سوء استفاده از مفرها از مرزها عبور کنند، ابدا موردی انساندوستانه و مشفقانه وجود ندارد. 

خوشبختانه مذاکرات با آمریکا سبب بهبود اوضاع شده، شمار عبورکنندگان غیرقانونی از مرزها کاهش یافته، و اخراج آغاز شده است. 

کانادا، آمریکا و اروپا محل برگزاری ضیافت شام بدون دعوت نیستند. زیرا هرکس به این ضیافت ها بیاید، مالیات دهندگان باید هزینه اش را بپردازند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0