مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

روش ساده و زیبای خرسندترین مردم جهان برای مقابله با تنهایی

جنی اندرسون- سازمان خبری کوآرتز

سازمان موسوم به دوستان انسان 20 سال پیش با این هدف در دانمارک راه اندازی شد، که هفته ای دو بار افراد گروه سنی 15 تا 25 ساله را جهت آشنایی و دوست شدن با دو یا سه داوطلب گردهم آورد. این افراد به صورت جمعی با هم بازی می کنند، غذا می پزند، به سینما می روند و ارتباطات انسانی ای را که احساس می کنند فاقد آنها هستند، شکل می دهند. برخی از آنها به جای استفاده از داروهای ضدافسردگی و یا ضداضطراب، از این طریق کمتر احساس تنهایی می کنند.

اینک سازمان مورد اشاره در دانمارک 21 شعبه دارد، که جوانان در پی ایجاد ارتباط می توانند در آنها یکدیگر را ببینند. از این میان 15 شعبه برای افراد گروه سنی مذکور و 6 شعبه برای نوجوانان از 15 تا جوانان زیر 30 ساله در نظر گرفته شده، که الزاما احساس تنهایی نمی کنند. گردهمایی دسته دوم بر غذا و تحرکات متفاوت تمرکز دارد.

گرچه دو دهه از ایجاد سازمان مذکور می گذرد، اما به موازات هشیاری دولت ها درباره وجود تنهایی و هزینه های آن، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. کمااینکه کند و کاو اخیر بنیاد خانواده کیسر نشان داد که به ترتیب 22، 23 و 9 درصد بزرگسالان آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی گفته اند، که همواره احساس تنهایی می کنند. بی بی سی هم از 55 هزار تن در مورد تجربیات شان در پیوند با تنهایی پرسید، که 33 درصد پاسخ دادند که در بیشتر اوقات چنین حسی دارند. این میزان برای گروه سنی 16 تا 24 ساله 40 درصد بود.

ویوک مارتی رئیس اجرایی بهداری نیروهای مسلح آمریکا ضمن اشاره به فراگیر بودن تنهایی، این پدیده را به خودی خود، و همچنین به سبب پیوندش با مشکلات عمیق اجتماعی مانند اعتیاد و خشونت، خطرناک می داند. پژوهش های گوناگون نیز نشان داده اند، تنهایی با بیماری هایی مانند ناراحتی قلبی، جنون پیری، افسردگی، اضطراب، و مهمتر از همه عمر طولانی، پیوند دارد.

یافتن هدف مشترک

به گفته جولی ورسا مسوول داوطلب هماهنگی سازمان مورد اشاره ایده تشکیل آن در سال 1999 به وجود آمد که دو داوطلب که کسی نام شان را به خاطر نمی آورد، برای یکی از خطوط تلفنی کار می کردند که از آن رو به وجود می آیند که به دیگران کمک کنند. آنها دریافتند که مردم درست به همان اندازه که به یاری فکری نیاز دارند، نیازمند داشتن دوست هم هستند. زیرا تماس گیرندگان تنها بودند. اما این خط برایشان فقط مانند چسب زخم- و نه درمان درد- محسوب می شد. بنابراین آن دو به همراه افرادی دیگر یک نهاد پشتیبان زیر نام نقطه روشن تشکیل دادند، که هدف از آن نه مکالمات تلفنی- که گفت وگوی واقعی- بود. ولی وقتی متقاضیان گردهم آمدند، کسی سخن نگفت. بنابراین در ابتدا نوآوری این دو کارساز واقع نشد. در این میان یک نفر ایده بازی های جمعی را مطرح کرد. در ادامه پخت و پز و فعالیت های بدنی نیز، به اقدامات مشترک افزوده شدند. زیرا مثلا مشخص بود، که افراد در هنگام غذا خوردن راحت تر با هم گفت وگو می کنند.

سازمان دوستان انسان که از سال 2011 به این سو از کمک های مالی دولت و اهداکنندگان خصوصی برخوردار بوده، برخی نتایج دستاوردهایش را اعلام کرده است. مثلا اینکه در سال 2017 تقریبا 700 نفر در برنامه هایش مشارکت داشته اند، که مردان (55.7 درصد) و زنان (44.3 درصد) به طور متوسط 20.9 ساله بودند. همچنین 70 درصد آنها گفتند، پس از چنین مشارکتی کمتر احساس تنهایی می کنند. 64 درصد خاطرنشان نمودند، در هنگام حضور در اجتماع وضعیت بهتری دارند. 80 درصد هم اظهار داشتند، احتمال ملاقات با افراد بیشتری را پیدا کردند…

گشودن سفره دل

در شعبه های سازمان دوستان انسان حریم خصوصی رعایت می شود. کمااینکه لزومی ندارد، مشارکت کنندگان حتی نام خود را بنویسند. بلکه تنها کافیست جنسیت، سن، و اینکه کار می کنند یا درس می خوانند را، ذکر نمایند. بااینهمه وقتی افراد مورد نظر در مکانی از پیش تعیین شده حضورا یکدیگر را می بینند، به تدریج خجالت شان از بین می رود، و در مورد چگونگی حس تنهایی سفره دل خود را می گشایند. مثلا می گویند، در رسانه های اجتماعی مجازی بسیار فعالند. اما مایلند در دنیای حقیقی هم دوستانی داشته باشند. ولی به دلایل گوناگون از جمله اعتیاد به بازی های تلویزیونی، اضطراب در هنگام بودن در جامعه، و اینکه بر این باورند که از ویژگی های لازم برای ارتباطات اجتماعی برخوردار نیستند، داشتن اینگونه دوستان برایشان دور از دسترس جلوه می کند. اما گذاشتن مکانی امن در اختیار جوانان، کاری که بتوانند در آن انجام دهند، و امکان گشودن سفره دل در ادامه، راه خوبی برای آغاز ارتباطات اجتماعی بی دغدغه می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان