زنانزنان - زیبایی

روشهای غیر جراحی لاغری موضعی

Non-Surgical Fat Removal

امروزه روشهای غیر تهاجمی لاغری موضعی با توجه به عدم نیاز به جراحی و بیهوشی عمومی و بخصوص عدم و جود عوارض جدی و تهدید کننده و دوران نقاهت طولانی و دردناک که بعضا در برخی روشهای  جراحی دیده می شوند مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است.

شاخص هزینه-اثربخشی (cost-effectiveness) یکی دیگر از مواردیست که مورد توجه بسیاری از مراجعین قرار می گیرد، چون هزینه های مناسب  این روشها قابل مقایسه با هزینه های جراحی نمی باشند. ذکر این نکته ضروری است که این روشهای جدید لزوما یک روش کاهش وزن نبوده، بلکه یک روش پیشرفته غیر جراحی در شکل دهی بدن و اندام می باشد. لذا در برخی از منابع بعنوان روش های پیکرتراشی غیر تهاجمی مطرح می گردند.کول اسکالپتینگ (Coolsculpting) از مشهورترین و موثرترین روشهای غیر جراحی لاغری موضعی بوده که همان روش (Cryolipolysis) می باشد. از دیگر روشهای لاغری موضعی میتوان به اولتراسوند(Cavitation)رادیوفرکونسی (RF) لیزر سرد Cold Laser و اخیرا HIFU Bodyاشاره نمود.

1- کول اسکالپتینگ (cool sculpting) چیست؟

یک روش غیر منتظره پیشرفته که در آن با استفاده از تکنولوژی  ایجاد سرما توام با خلاء توسط یک سیستم وکیوم باعث از بین رفتن سلولهای چربی (Apoptosis) گردیده و موجب کاهش 40-20 درصدی سلولهای چربی در ناحیه  مورد نظر می گردد. در این تکنولوژی تعداد سلولهای چربی کاهش می یابند و نه حجم سلولها و لذا در صورت عدم افزایش وزن نتایج انجام این روش ماندگار خواهند بود.

2-کول اسکالپتینگ (Coolsculpting) چگونه انجام میشود؟

 

 

برنامه ریزی انجام این روش باتوجه به شاخص هایی همچون ,BMIسوابق مراجعه کننده و ارزیابی شخص توسط متخصص مربوطه انجام می پذیرد. در حین فرآیند بافت چربی  به داخل پروب دستگاه واکیوم شده و سپس توسط تکنولوژی خاصی سرد گردیده تا سلولهای چربی از بین بروند. زمان انجام جهت هر ناحیه (پروب) حدود 45- 30 دقیقه، نسبت به تصمیم متخصص مربوطه متغیر میباشد. نتایج 3 هفته پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود و پس از 2 ماه که نتایج عمده مشاهده خواهد شد، معمولا تکرار در این روش 12-6 ماه پس از انجام اولین جلسه در صورت نیاز انجام خواهد شد.

3چه نواحی مناسب کول اسکالپتیگ (Coolsculpting) می باشند؟

نواحی پهلوها(Love Handle)
شکم
Fat Back
باسن
قسمت داخلی رانها
بازوها

4-چه افرادی کاندیدای مناسب این روش هستند؟

شاخص توده بدنی  BMI کمتر از 30
عدم وجود حساسیت بدن به سرما همانند سندروم رینود
پوست سالم و فاقد جراحت خاص
این روش در دوران حاملگی انجام نمی شود

5-عوارض این روش چیست؟

قرمزی و کبودی و بی حسی در ناحیه انجام که معمولا بسرعت مرتفع می گردد
گاها درد مختصر در هنگام ایجاد خلاء
سوزش و اختلال حسی که خود به خود و به مرور زمان رفع میشود
سوختگی انجمادی که نادر دیده شده  و بیشتر در صورت عدم استفاده از پدهای مخصوص مشاهده می گردد.

6-مزایای عمده این روش چیست؟

روشی غیر تهاجمی و بدون انجام بیهوشی و بی حسی موضعی می باشد
فاقد دوران نقاهت بعضا دردناک و استراحت مانند روشهای جراحی لیپوساکشن می باشد
هزینه بسیار مناسب در مقایسه با روشهای جراحی

7-سایر روشهای غیر تهاجمی لاغری موضعی:

  عمدتا سه روش اولتراسوند (Cavitation) RF,یا رادیوفریکؤنسی و لیپولیزر (cold laser) در این موارد مطرح می باشند. اخیرا از سیستم Body HIFUنیز جهت لاغری های غیر تهاجمی استفاده می گردد. ونتایج قابل قبولی از ان گزارش شده است. گاها استفاده توام در این روشها میتوان نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد.

8-چگونه میتوان بهترین نتایج را کسب کرد؟

قطعا تبحر متخصص مربوط در ارزیابی صحیح بیمار در انجام روش کول اسکالپتینگ و استفاده از سایر روشها در تکمیل یک استراتژی درمانی و شاخص های مربوط به بیمار و همچنین تبعیت بیمار از دستورات داده شده جهت پی گیری در اخذ نتایج تاثیر بسزایی دارند.

9 – توصیه می گردد:

از جمله روشهای لاغری در مورد تمامی روشهای زیبایی از جمله روشهای لاغری حتما با مراجعه به سایتهای معتبر پزشکی و مشورت با متخصصین مربوطه اطلاعات جامعی را کسب نموده و تصمیم خود را بر اساس شواهد علمی موجود اخذ نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *