صفحه اصلی / مقالات / روس ها استالین را برجسته ترین فرد کل تاریخ بشر می دانند

روس ها استالین را برجسته ترین فرد کل تاریخ بشر می دانند

Leeza

نظرسنجی مرکز لوادا که با شرکت هزار و 600 روس انجام، و نتایج آن روز بیست و ششم ژوئن اعلام شد، نشان می دهد که مردم روسیه همچنان ژوزف استالین را برجسته ترین فرد در کل تاریخ بشر و تمامی ملت ها می دانند. دومین جایگاه به رئیس جمهور پوتین تعلق دارد که بیش از هر کس دیگری تلاش کرده، استبداد اتحاد جماهیر شوروی پیشین را احیاء کند.

دیگر نکته جالب اینکه میزان پذیرش پوتین از سوی مردم از هنگام الحاق کریمه به خاک روسیه در سال 2014، از 80 درصد کمتر نشده است. همچنین بگونه ای روزمره از سوی تحلیلگران و در گزارش های خبری تلویزیون دولتی روسیه که منبع کسب اخبار اکثریت مردم این کشور به شمار می رود، مورد تحسین قرار می گیرد.

شاید این جایگاه پوتین برای مردم سایر کشورها شگفت انگیز باشد. اما دنیس ولکف جامعه شناس مرکز مورد اشاره می گوید: از نظر مردم (روسیه) اعتبار نجات اقتصاد ویران شده دهه 1990 به پوتین داده می شود. برای بسیاری از آنها این دستاوردی خیلی عظیم و حماسی است.  

در عین حال ولادیمیر لنین و پتر کبیر در رده های چهارم و پنجم ایستادند. یوری گاگارین نخستین انسانی که به فضا رفت، لئو تولستوی و دیمتری مندلیف، دیگر شخصیت های برجسته این کشور به ترتیب رتبه های ششم، هفتم و سیزدهم را، به خود اختصاص دادند. شخصیت هایی که همواره در این نظرسنجی ها جایگاه مورد احترامشان را حفظ کرده اند.

در  نظرسنجی مورد اشاره از شرکت کنندگان خواسته شد، ده برجسته ترین فرد در کل تاریخ بشر و تمامی ملت ها را نام ببرند. همچنین اسامی بیست نفری را که بیش از 6 درصد این افراد به آنها رأی دادند، جمع آوری شد. انتخاب نخست 38 درصد شرکت کنندگان استالین بود، 34 درصد هم به پوتین رأی دادند. شمار آرای الکساندر پوشکین شاعر پرآوازه قرن نوزدهم که از وی با عنوان شکسپیر روسیه یاد می شود، با پوتین برابر بود.

رأی 34 درصدی به پوتین بیشترین از نوع خود از هنگام به قدرت رسیدن وی در 17 سال پیش محسوب می شود. اما آرای استالین اندکی کاهش نشان می دهد. کمااینکه میزان آن در سال 2012 که وی برای نخستین بار به صدر جدول رسید، 42 درصد بود. اما در مورد ارتباط بین محبوبیت ساکن پیشین و کنونی کاخ کرملین، تردیدی وجود ندارد.

استالین به شکلی رو به افزایش دیگر در روسیه به عنوان معمار گولاگ، اشتراکی کردن اجباری، گرسنگی دادن گسترده، و پاکسازی سیاسی که به مرگ میلیون ها شهروند روس منجر گردید، به تصویر کشیده نمی شود. بلکه معمار آهنین پیروزی اتحاد جماهیر شوروی پیشین در جنگ جهانی دوم تلقی می گردد، که در روسیه از آن با عنوان جنگ بزرگ میهنی یاد می شود.

این پیروزی درون مایه تلاش های پوتین برای به تصویر کشیدن رژیم خود به عنوان ثمره پیروزی روسیه است. از دیدگاه کرملین نجات جهان از فاشیسم بزرگترین دستاورد قرن بیستم بود، و زمینه بازگشت روسیه به جایگاه شایسته خود به عنوان قدرتی جهانی در دوران پساجنگ سرد را فراهم کرد.

پوتین در چهارمین مصاحبه خود با الیور استون کارگردان آمریکایی از استالین به عنوان شخصیتی پیچیده یاد کرد، ولی وحشت از استالینیسم را هم پذیرفت. اما در عین حال گفت که دیو سان کردن افراطی استالین، راهی برای حمله دشمنان روسیه به این کشور می باشد.

در ماه های اخیر در چندین شهر روسیه از بناهای یادبود استالین رونمایی شده است. همچنین نظرسنجی ماه مه مرکز مورد اشاره نشان داد، که شمار روس هایی که سرکوبی های وی را جنایات سیاسی می دانند از 51 در سال 2012، به 39 درصد کاهش یافته است. در همان برهه زمانی تعداد آنهایی هم که در مورد این سرکوبی چیزی نمی دانستند، بیش از دو برابر شد. کمااینکه از 6 درصد در سال 2012، به 13 درصد افزایش پیدا کرد.

از دیگر سو گرچه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وقت در سال 1999 جنایات استالین را کاملا برملا نمود، اما بایگانی های پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی پیشین/ کا گ ب و جانشینان آن هرگز به اطلاع عموم نرسیدند. کمااینکه تانیا لاکشینا مدیر برنامه دیده بان حقوق بشر روسیه اخیر به نشریه واشنگتن پست گفت: روسیه هرگز یک استالین زدایی کامل نداشت. همچنین در روسیه کنونی در مورد جنایات وی آگاهی رسانی اندکی صورت گرفته است.

اما پوتین در مصاحبه اش استالین را با ناپلئون مقایسه می کند، و آنها را دو رهبری می داند که از طریق انقلاب و اقتدار فراوان به قدرت رسیدند. جالب اینکه ناپلئون با کسب 9 درصد آرای شرکت کنندگان در نظرسنجی مورد اشاره، جایگاه چهاردهم را به خود اختصاص داد. جالب تر اینکه بالاترین میزان پشتیبانی از شخصیت های غیرروسی و غیر اتحاد جماهیر شوروی پیشین را کسب کرد. تنها شخصیت های دیگری از این دست که توانسته اند رأی قابل توجه روس ها را جلب نمایند، آلبرت انیشتن و اسحاق نیوتن می باشند، که به ترتیب در رده های شانزدهم و نوزدهم فهرست انتخابی آنها قرار گرفته اند. هیچ یک از رؤسای جمهور و یا سایر شخصیت های آمریکا نتوانستند، در بین افرادی جای بگیرند، که مردم به آنها 6 درصد رأی داده اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *