مقالاتمقالات اجتماعی

روز جهانی سوادآموزی: آگاهی بهترین سلاح برای پیشگیری از هم نوع کشی

روز جهانی سوادآموزی

هشتم سپتامبر/ پس فردا روز جهانی سوادآموزی است. بااینهمه براساس آخرین آمار یونسکو/  نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، هنوز 750 میلیون بی سواد در جهان وجود دارند، که دو سوم آنها را زنان تشکیل می دهند. چراکه در برخی از نقاط دنیا مانند شمال آفریقا و غرب آسیا زنان 15 تا 24 ساله کمتر از مردان گروه سنی خود از شانس کسب توانایی خواندن و نوشتن در حد پایه برخوردارند. مساله ای که نشانگر آشکار ادامه چالش برای زنان در زمینه سوادآموزی است.

بودجه های کلان نظامی

بااینهمه شوربختانه به جای افزایش مستمر بودجه های آموزشی، سال به سال به هزینه های نظامی تقریبا همه کشورهای جهان افزوده می شود. کمااینکه کتاب زیر عنوان موازنه نظامی 2018 که از سوی موسسه بین ‌المللی مطالعات راهبردی/ استراتژیک لندن منتشر شده و دربردارنده اطلاعات سال 2017 است، از جمله نشان می دهد که کشورهای آمریکا، چین، عربستان سعودی، روسیه، هندوستان، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، آلمان و کره جنوبی، به ترتیب بیشترین بودجه نظامی اول تا دهم جهان را داشته اند. همه این کشورها به جز سه استثنای آمریکا، ژاپن و بریتانیا (با اندکی کاهش)، در مقایسه با سال 2016 بودجه نظامی خود در 2017 را افزایش داده اند. کمااینکه در سال های نامبرده این بودجه شان به ترتیب 604.5، و 602.8/ 145 و 150.5/ 56.9 و 76.7/ 58.9 و 61.2/ 51.1 و 52.5/ 52.5 50.7/ 47.2 و 48.6/ 47.3 و 46/ 38.3 و 41.7/ 33.8 و 35.7 میلیارد دلار بود. براساس برآورد این موسسه در سال گذشته ایران حدود 16 (با اندک افزایش نسبت به تقریبا 15.9) میلیارد، و کل کشورهای جهان تقریبا یک تریلیون و 580 میلیارد دلار صرف هزینه های نظامی کردند. در عین حال همانگونه که این اعداد و ارقام نشان می دهند، گرچه بودجه نظامی 2017 آمریکا نسبت به سال 2016 کاهش یک میلیارد و 700 میلیونی داشت، اما حدود چهار برابر چین، ده برابر روسیه و دوازده برابر بریتانیا، بود.

از دیگر سو کشورهای عمان، عربستان سعودی، افغانستان، عراق، اسرائیل، جمهوری کنگو، الجزایر، اردن، کویت و بحرین، به ترتیب 10 کشوری بودند، که بیشترین درصد تولید ناخالص ملی خود را صرف مخارج نظامی کردند. این میزان برای آنها به ترتیب 12.1، 11.3، 10.3، 10.1، 6.2، 6.2، 5.7، 4.9، 4.8 و 4.4 درصد بود. ایران هم با 3.7 درصد در رده پانزدهم قرار داشت.

بنا بر آخرین گزارش موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم نیز، هزینه نظامی جهانی در سال گذشته میلادی به بالاترین میزان خود از زمان جنگ سرد رسید. کمااینکه در مجموع سر به 2.2 درصد تولید ناخالص ملی کشورها، و به طور متوسط 230 دلار برای هر فرد زد. این موسسه هزینه های نظامی کل جهان را نیز یک تریلیون و 739 میلیارد دلار، یعنی قدری بیش از کتاب مورد اشاره اعلام کرد. این امر در مورد آمریکا نیز مصداق دارد، که هزینه های نظامی اش را 610 میلیارد دلار برآورد نمود. به گفته جان الیسون رئیس موسسه این روند نگران کننده سبب بی اثر ماندن تلاش جهت رسیدن به راه‌ حل ‌های صلح آمیز برای درگیری ‌ها می شود.

در مقابل این هزینه های کلان نظامی، مشاهده بودجه های آموزشی و روند نامناسب سوادآموزی سبب اندوه می گردد.

هدف حمله قرار دادن مراکز آموزشی از سوی جنگ طلبان

اما مساله تنها به این عدم توازن اندوهبار محدود نمی شود. کمااینکه به گزارش نهاد موسوم به ائتلاف جهانی برای حمایت از دانش در مقابل قهر و خشونت (ائتلافی از سازمان ها و کشورهای مختلف دنیا) از سال 2013 تا 2017 در 12 هزار و 700 حمله به مراکز آموزشی 70 کشور جهان، دست ‌کم 21 هزار دانش ‌آموز و آموزگار کشته یا زخمی شده‌اند. به گفته آمی کاپیت از اعضای این ائتلاف گروه های تروریستی که می ‌خواهند به دلایل عقیدتی/ ایدئولوژیکی به ویژه دختران را از درس خواندن و مدرسه رفتن بازدارند، از دلایل افزایش این حملات هستند. کمااینکه گروه ‌های اسلام‌ گرای تندرو مانند طالبان و بوکوحرام به ترتیب در افغانستان و عمدتا نیجریه به همین دلیل دانش آموزان دختر را می ‌ربایند. وی حملات هوایی چون نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن، و فشار به معترضان مانند تظاهرات بیشتر در دانشگاه‌ها در کشورهایی مثل سوریه و در نتیجه بالا بودن شمار کشتگان در میان دانشجویان را، از دیگر دلایل می داند.

براساس گزارش مورد اشاره بین سال های 2016 و 2017 بیشترین حملات، مراکز آموزشی جمهوری دموکراتیک کنگو را هدف قرار داده اند. همچنین در درگیری های سال 2014 میان اسرائیل و فلسطینی ها بیش از هزار بار به مراکز تحصیلی حمله شد.

کودک سربازان: استحاله دانش آموزان بالقوه به آدمکش

در شماری از کشورها هم کودکان را از جمله می ربایند، و به کودک- سرباز تبدیل می کنند. سپس آنها را برای کشتار دیگران می فرستند. کمااینکه براساس آخرین آمار منتشره از سوی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، بیش از 300 هزار کودک به شکل داوطلبانه یا غیرداوطلبانه در درگیری های مسلحانه و جنگ ها شرکت داشته اند. در حالی که براساس پیمان های جهانی از جمله کنوانسیون های ژنو 1949 و حقوق کودک 1989، هر دوی این حالت ها جرایم جنگی به شمار می روند.

آگاهی بهترین سلاح برای پیشگیری از هم نوع کشی

همانگونه که نلسون ماندلا باور داشت، آموزش قوی ‌ترین سلاحی است که می ‌توان از آن برای تغییر دنیا استفاده کرد. این باور بزرگنمایی نیست. چراکه طبیعی است در صورت افزایش سواد و آگاهی های مردم، ملت ها زیر بار جنگ هایی نخواهند رفت، که دولت هایشان به بهانه های گوناگون به راه می اندازند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان