علم و دانش

رودخانه های جهان آلوده به میزان خطرناک آنتی بیوتیک

اکثر رودخانه های عمده جهان که در آسیا و آفریقا واقع شده اند آلوده به سطح خطرناکی از آنتی بیوتیک های مختلف می باشند. این میزان در برخی کشورها حدود 300 برابر بالاتر از حد مجاز می باشد.

پژوهشگران دانشگاه یورک، کیفیت آب رودخانه ها در 72 کشور جهان را برای کشف میزان 14 آنتی بیوتیک در آن، آزمایش کردند. تقریبا دو سوم از نمونه های جمع آوری و آزمایش شده حاوی مقدار بالایی از این دارو بودند. آلوده ترین رودخانه ها در بنگلادش، کنیا، غنا، پاکستان و نیجریه قرار داشتند.

یکی از نمونه های جمع آوری شده در پاکستان، حاوی آنتی بیوتیک metronidazole بود که برای درمان عفونت های پوستی تجویز می شود. میزان این دارو، 300 برابر بالاتر از حد مجاز اعلام شد.

داروی trimethoprim که برای درمان عفونت مجاری ادراری تجویز می شود نیز در 307 رودخانه از 711 رودخانه موجود بود.

البته رودخانه های واقع در اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی نیز از آنتی بیوتیک عاری نبودند. در آب رودخانه تایمز، 5 نوع آنتی بیوتیک، از جمله ciprofloxacin که برای درمان عفونت های پوستی و مجاری ادراری تجویز می شود، وجود داشت.

دفع پسماند حاوی آنتی بیوتیک توسط انسان و حیوان، سبب آلوده شدن خاک و وارد شدن آلودگی به منابع آبی می شود. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از 500 هزار نفر در جهان از عوارض مقاومت آنتی بیوتیکی رنج می برند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان