صفحه اصلی / علم و دانش / روبوت تراکتور؛ راه حل کمبود نیروی کار در بخش ساخت و ساز

روبوت تراکتور؛ راه حل کمبود نیروی کار در بخش ساخت و ساز

طی ماه اکتبر، یک تراکتور مشکی و زرد رنگ در منطقه ای در سان فرانسیسکو آزمایش شد. این تراکتور  جمع و جور به سرعت در این زمین خالی حرکت و خاکبرداری کرد و خاک ها را به مکانی دیگر منتقل کرد. بر روی این تراکتور اتاقکی نصب شده است که بر خلاف تراکتورهای معمولی برای انسان ساخته نشده، بلکه چندین دستگاه الکترونیکی را در خود جای داده است.  زیرا این تراکتور بصورت خودکار عمل می کند.

شرکت تازه تاسیسی به نام Built Robotics، در این قطعه زمین خالی، وسیله ای را آزمایش می کند که معتقد است تحول بزرگی در بخش ساخت و ساز ایجاد خواهد کرد. این وسیله یک تراکتور روبوتیک  خودران می باشد.  کافی است به آن مختصات مورد نظرتان را بدهید و بگویید که می خواهید اندازه حفره چقدر باشد. روی دکمه استارت کلیک کنید تا تراکتور در سریع ترین زمان ممکن کاری که به وی محول شده را انجام بدهد.

این تراکتور تفاوت زیادی با اتومبیل خودران ندارد و از lidar  (یکی از فناوری های سنجش از راه دور) استفاده می کند. امتیاز آن نسبت به اتومبیل های خودران این است که می تواند در سایت های ساختمان سازی و راه سازی که اغلب شلوغ و ناهموار هستند، کار کند.

فرض کنید می خواهید پایه ساختمان را حفر کنید. حفره باید 30 تا 40 فوت درعمق 2 یا 3 فوت باشد. یک کارگر ساختمانی برای انجام این کار یک تا سه روز زمان نیاز دارد. اما Built Robotics  ادعا می کند که دستگاه شان می تواند این حفره را در زمانی به مراتب کوتاه تر آماده کند. ضمن اینکه هرگز خسته نمی شود و قادر است 24 ساعت در روز کار کند. هرچند روبات دارای یک سیستم اجتناب از برخورد می باشد، ولی در حال حاضر برای حفظ ایمنی کارگران، یک ناظر با در دست داشتن کلید اضطراری در محل کار روبات حضور می یابد. روبات تراکتور، هم اکنون مراحل آزمایش را سپری می کند ولی چند پروژه آزمایشی را در منطقه انجام داده است.

همانطور که گفته شد، بخش ساخت و ساز با کمبود جدی نیروی کار روبروست. بر اساس گزارش های منتشر شده در آمریکا، 60 درصد از پیمانکاران و شرکت های مقاطعه کاری در این کشور در یافتن نیروی کار ماهر به مشکل برخورد می کنند. با وارد کردن روبات ها به این بخش، عملیات تکراری، مانند حفاری یا رنگ کردن می تواند با سرعت بیشتری انجام بشود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *