اخباراخبار کانادا

روان ‌آشفتگی نزد بیماران بخش مراقبت های ویژه، نگران کننده است!

تورنتو- روان آشفتگی یا delirium اختلال کلی اعمال شناختی و عدم هشیاری است. دلیریوم حاد (از چند ساعت تا چند روز) سیری کوتاه دارد و وقتی عوامل سببی حذف شوند با بهبود سریع همراه است. اختلال در جهت‌ یابی، عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، توهم، هذیان، خشم و عصبانیت، و اضطراب از ویژگی ‌های این اختلال است. این حالت پس از اعمال جراحی، سوختگی، بی‌ خوابی، عفونت، تب، خونریزی شدید یا پس از ترک مواد مخدر ممکن است توسط بیمار تجربه شود.

از زمان ایجاد بخش مراقبت های ویژه (ICU)  در بیمارستان ها، نرخ مرگ و میر بیماران مبتلا به بیماری های حاد کاهش یافته است. این پیشرفتی قابل ملاحظه است. اما پزشکان و پرستاران این بخش در کنار توجه به وضعیت جسمانی بیمار بایستی به سلامت عصبی بیماری که ICU را ترک می کند نیز توجه نمایند. نتایج به دست آمده از تحقیقات اخیر نشان دهنده بالا بودن نرخ روان آشفتگی نزد بیمارانی است که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند.

هنگامی که یک فرد به شدت بیمار می شود، چه به علت حمله قلبی یا عفونت شدید، به دستگاه تنفس مصنوعی یا life support متصل شده و برای تسکین درد و اضطراب تحت درمان دارویی قرار می گیرد. علیرغم تلاش پزشکان برای مراقبت از بیماران در ICU، مغز ممکن است به طور غیرطبیعی عمل کند.
روان آشفتگی، یک مشکل رایج است که علت آن ناشناخته است، اما افزایش سن و سابقه قبلی زوال عقل، ریسک دچار شدن به آن را افزایش می دهد. متاسفانه عواقب آن می تواند مرگبار باشد. برای بازماندگان، روان آشفتگی می تواند عوارضی مانند اختلالات شناختی درازمدت ایجاد کند.

با این حساب چه باید کرد؟ پزشکان می توانند خانواده ها را در مراقبت از بیمار سهیم کنند. برای مثال محدود نکردن وقت ملاقات می تواند ریسک ابتلا به روان آشفتگی را کاهش بدهد. در کنار اقدامات فوری، سازمان های دولتی بایستی پژوهش در زمینه سلامت عصبی و مغزی بیماران بستری در ICU را در اولویت قرار بدهند.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *