مقالاتمقالات سیاسی

رقبای ترودو با حمله به او در پی شکستن طلسم انتخابات هستند

به گزارش بلومبرگ نیوز، در مناظره انگلیسی رهبران احزاب که پیش از رای گیری بیست و یکم اکتبر برگزار شد، جاستین ترودو از همه طرف مورد حمله قرار گرفت. 

جلسه دو ساعته دوشنبه شب در گاتینو کبک در نزدیکی اتاوا رهبران شش حزب کانادا را روبروی هم قرار داد، اما این ترودو بود که از چپ و راست مورد حمله قرار گرفت. در این مناظره موضوعاتی همچون خط لوله، تغییرات اب و هوا، مسائل  قومیتی، اختلاف طبقاتی، هزینه های دولت، مهاجرت و قدرت خرید مورد بحث قرار گرفت.   

البته رهبران، بدون ضربه های کاری به یکدیگر که کار را در نظرسنجی  ها راحت کند، خط مشی قبلی خود را دنبال کرده و بیشتر سعی در تبلیغ برنامه های حزب خود داشتند. 

در این میان، اندرو شیر رهبر حزب محافظه کار، با اشاره به رسوایی اخلاقی ترودو در ظاهر شدن با صورت سیاه در جوانی اعتبار شخصی او را زیرسوال برد: آقای ترودو شما شیاد و حقه  باز هستید و شایستگی حکومت بر این کشور را ندارید. این جملاتی بود که شیر بدون مقدمه در سخنان آغازین خود در مناظره بیان کرد.

با وجود رسوایی ترودو در عکس های جوانی اش، شیر و ترودو در انتخابات رقابتی شانه به شانه دارند. طبق نظرسنجی ها در حال حاضر هر دو از حمایت سی و چهار درصدی مردم برخوردار هستند.

 

 

البته لیبرال ها کمی دستشان جلو است زیرا محبوبیتشان در سراسر کشور پراکنده است. اما محافظه کاران از حمایت ایالت های غربی برخوردارند که مناطق کوچک تری را شامل می شود.  

رقیب اصلی چپ ترودو- رهبر حزب نیودموکراتیک جاگمیت سینگ- نیز سوالاتی را درباره توانایی لیبرال ها در اجرای برنامه های تغییرات آب و هوایی و اجتماعی مانند برنامه جهانی تجویز دارو مطرح کرد. 

الیزابت می از حزب سبز، ایو فرانسوا بلانشیت از حزب جدایی طلبان کبک، و ماکسیم برنیه از حزب مردم کانادا که خواستار کاهش مهاجرت است نیز در این مناظره شرکت  داشتند.

استراتژی ترودو در این مناظره  تاکید بر دستاوردهای خود در مقام نخست وزیر، مانند کاهش محسوس فقر بود و همچنین معرفی حزبش به عنوان کارآمدترین گزینه ای که تعادل بین پیگیری مطالبات اقتصادی را با رسیدگی به سایر اولویت ها از جمله محیط زیست برقرار می کند. 

یکی دیگر از داستان های آشنای تردو، اشاره مکرر به دولت محافظه کار سابق به نخست وزیری استفان هارپر بود که او در سال 2015 شکست داد؛ روشی که او در کل مبارزات انتخاباتی اش استفاده کرد. ترودو در این مناظره حداقل هشت بار نام هارپر را بر زبان آورد. 

ترودو گفت: ما روی کانادایی ها سرمایه گذاری کرده ایم. ما انتخابی کاملا متفاوت از انتخاب آقای هارپر و آنچه اندرو شیر پیشنهاد می کند، داشته ایم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *