املاک و مسکنمقالات

ردپای مدیر سودجوی یک شرکت ساخت و ساز در پروژه پیشنهادی توسعه نیومارکت

مدیر یک شرکت توسعه ساخت و ساز در تورنتو که در رسوایی وام های سندیکایی نقشی کلیدی داشت، و منجر به سقوط شرکت فورترس و ضرر صدها میلیون دلاری سرمایه گذاران این شرکت شد اکنون تحت نام دو کمپانی بزرگ دیگر فعالیت می کند.

به نوشته گلوب اند میل، ونس پتروزا، از اعضای اصلی شرکت فورترس در سال 2018 و در زمان ورود پلیس به پرونده این شرکت، اکنون در قالب شرکت ماترا به فعالیت خود ادامه می دهد و حتی دو پروپوزال ساخت و ساز در نیومارکت جهت شهرک سازی ارائه کرده است.

با وجود اینکه شرکت ماترا در وبسایت رسمی خود، یک شرکت ریل استیت مجرب با دو دهه سابقه درخشان در توسعه ساخت و ساز معرفی شده است، اما هیچ یک از ساختمان هایی که در عکس های این سایت به عنوان پروژه های قبلی دیده می شود نه آدرس مشخصی دارد و نه مشارکت ماترا در ساخت آنها مشهود است .ضمن اینکه نامی از آقای پتروزا و بسیاری از مدیران دیگر این شرکت در وبسایت برده نشده است.

با این وجود، مدارک پروپوزالی که از طرف شرکت ماترا برای ساخت چندین ساختمان رنتال در محدوده نیومارکت به شورای شهر ارائه شده به امضای پتروزا رسیده است. 

این در حالی است که رسوایی شرکت فورترس در سال 2018 که منجر به یورش نیروهای پلیس به دفتر مرکزی این شرکت در ریچموندهیل شد بخش ریل استیت را در تورنتو به لرزه درآورده بود. این کمپانی بین سال های 2009 تا 2017 با وعده سود سرشار به هزاران سرمایه گذار خرد، 920 میلیون دلار سرمایه جذب کرد اما در نهایت بسیاری از پروژه های وعده داده شده را نیمه کاره رها کرده و منجر به از بین رفتن هزاران دلار پول سرمایه گذاران و سقوط شرکت شد. این شرکت که طی سال ها به مورگیج بروکرها برای جذب سرمایه گذاران کمیسیون های سخاوتمندانه ای پرداخت می کرد . اکنون از بازپرداخت پول سرمایه گذاران عاجز است، به طوری که اکثر سرمایه گذاران پروژه های فورترس در حال حاضر یا در تلاش برای پس گرفتن اصل پول خود هستند و یا فقط بخشی از آن را دریافت کرده اند. هرچند پتروزا هرگز توسط پلیس دستگیر یا جریمه نشد اما از طرف نهاد قانونگذار مورگیج انتاریو، مجوز کارگزاری او باطل، و به خاطر تخطی از قوانین مورگیج استان 250 هزار دلار جریمه شد. 

از این رو، فرانسیس داروین از اهالی قدیمی نیومارکت، در جلسه مجازی شورای شهر برای بحث درباره پروپوزال های توسعه نیومارکت، به اعضای شورا نسبت به پروپوزال شرکت ماترا هشداد داد و از آنها درخواست کرد با توجه به حضور پتروزا در این شرکت و سابقه نه چندان خوش او، تحقیقات کافی درباره تعهدات این شرکت انجام داده و اهالی در جریان این تحقیقات قرار دهند. خانم داروین می گوید وقتی نتیجه تحقیقات شخصی اش درباره ماترا و ارتباط آن با پتروزا را در اختیار مقامات نیومارکت قرار داده، به او گفته شده بود نمی توان ثابت کرد ونس پتروزای ماترا همان ونس پتروزای شرکت فورترس باشد!.

سخنگوی شهرداری نیومارکت نیز با اشاره به اینکه پروپوزال ماترا در دست بررسی است، تصدیق کرد شهرداری اطلاعات دقیقی درباره آقای پتروزا ندارد، اما نمی تواند طرح ها و برنامه های شرکت ها را بر اساس سوابق حقوقی آنها رد کند. رابرت مارزیلی، مالک فعلی ماترا، در پاسخ به پیگیری های گلوب اند میل اعلام کرد آقای پتروزا صرفا در این شرکت مشغول به کار است اما نه سهامدار شرکت است و نه سمت مدیریتی دارد. با این وجود، سوابق این دو نفر  نشان می دهد آن ها بیش از 10 سال مشترکا مالک چندین ملک در نیومارکت بودند که در سال 2018 و در جریان رسوایی فورترس، سهم پتروزا نیز به مارزیلی منتقل شد. 

با توجه به همه این سوابق و روابط مبهم، خانم داروین معتقد است این حق اهالی نیومارکت است که بدانند چه کسی قرار است وارد کامیونیتی آنها شده و از توسعه این شهر منتفع شود. او می گوید مردم شفافیت می خواهند و این وظیفه شورای شهر است که ابهامات را برطرف کند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست