علم و دانش

ربات میترا مشغول کمک به بیماران کووید در هند 

 

 

در هندوستان، کشوری که دومین کشور با بیشترین موارد ابتلا به کووید-19 است، تعداد انگشت شماری از بیمارستان ها شروع به استفاده از ربات ها برای برقراری ارتباط بیماران با عزیزانشان و کمک به کارکنان مراقبت های بهداشتی در خط مقدم مبارزه با این بیماری همه گیر کرده اند.

Invento Robotics  مستقر در بنگلور، سه ربات را برای انجام کارهایی مانند ضد عفونی سطوح تا پاسخ به سوالات بیماران و امکان انجام مشاوره های ویدیویی با پزشکان، طراحی کرده است.

محبوب ترین ربات، میترا نام دارد که در زبان هندی به معنای دوست است و قیمت آن حدود 10 هزار دلار است. میترا با استفاده از فناوری تشخیص چهره، می تواند نام و چهره بیمارانی که با آنها تعامل داشته است را به یاد بیاورد. میترا می تواند به طور مستقل در بیمارستان پرسه بزند، و از طریق دوربین های خود و صفحه نمایش نصب شده روی سینه به بیماران در ارتباط با خانواده و پزشکان کمک کند.

بالاجی ویسواناتان، مدیرعامل Invento Robotics می گوید: میترا می تواند دستیار پرستار یا پزشک باشد، علائم حیاتی بیماران را بخواند و زمان مصرف دارو را یادآوری کند. 

 

 

وی می گوید این ربات انسان نما، با بیماران ارتباط برقرار کرده و اعتماد آنها را جلب می کند. 

بیمارستان یاتارت در شهر نویدا در شمال هند، دو ربات میترا را به کار گرفته است. یک ربات در ورودی بیمارستان برای غربالگری مراجعه کنندگان از نظر علائم ویروس کرونا و دیگری در بخش مراقبت های ویژه.

کاپیل تیاگی، مدیر بیمارستان، به CNN Business گفت: میترا در  بخش ICU به بیماران کمک می کند تا از طریق ویدیو با خانواده هایشان ارتباط برقرار کنند. 

ویسواناتان و همسرش راداکروشنان در سال 2016 از بوستون آمریکا به بنگلور نقل مکان کردند، جایی که ویسواناتان در حال تکمیل دوره دکترای تعامل انسان با ربات بود و راداکروشنان نیز در بخش تولید کار می کرد. آنها می خواستند تجربیات خود را برای ایجاد رباتی که باعث بهبود مراقبت از بیمار در بیمارستان ها و خانه های سالمندان شود، ترکیب کنند، اما مشتری برای ایده خود نیافتند. بنابراین، ربات هایی را برای بانک هایی مانند HDFC هند و Standard Chartered قطر ساختند که می توانستند بازخوردهای مشتریان را جمع آوری کنند. 

ویسواناتان می گوید: دو سال پیش، علاقه زیادی در بخش بهداشت و درمان برای ربات ها وجود نداشت. اما با شیوع ویروس کرونا، بالاخره بیمارستان ها متوجه شدند که ما در مورد چه چیزی صحبت می کنیم.

هند بیش از 8 میلیون مورد ویروس کرونا و بیش از 120 هزار مورد مرگ و میر داشته است. 

شرکت Invento تنها موسسه رباتیک نیست که برای حل مشکل بیمارستان ها تلاش می کند. شرکت رباتیک Milagrow که در زمینه ربات های نظافتچی تخصص دارد، پنج ربات انسان نما را در طی شیوع بیماری در بیمارستان های هند مستقر کرده است. شرکت  Asimov Robotics مستقر در کرالا نیز رباتی برای توزیع دارو و پاکسازی پس از بیماران ساخته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست