فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

رایان رینولدز و درس‌های بازاریابی <ددپول>

روش <بازاریابی تولید مطلب> یکی از روش‌های دشوار بازاریابی به شمار می‌رود؛ چرا که تولید مطلب آنلاین (ویدیو، وبلاگ و یا مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود)، که برای شمار بالایی از مخاطبان جذاب باشد، کار سختی است. از سوی دیگر، افزودن یک داستان به محتوای تولیدی، که با برندی که برای آن تبلیغ می‌شود مرتبط باشد، و به مخاطبین کمک کند تا با محصولات و خدماتی که شما ارائه می‌دهید، آشنا شده و ارتباط برقرار کنند، کار را باز هم دشوارتر می‌کند. اما، ظاهرا این کار برای رایان رینولدز آنقدرها هم دشوار نیست!

رینولدز برای سال‌ها تلاش کرد تا سرمایه‌ لازم برای ساخت فیلم Deadpool را جذب و گردآوری نماید؛ فیلمی که سرانجام در سال 2016 و با یک بودجه‌ 58 میلیون دلاری ساخته شد. این بودجه، البته در مقایسه با بودجه‌هایی که به طور معمول برای فیلم‌های ابرقهرمانی صرف می‌شود، بسیار پایین است. برای نمونه، فیلم Avengers: Infinity War با بودجه‌ای حدود 300 میلیون دلار ساخته شد.

اما بودجه پایین تولید این فیلم، همچنین به معنای پایین بودن بودجه‌ تبلیغاتی آن بود. بنابراین رینولدز مجبور شد برای تبلیغات، روی تهیه‌ مطالبی تمرکز کند، که نه تنها به مصرف (دیدن و خواندن) مخاطبان برسد، بلکه آنقدر جذاب باشد که بخواهند آن را در جاهای دیگر نیز به اشتراک بگذارند. مطالبی که از شوخی با خود فیلم، شوخ‌طبعی‌های غیرعادی، و پیش‌نمایش‌های خلاقانه برای فیلم، بهره می‌جستند. بدین ترتیب، در بازاریابی برای Deadpool خلاقیت جایگزین بودجه های سنگین شد.

این روش جواب داد: فروش فیلم Deadpool در سطح جهانی، به 750 میلیون دلار رسید، که این فیلم را به سودآورترین فیلم درجه‌ R (مخصوص بزرگسالان) در تاریخ سینما تبدیل کرد. اگر درآمد حاصل از فیلم Deadpool 2 را نیز به این مبلغ بیفزاییم، به میزان یک میلیارد و 500 میلیون دلار فروش جهانی می‌رسیم.

رینولدز همین روش را، در تبلیغ ودکای جین برند Aviation نیز، به کار برده؛ کمپانی که سهام عمده‌ آن را خریداری کرده است. در این ویدیوی تبلیغاتی نیز، اثری از دعوت مستقیم مخاطب به خرید محصول وجود ندارد و همه ماجرا، صرفا یک داستان جذاب و بانمک است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *