صفحه اصلی / مقالات / راه های کمک به بهره وری از تمامی توان بالقوه فرزندان

راه های کمک به بهره وری از تمامی توان بالقوه فرزندان

Razi-Clinic

 

این مساله که کودکان بتوانند برای موفقیت در تمامی جنبه های زندگی از موقعیت های مناسب برخوردار شوند، اهمیت زیادی دارد. از دیگر سو بی تردید والدین منبع ارائه عشق بی قید و شرط به فرزندان هستند. اما احتمالا طرح برنامه ای برای آنها، اقدامی نیست که والدین از اینکه به تنهایی آن را انجام دهند، احساس راحتی کنند. به همین سبب برنامه هایی مانند کومون (شبکه آموزشی ایجاد شده از سوی تورو کومون ژاپنی، که با استفاده از روش وی به دانش آموزان خواندن و ریاضی یاد می دهند) می توانند به کودکان کمک کنند، تا به تمامی توان بالقوه یادگیری خود برسند.

آنچه در پی می آید چند روش با همکاری کومون برای کمک به فرزندان است، تا بتوانند قله های نوینی را فتح کنند.

تعیین هدف با یکدیگر

والدین برای یاری به فرزندان جهت دستیابی به اهداف خویش، الزاما به برنامه و یا تشویق نیاز ندارند. کمااینکه نخستین گام عالی نشستن با فرزندان و تصمیم در این مورد است، که هدف چیست؟ و چگونه می توان به آن رسید؟ چنین اقدامی سبب می شود فرزندان نیز پیش از تلاش برای رسیدن به هدف، در روند گرفتن تصمیم – چه بزرگ و چه کوچک- دخیل باشند. توجه به این نکته نیز فوق العاده ضرورت دارد، که اهداف با در نظر گرفتن سن و سال و ظرفیت های فرزندان، کاملا شفاف و دست یافتنی باشند. مثلا اگر برای یک کودک 4 ساله این هدف تعیین شود که در دوره آمادگی شاگرد خوبی باشد، مفهومی مبهم است. اما آموختن خواندن بگونه ای که تا پیش از ورود به کلاس اول دبستان به شکل مستقل صورت بگیرد، با اندکی کمک، هدفی کاملا واقعگرایانه می باشد.

مثبت بودن و مثبت ماندن

دست اندرکاران مرکز آموزش والدین بر این باورند، که نگاه مثبت به تمامی جنبه های رشد کودکان برای موفقیت و رسیدن آنها به توانایی بالقوه شان حیاتی است. چه این دیدگاه از طریق اجرای مقررات، عملکرد، اظهار نظر مثبت، و یا دیدن نیمه پر لیوان صورت بگیرد، برای کودکان منطقی است. اگر چنین دیدگاهی در بار نخست سبب موفقیت آنها نشد، تلاش دوباره آن الهام بخش حس اعتماد به نفس و اتکاء به خود آنان می گردد. یعنی دو ویژگی ای که پیامدهای مثبتش در دوران کودکی آنها، و همچنین دوره های بعدی زندگی شان مشاهده خواهد شد.

دادن آزادی انتخاب

دادن آزادی انتخاب به فرزندان از این رو اهمیت دارد، که به آنها امکان رشد فکری و اشتباه کردن می دهد. زیرا بر اساس روش درست هرگز نباید در پیوند با احساسات، استعدادها و عادات کودک، سبب دلسردی وی شد، و یا او را از این امور برحذر داشت. بلکه برعکس باید این احساسات، استعدادها و عادات را کشف کرد، و قدرشان را دانست. مثلا اگر یک کودک پر (پرندگان) جمع می کند، این عادت می تواند نشانگر شکوفایی کنجکاوی وی در مورد طبیعت، و یا داشتن شغلی در حوزه علوم در آینده باشد.

وقت گذراندن با یکدیگر

هیچ میزان پول و یا کالای مادی نمی توانند، جای صرفا وقت گذراندن توأم با کیفیت والدین با فرزندان را بگیرند. کتاب خواندن با یکدیگر، قدم زدن و راهپیمایی در کنار هم، نگاه کردن به آنها در حالی که دارند بازی می کنند، آموزش مهارتی نو به ایشان، و یا صرفا حضور داشتن در کنارشان، از بهره های بسیار مفیدی هستند، که والدین می توانند به فرزندان خود برسانند.

تحسین تلاش های بین راه، و نه تنها دستاوردهای نهایی

نتایج پژوهش سال 2016 محققان دانشگاه واندربیلت نشان می دهند، که تحسین والدین از زمان و تلاشی که فرزندان برای انجام وظایف خود صرف می کنند – و نه تنها ستایش نتیجه مطلوب- ابزاری بسیار موثر جهت کمک به فرزندان برای دستیابی به تمامی توان بالقوه آنان است. کمااینکه دیوید لوبینسکی روانشناس و یکی از نویسندگان گزارش این پژوهش می گوید، که تحسین کودکان برای تلاشی که در جهت رسیدن به هدف خود می کنند، درست به اندازه ستایش از رسیدن به این هدف ارزش دارد. بنابراین والدین نباید تنها زمانی فرزندان خود را تحسین کنند، که تلاش های آنها به ثمر رسیده باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *