مقالاتمقالات اقتصادی

راه های ساده برای حفاظت از داشته ها دربرابر رکود اقتصادی

کترین کایت- دیلی هایو
آخرین بودجه دولت مرکزی برای سال مالی 2019-2020 با کسری 19 میلیارد و 800 میلیون دلاری به مجلس ملی ارائه شد. بنابراین با قول سال 2015 جاستین ترودو مبنی بر تقدیم بودجه ای متعادل در این سال مالی، فاصله بسیار زیادی دارد. البته دولت لیبرال می گوید، کسری کنونی در سال مالی 2023-2024 به 9 میلیارد و 800 میلیون دلار کاهش خواهد یافت.
از دیگر سو مردم کانادا هم در مورد مسایل مالی نگرانند. کمااینکه نظرسنجی به عمل آمده از سوی شرکت ام ان پی در دسامبر 2018 از جمله نشان داد، 46 درصد از آنها تنها 200 دلار از ورشکستگی فاصله دارند. این میزان در مقایسه با فصل پیش افزایش 6 درصدی داشت. و… چکیده اینکه امکان دارد، ما با رکود روبرو شویم. کمااینکه گزارش موسسه رده بندی فیچ نشان می دهد مجموع بدهی های دولت های مرکزی و استانی ما به استثنای آمریکا، از همه کشورهای پیشرفته دیگر بیشتر است. البته برخی و به ویژه همسایه های جنوبی بر این باورند، که جای نگرانی نیست. اما اگر رکود پیش بیاید، چه باید کرد؟
آیا با وجود مسایلی مانند مالیات بر ایجاد گازکربنیک، زمان برای پس انداز مناسب است؟ اگر پاسخ مثبت می باشد، چه پس اندازی؟
داریل بران تحلیلگر امور مالی می گوید با آگاهی از میزان مخارج، باید طرحی ماهانه ریخت. بنابراین اگر کسی برای موارد اضطراری پولی کنار نگذاشته باشد، لازم است از همین حالا چنین کاری را انجام دهد. برای داشتن اینگونه پس انداز باید از خرید کالاهای غیرضروری خودداری کرد. همچنین لازم است، که میزان آن هم دست کم به اندازه سه برابر هزینه های ماهانه باشد. در صورتی که کارفرمای کسی در قبال رکود احتمالی آسیب پذیرتر است، افزایش دادن این پس انداز از چهار برابر به بالای هزینه های مورد اشاره اقدامی عاقلانه به شمار می رود.
وارونگی منحنی بازدهی مالی
براساس اظهارات داریل بران سرمایه گذارانی که درآمد ثابت دارند، در هنگام وضعیت مناسب اقتصادی و نبود تورم در برهه های طولانی مثلا ده ساله به پول سرمایه گذاری شده خود دست نمی زنند. زیرا سود اینگونه سرمایه گذاری ها بیشتر است. به چنین حالتی رو به بالا رفتن منحنی بازدهی مالی می گویند.
اما وقتی اقتصاد به سمت رکود می رود، انتظارات در مورد وضعیت اشتغال، هزینه ها و درآمد این افراد نیز، کاهش می یابد. در نتیجه طول برهه سرمایه گذاری خود را هم کم می کنند، که اصطلاحا به آن وارونگی منحنی بازدهی مالی می گویند. اما به هر حال باید چنین سرمایه گذاری را که به نوعی پس انداز محسوب می شود، ولو در برهه های کوتاه تر انجام داد.
مالیات بر ایجاد گازکربنیک
برخی بر این باورند که این مالیات که گرفتنش از اول آوریل آغاز می شود، می تواند کمرشکن باشد. داریل بران ضمن باور به وضع چنین مالیاتی می گوید، این اقدام به دلایل گوناگون در نهایت به نفع اقتصاد تمام می شود.
توصیه ای برای سرمایه گذاران
براساس اظهارات داریل بران گرچه در برهه رکود سرمایه گذاری با چالش فراوان همراه است، اما مردم باید با توجه به موقعیت مالی خود/ اینکه شغل، اهداف و دستاوردهایشان چیست؟/ و مهم تر از همه اینکه چرا سرمایه گذاری می کنند؟/ به این امر بیش از هر مورد مالی مفید دیگر توجه داشته باشند.
اما، اما رکود چی؟…
داریل بران در پاسخ به اینکه آیا اصولا نگران رکود اقتصادی است؟، می گوید بیش از آن که دلواپس چنین رکودی باشد، نگران آن است که کانادایی ها با انتظارات واقعگرایانه در مورد بازگشت پول خود و یا حفظ داشته هایشان برای سنین بالاتر، سرمایه گذاری نمی کنند. حال چه در دوران رکود، و چه در برهه رونق اقتصادی قرار داشته باشند.
فراتر اینکه با توجه به تغییرات ناگهانی اقتصادی به سختی می توان گفت، کند شدن روند اقتصاد الزاما به رکود خواهد انجامید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان