املاک و مسکنمقالات

راه اندازی یک استارتاپ زنانه پس از تجربه دشواری اجاره مسکن برای زنان مجرد در تورنتو

 

وقتی شریل سانگ در بیست و چند سالگی به کانادا مهاجرت کرد تصور نمی کرد اجاره جایی برای سکونت این اندازه دشوار و چالش برانگیز باشد. بنابراین به بازار آنلاین کی جی جی، کرگ لیست و گروه های فیس بوکی روی آورد، اما در آنجا نیز چیزی جز بی صداقتی و سوء رفتار نصیبش نشد. او اولین بار از طریق کی جی جی یک اتاق گرفت که هیچ شباهتی به عکس هایی که از آن دیده بود نداشت. وقتی تصمیم گرفت از آن اتاق نقل مکان کند هم صاحبخانه حاضر به پرداخت ودیعه نمی شد. او در خانه دومش هم آرامش نداشت چون صاحبخانه مرتب با تماس های تلفنی و پیشنهاد دوستی و رابطه مزاحمش می شد. در نتیجه شریل به عنوان یک زن چینی تازه وارد به شدت احساس ناامنی و تنهایی می کرد.

اما از بخت خوش، او در سال 2019 با کی دی دائو، تحلیلگر حوزه مسکن، آشنا شد که او هم به تازگی از آلبرتا به تورنتو نقل مکان کرده و حین جستجو در بازارهای آنلاین، با همان چالش های مشابه شریل رو به رو شده بود. در این شرایط، آنها تصمیم گرفتند برای حل مشکلی که احتمالا سایر زنان مجرد تازه وارد به کانادا نیز با آن مواجه می شوند، یک استارتاپ راه اندازی کنند. حاصل تلاش سانگ و دائو، سرویس رینا برای پیدا کردن خانه و همخانه مناسب برای زنان مجرد است که از ژانویه 2020 کار خود را آغاز کرد. سرویس رینا مستقیما با ریل استیت ها همکاری می کند به این صورت که خانه های موجود برای اجاره را لیست و برای آنها تبلیغ می کند. سپس اپلیکیشن های دریافت شده از متقاضیان را بررسی کرده و با جمع آوری یک پرسش نامه دقیق و مفصل از آنها، افرادی را که مناسب همخانه شدن تشخیص دهد به هم معرفی می کند تا به صورت آنلاین با هم دیدار کرده و خانه ای را به صورت مشترک اجاره کنند. شریل درباره رینا می گوید: این استارتاپ کاری فراتر از حل مشکل مسکن برای زنان تازه وارد انجام می دهد. هدف ما توانمند سازی آنها برای تسلط بر اوضاع و به دست گرفتن کنترل شرایط زندگی شان است. تا کنون بیش از 100 نفر از طریق رینا خانه و همخانه مناسب خود را پیدا کرده اند. رینا روزانه 30 اپلیکیشن دریافت می کند و بیش از 550 نفر نیز در لیست انتظار به سر می برند.

البته بخت نیز با سانگ و دائو یار بود و آغاز به کار استارتاپ آنها تقریبا با آغاز پاندمی و خالی شدن واحدهای زیادی در داون تاون تورنتو همزمان شد. به این ترتیب آنها توانستند واحدهای خالی را با امتیازاتی از سوی صاحبخانه مانند پارکینگ یا یک ماه اجاره رایگان، در اختیار متقاضیان قرار دهند. هرچند هدف اصلی رینا پیدا کردن واحدهای اجاره ای برای زنان مجرد بین 20 تا 40 سال است، اما این سرویس تا کنون پاسخگوی چند متقاضی مرد نیز بوده است.

پائول بارون، مدیر یکی از بروکرج هایی که با رینا همکاری می کند، می گوید این استارتاپ توانسته است گروه سنی جمعیت بعضی محلات و ساختمان ها را کاهش دهد. زیرا در حالی که پرداخت اجاره سنگین بعضی واحدها برای یک نفر مجرد امکان پذیر نیست، با سرشکن کردن اجاره بین دو نفر، هم این افراد می توانند بدون پرداخت هزینه سنگین در آپارتمان های دلخواه خود زندگی کنند و هم جمعیت محلات به گروه های سنی جوان تر تغییر می کند.

سانگ و دائو آمادگی دارند از پاییز امسال خدمات رسانی خود را علاوه بر تورنتو، به اتاوا و مونترال نیز گسترش دهند. البته برنامه یک ساله آنها افزایش سرمایه شرکت برای ثبت بین المللی رینا است. آنها همچنین در نظر دارند رویدادهای جمعی را برای دورهم جمع شدن مستاجران شان و ایجاد روابط دوستی و کاری بین آنها ترتیب دهند. خانم سانگ که خود تجربه کار در ریل استیت را دارد می گوید: رینا به دنبال حل مشکل فقدان تصمیم گیرندگان زن در صنعت مسکن کانادا است. به گفته او، با حضور در رویدادهای فعالان این بخش، عده زیادی مردان کت و شلواری با موهای جو گندمی را می بینید اما از زنان، به ویژه زنان جوان، خبری نیست. به عقیده سانگ، دلیل بی توجهی به سختی شرایط اجاره برای زنان مجرد همین است که در بین فعالان عمدتا مرد حوزه مسکن، کسی تجربه آنها را نداشته و درکی از آن ندارد.

 

 

دیوید هالچانسکی، استاد دانشگاه تورنتو، نیز معتقد است تبعیض در بازار اجاره به زنان مجرد بیداد می کند. به گفته او، باورهای غلطی که می گوید زن باید در کنار خانواده اش زندگی کند و یک زن مجرد ممکن است از پس پرداخت اجاره بها برنیاید، باعث شده است صاحبخانه ها تمایلی به اجاره واحد خود به این گروه نداشته باشند. هرچند تبعیض در اجاره بر اساس قانون کانادا غیر قانونی است، اما از آنجا که اثبات آن کار آسانی نیست، معمولا کسی برای پیگیری آن از طریق قانون اقدام نمی کند

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست