علم و دانش

راه اندازی اولین قطار هیدروژنی جهان در آلمان

آلمان با هدف مبارزه با آلودگی که قطارهای دیزلی ایجاد می کنند، اولین قطار هیدروژنی جهان به نام Coradia iLint، ساخت شرکت فرانسوی Alstom را راه اندازی کرد. دو دستگاه از این قطارها که با سرعت 140 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند، فاصله 100 کیلومتری بین شهرهای Cuxhaven، Bremerhaven، Bremervoerde و Buxtehude در شمال کشور را طی خواهند کرد.

هانری پوپار-لافارژ، مدیر اجرایی Alstom در جریان رونمایی قطارها گفت: اولین قطار هیدروژنی جهان به مرحله بهره برداری تجاری رسیده و آماده تولید انبوه می باشد. این اختراع که نتیجه همکاری آلمان و فرانسه است از پتانسیل بالایی برای گسترش حمل و نقل عاری از آلاینده های فسیلی برخوردار می باشد.

شرکت مورد اشاره تا سال 2021، چهارده دستگاه دیگر از این قطارها را به ایالت Lower Saxony تحویل خواهد داد.

برای حرکت این قطار از سلول های سوختی خاصی استفاده می شود که در آن هیدروژن و اکسیژن به انرژی الکتریکی تبدیل شده و به همین علت آلایندگی ایجاد نمی کند. این قطار با مخزن پر از هیدروژن می تواند 600 مایل (معادل 1 هزار کیلومتر) حرکت کند.

چند کشور دیگر جهان، از جمله انگلستان، هلند، دانمارک، نروژ، ایتالیا و کانادا نیز در حال بررسی امکان استفاده از قطارهای هیدروژنی می باشند. دولت فرانسه اعلام کرده که تا سال 2022، اولین قطار هیدروژنی را راه اندازی خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان