صفحه اصلی / اخبار / راهکار کانادایی برای کاهش مرگ و میر سالمندان در سوانح رانندگی

راهکار کانادایی برای کاهش مرگ و میر سالمندان در سوانح رانندگی

آلبرتا- چند سال قبل، جین مادر 80 ساله گرت هلاند، علیرغم دریافت مجوز رانندگی، طی یک سال 3 بار با اتومبیل اش تصادف کرد. این اتفاقات باعث شد گرت مادرش را به مراجعه نزد پزشک متخصص متقاعد کند. پزشک نیز توصیه کرد که جین در یک موسسه خصوصی مورد آزمایش قرار بگیرد.

در سال 1995، گروهی از پژوهشگران آلبرتایی، تحت ریاست دکتر آلن دابز، استاد دانشگاه آلبرتا به دنبال یافتن راهی برای آزمایش راننده هایی برآمد که از مشکلات سلامتی خاصی که توانایی شناختی آنها را تضعیف می کند، رنج می برند.

هشت سال بعد، آنها دو آزمایش را ابداع کردند: تست جاده ای و آزمون کامپیوتری به نام DriveABLE Gognitive Assessment Tool یا DCAT.

DCAT با استفاده از یک صفحه مونیتور قابل لمس یا touchscreen و سه دکمه انجام شده و 22 فاکتور، از جمله سرعت عکس العمل، کنترل حرکتی، کارکردهای اجرایی و میزان دید را ارزیابی می کند.

این آزمون 45 دقیقه ای، توسط یک تکنیسین دوره دیده انجام شده است. به شرکت کننده فرصت تمرین دستورات آزمون داده شده و در انتها، امتیاز 1 تا 99 به شرکت کننده تعلق می گیرد. هرچقدر امتیاز پایین تر باشد، میزان ریسک راننده در جاده کمتر می باشد. اگر شرکت کننده امتیاز بین صفر و 25 درصد را کسب کند، برای رانندگی مناسب تشخیص داده می شود. اگر راننده امتیاز 26 یا بالاتر را کسب کند، برای انجام تست جاده ای DriveABLE on-road evaluation یا DORE معرفی می شود.

این آزمون کانادایی که به دولت های استانی و سازمان های خصوصی آمریکای شمالی فروخته شده، هم اکنون در 9 استان کانادا در دسترس می باشد. تا به این لحظه تنها بریتیش کلمبیا، DCAT را به اجرا  گذاشته است. در بریتیش کلمبیا، پزشکانی که به توانایی شناختی بیمارشان، به دلیل کهولت سن، بیماری یا مصدومیت، تردید دارند می توانند آنها را برای انجام دو آزمون DriveABLE معرفی کنند.

پی جی بارکلی، مدیر اجرایی DRiveABLE برآورد می کند که بین 85 تا 90 درصد افرادی که DCAT را انجام می دهند سالمند هستند و اکثرا از سوی پزشک معالج یا اعضای خانواده شان معرفی شده اند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *