املاک و مسکنمقالات

راهکار دولت برای تحقق مسکن ارزان قیمت: افزایش مالیات مالکان خارجی

 

 

دولت لیبرال اعلام کرد به منظور کاهش قیمت مسکن، سال آینده گام هایی را در جهت افزایش مالیات مالکانی که خارج از کانادا اقامت دارند برخواهد داشت. این ایده در سال های اخیر در بریتیش کلمبیا، انتاریو و جزیره پرنس ادوارد هواداران زیادی پیدا کرده اما برخی کارشناسان تاثیرگذاری آن را زیر سوال برده اند. 

دولت در گزارش اقتصادی هفتگی خود گفت این برنامه به نفع خریداران خانه اولی است و با افزایش فشار بر کسانی که از کانادا برای ذخیره منفعلانه ثروت خود استفاده می کنند، تعداد موجودی خانه را در بازار مسکن بالا می برد.

جاستین ترودو، نخست وزیر، گفت دولت او چنین مالیاتی را اعمال خواهد کرد و دولت بریتیش کلمبیا را به خاطر اتخاذ این راهکار ستود.

سال گذشته دولت بریتیش کلمبیا از محل اخذ این مالیات 115 میلیون دلار درآمد کسب کرد که به گفته کارول جیمز، وزیر اقتصاد استان، یکی از عوامل تاثیرگذار در کاهش 5.6 درصدی قیمت خانه در نیمه اول سال 2019 بود.

 

 

اما سور سامرویل، استاد مدیریت بازرگانی دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقد است این راهکار به تنهایی نمی تواند مشکل گرانی مسکن را حل کند و در بهترین حالت، می تواند فقط بخشی از مجموعه ای از اقدامات همراستا باشد.

هافینگتون پست در این مورد گزارش می دهد در سال 2017، انتاریو نیز قانون افزایش مالیات مالکانی که نه شهروند و نه مقیم کانادا بودند را برای کل منطقه Golden Horseshoe تصویب کرد. در جزیره پرنس ادوارد نیز در حال حاضر افراد غیر مقیم برای خرید بیش از مقدار مشخصی زمین باید به یک کمیسیون ویژه درخواست بدهند.

این در حالی است که از طرفی، در دوران پاندمی بازار مسکن در بسیاری از استان ها با افزایش بی سابقه قیمت و استقبال خریداران از خانه های حیاط دار مواجه شده است و از طرف دیگر، دولت به دنبال تامین 25 میلیارد دلار جهت حمایت از کسانی است که پاندمی کسب و کار آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته سامرویل، هرچند افزایش مالیات برای متقاضیان خارجی خرید خانه در کانادا می تواند باعث کاهش قیمت شود، اما هنوز فاصله قیمت مسکن با قدرت خرید مردم بسیار زیاد است. او همچنین معتقد است در بسیاری از شهرها مانند ادمونتون و کلگری که مورد استقبال خریداران خارجی نیست این اقدام هیچ تاثیری بر قیمت خانه نخواهد داشت. به علاوه، در مورد ساختمان های بزرگ و سرمایه گذاران بزرگ اروپایی، به نظر نمی رسد افزایش مالیات تاثیری بر قدرت سرمایه گذاری آنها داشته باشد. با این اوصاف، سامرویل اعمال این مالیات را در سراسر کشور اشتباه می داند و معتقد است مشکل اصلی قیمت نجومی مسکن در کانادا خریداران خارجی خانه نیستند. ضمن اینکه این سیاست اعتراضاتی را از سوی مالکان چینی غیر مقیم کانادا در ونکوور به دنبال داشته است.

آندره پاولوف، استاد اقتصاد دانشگاه سیمون فریزر، نیز ملی کردن سیاست اجرا شده در بریتیش کلمبیا را اشتباه محض دانست و گفت به جز تورنتو و ونکوور، در اکثر شهرهای کانادا می توان سرمایه گذاران خارجی از جمله کسانی که مرتب به کانادا سفر کاری دارند، را تشویق به سرمایه گذاری در بازار مسکن کرد. او افزود افزایش مالیات مالکان غیر مقیم، بدون کمک به ارزان شدن مسکن، صرفا سرمایه گذاران خارجی را دلسرد خواهد کرد. به گفته پاولوف نتیجه اجرای این سیاست در عمل نه تنها به نفع خانه اولی ها نبوده که آمار نشان می دهد از زمانی که این سیاست اجرایی شده، سهم خانه اولی ها در بازار مسکن بریتیش کلمبیا کمتر شده است.

به عقیده پاولوف، با دلسرد کردن سرمایه گذاران و سازندگان خارجی بازار مسکن، در واقع موجودی مسکن را در بازار کاهش خواهیم داد و شاید عواید حاصل از آن نیز برای جبران نیاز مالی دولت کافی نباشد. او گفت: بهترین راه جبران کسری بودجه، اجرای سیاست های رشد اقتصادی با بیشترین سرعت ممکن است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست