مقالاتمقالات اجتماعی

راهکارهایی برای ارتقای سطح ریاضی دانش آموزان دبستانی

کرولین آلفونسو- گلوب و میل

نتایج منتشر شده از سوی اداره کیفیت آموزشی و پاسخگویی انتاریو نشان می دهد، که بر اساس نمرات کسب شده دانش آموزان کلاس ششم این استان در آخرین امتحان مربوطه، آگاهی های کمتر از نیمی از آنها با استانداردهای ریاضی همخوانی دارند. کمااینکه براساس این نتایج 49 درصد این دانش آموزان در سال تحصیلی 2017-2018 با استانداردهای مربوطه همخوان بوده اند. این میزان در مقایسه با سال تحصیلی گذشته و از 2014 به این سو، به ترتیب کاهش یک و پنج درصدی نشان می دهد.

در کلاس های سوم هم 61 درصد دانش آموزان با استانداردهای مربوطه همخوانی نداشته اند. این میزان در مقایسه با سال تحصیلی گذشته و از 2014 به این سو، نشانگر به ترتیب کاهش یک و شش درصدی است. استاندارد دولتی معادل نمره ب (80-89 از صد/ در سیستم آموزشی ایران 16 از 20) می باشد. جالب اینکه در دروس روخوانی و نوشتن به جز یک مورد در سال تحصیلی گذشته، روند برعکس بوده است. کمااینکه براساس اعداد و ارقام منتشر شده از سوی اداره مورد اشاره در سال های تحصیلی 2012-2013، 2014-2013، 2016-2015، 2017-2016 و 2017-2018 (در سال تحصیلی 2014-2015 به سبب مناقشات کارکنان، شمار چشمگیری از دبستان ها در ارزشیابی استان شرکت نکردند)، متوسط نمرات دانش آموزان کلاس ششم در دروس ریاضی، روخوانی و نوشتن، به ترتیب 57، 77 و 76/ 54، 79، 78/ 50، 81، 80/ 50، 81، 79، و 49، 80، 82 بوده اند.

روند مستمر چنین کاهشی سبب شده که اخیرا دولت استانی نخست وزیر فورد اعلام کند، در شماری از مناطق از جمله در مورد چگونگی تدریس ریاضی بازبینی گسترده ای آغاز خواهد شد. کمااینکه لیسا تامسون وزیر آموزش و پرورش استان قول داده، که روش های مورد تایید در تدریس از سر گرفته شوند. همچنین روش تدریس برای آموزگار- بعد از این ها در مقاطع دانشگاهی مورد بازبینی قرار بگیرد. در این راستا وزارت آموزش و پرورش برای سوال درباره چگونگی آموزش ریاضی به اینگونه افراد و شمار ساعات ریاضی خواندن آنها پیش از آغاز به تدریس، پرسشنامه هایی را به دانشگاه های مربوطه ارسال کرد.

به گفته وزیر نامبرده دولت مورد اشاره هم در هفته آخر ماه اوت راهنمای آموزگاران و برگه حاوی اطلاعات مربوطه والدین را منتشر، و برای ادارات آموزش و پرورش استان ارسال نمود. در این مرسولات برخی از مهارت ها و مفاهیم بنیادین ریاضی موجود در مفاد درسی کنونی مشخص و پررنگ شده اند. خانم تامسون می افزاید: این منابع درون مایه نوینی ارائه نمی دهند. اما به تمرکز دانش آموزان بر یادگیری و برقراری ارتباط با برخی از انتظارات خاص مفاهیم کلیدی ریاضی، و مهارت های دانش آموزان کلاس های یکم تا هشتم کمک می کنند. بعضی از این مهارت ها و مفاهیم شامل کار کردن با اعداد، تشخیص ارزش مکانی آنها، ورزیده شدن در حوزه واقعیت های ریاضی، ایجاد و گسترش مهارت های روحی ریاضی، و گسترش توانایی عملکردهای این درس، هستند.

این دولت روش موسوم به تمرکز بر ریاضیات بنیادین را جایگزین راهبرد دولت لیبرال پیشین کرده، و 55 میلیون دلار جهت سرمایه گذاری به منظور پشتیبانی از مدرسان ریاضی مسوول آموزش مبانی این درس را هدف تمرکز دوباره قرار داده است.

دولت مورد اشاره پیشترها هم اظهار داشته که می خواهد از روش هایی که از جمله بر حل گروهی مسایل تاکید دارند فاصله بگیرد، و به سوی فرمول های سنتی و فنون امروزی کردن برود.

از دیگر سو ریاضی در بخش های زیادی از کشور به مساله ای تفرقه افکن تبدیل شده است. کمااینکه بسیاری از آموزگاران می گویند روش های کنونی مانند حل گروهی مسایل سبب می شوند، دانش آموزان در درس دخیل گردند. همچنین بر این باورند، که امتحانات استاندارد بازتاب روش یادگیری دانش آموزان در کلاس درس نیستند. اما برخی از والدین و مربیان آموزشی از وزیر نامبرده خواسته اند، آموزش آموزگار- بعد از این ها بهتر، و روش های بنیادین بازگردانده شوند. این افراد استدلال می کنند که روش تدریس و مفاد آموزشی کنونی به دانش آموزان اجازه نمی دهند، که در سال های اولیه دبستان و پیش از آغاز مفاد درسی پیچیده تر در مورد مسایل بنیادین ریاضی خبره شوند.

دولت استانی آلبرتا هم در پی بازبینی مفاد آموزشی کنونی خود است. این بازبینی از جمله شامل حفظ کردن بیشتر جدول ضرب در سال های زودتر تحصیلی، یاد گرفتن مقدمات تقسیم از کلاس اول به جای کلاس سوم، و یادگیری سواد حساب و کتاب به ویژه شمارش پول، می باشد. دیوید اگن وزیر آموزش و پرورش این استان خاطرنشان می کند: دولت ما به دلنگرانی های والدین و دانش آموزان درباره ریاضی گوش داده، و ما می دانیم که مهارت های قوی ریاضی کلید موفقیت در یادگیری هستند. بنابراین مفاد آینده درس ریاضی بر روابط سه بعدی دانش آموزان کلاس های پایین تر تمرکز بیشتری خواهند داشت، تقسیم زودتر آموزش داده خواهد شد، و بر یادگیری سواد حساب و کتاب تمرکز می گردد. همچنین می دانیم کارهای بیشتری هستند، که باید در این مورد انجام دهیم. به همین سبب به پشتیبانی از آموزگاران، به روز کردن مفاد درسی و بهتر نمودن امتحانات، ادامه می دهیم.

کوین گوئرتزن وزیر آموزش و پرورش تازه استان منی توبا هم گفته، که دولت متبوعش به دقت مفاد ریاضی و آموزش آموزگاران این درس را زیرنظر خواهد داشت.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان