اخباراخبار کانادا

راهپیمایی چهارصد کیلومتری بانوی افغان به اتاوا برای حمایت از تساوی جنسیتی

اتاوا- زرمینه نیکزی 58 ساله، یکشنبه گذشته در پایان راهپیمایی 13 روزه و 412 کیلومتری از خانه اش در بری- انتاریو به اتاوا رسید تا با این کار ضمن اطلاع رسانی درباره معضل خشونت خانگی برعلیه دختران و زنان افغان، از تساوی جنسیتی حمایت کند. وی در گفتگو با خبرنگاران گفت: در طول راه به مردم و به کودکان فکر می کردم.

هدف زرمینه فراهم کردن امکاناتی نظیر بیمه درمانی، سرپناه و حق تحصیل برای زنان و کودکان است. او که در افغانستان بزرگ شده، از دوران کودکی به محرومیت زنان در جامعه افغانستان از حقوق برابر پی برد و در نوجوانی تصمیم گرفت زندگی اش را وقف مبارزه برای حقوق زنان بنماید. نیکزی می گوید: بعد از مدرسه، 4 ساعت به زنان جوان روستایی تدریس می کردم.

نیکزی در سال 1981 به همراه 18 فرد دیگر در مسیر کابل به گروگان گرفته شد. سه تن از گروگان های زن کشته شدند، اما زرمینه جان سالم به در برد. او در سال 1988 به کانادا مهاجرت کرد و هم اکنون به عنوان آموزگار با اداره آموزش و پرورش انتاریو همکاری می کند. نیکزی در سال 2010 به افغانستان بازگشت تا به زنان و کودکان هموطنش کمک کند. او در سال 2013 بودجه ساخت 4 کلاس درس در یکی از دبیرستان های دخترانه را تامین کرد و در سال 2015، اولین مهدکودک یارانه ای را در منطقه میربچه کابل تاسیس نمود.

نیکزی می گوید: هدف من از راهپیمایی، جمع آوری کمک مالی برای ساخت پناهگاه برای زنان و کودکان در افغانستان است.

نیکزی صبح دوشنبه گذشته در مقابل ساختمان مجلس فدرال مورد استقبال جان براسارد (نماینده مجلس از حوزه انتخابیه بری) قرار گرفت و بعد از ظهر آن روز با اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا دیدار و گفتگو کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان