مقالاتمقالات اجتماعی

راهنمای نوین مواد غذایی کانادا

تریسا رایت- خبرگزاری کانادا

پس از دوازده سال و در بیست و دوم ژانویه راهنمای نوین مواد غذایی کانادا از سوی وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی در مونترال رونمایی شد. این راهنما نسبت به همگنان پیشین خود دستخوش تغییرات چمشگیری شده است. مثلا به جای تاکید بر میزان و انواع ویژه ای از مواد غذایی، بر ترویج گزینه های خوردنی ها و سبک زندگی سالم تر تاکید می کند. همچنین در آن نوشیدن آب و مواد غذایی گیاهی بیشتر، به جای رفتن به سراغ گروه بندی های سنتی مواد غذایی، مورد تاکید قرار گرفته اند. کمااینکه در این راهنما آمده کانادایی ها باید بیشتر سبزیجات، میوه و غلات سبوس دار، بخورند. همچنین نیاز خود به پروتئین را از طریق منابع گیاهی مانند حبوبات و آجیل تامین کنند. درعین حال برای اینکه بدن شان دچار بی آبی نشود و کالری بیشتری دریافت نکند، آب را به عنوان نوشیدنی اصلی خود در نظر بگیرند.  

از دیگر سو در بخشی از راهنمای مورد اشاره خوردن موادغذایی از پیش آماده و یا فرآورده شده که در آنها مقادیر زیادی مواد قندی، نمک و چربی وجود دارد، نهی شده است. چراکه اینگونه خوراکی ها احتمال ابتلاء به بیماری های مزمن را افزایش می دهند. همچنین در این بخش از راهنما به میزان زیاد مخاطرات ناشی از نوشیدن مشروبات الکلی در چنین احتمالی تاکید شده است. حسن هاتچینسون مدیرکل وزارتخانه مورد اشاره در این پیوند می گوید: مخاطرات مربوط به موادغذایی یکی از سه عامل اصلی ابتلاء به بیماری های مزمن در کانادا است. به همین سبب مردم کشور ما به راهنمای حاوی اطلاعات در پیوند با این مواد نیاز دارند. درنتیجه بازبینی راهنمای پیشین ضرورت داشت.

جینت پتیتپاس تیلور وزیر بهداشت و درمان دولت مورد اشاره نیز خاطرنشان می کند که به روز کردن راهنمای مواد غذایی کانادا مسئولیتی است، که دولت متبوعش آن را ساده نمی انگارد. به همین سبب برای ایجاد تغییرات در راهنمای نوین از دیدگاه دانشمندان و کارشناسان مربوطه بهره برده است.

از جمله این تغییرات می توان به این مهم اشاره کرد، که لبنیات دیگر به خودی خود یک گروه ویژه از مواد غذایی را تشکیل نمی دهد. بلکه زیرگروه برخی از مواد دیگر می باشد. همچنین راهنمای نوین دیگر بر نوع کم چربی آن تاکید ندارد. کمااینکه ایزابل نیدرر مدیر مواد مغذی و پژوهش دام پروران کانادا در این پیوند می گوید: شواهد موجود و در حال پیدایش علمی، دیگر پشتیبان ادامه تاکید بر مصرف لبنیات کم چربی نیستند. بلکه برعکس براساس آنها لبنیات حاوی چربی نه تنها برای سلامتی زیان ندارند، بلکه حتی سودمند هم می باشند.

از دیگر سو برخی از مفاد راهنمای نوین، با انتقادات حوزه های مربوطه روبرو شده است. کمااینکه جویس پارسلو مدیراجرایی بازاریابی و روابط مشتریان، نهاد موسوم به گوشت گاو کانادا خاطرنشان می کند: امیدواریم یکی از مواردی که وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی در آینده مدنظر قرار دهد، این باشد که مردم درک کنند پروتئین موجود درهمه مواد غذایی ارزش یکسان ندارند و مشابه نیستند. زیرا هر پروتئینی از نظر دارا بودن مواد مغذی در نوع خود منحصر به فرد است. بنابراین خوردن پروتئین گیاهی مانند مشابه گوشتی آن نمی باشد.

در مقابل آنا پیپاس از دست اندرکاران نهاد موسوم به عدالت برای حیوانات می گوید: راهنمای مواد غذایی کانادا در خلال سال های فراوان با تاکید بر مصرف گوشت، لبنیات و تخم مرغ، سلامتی، محیط زیست و حیوانات ما را، در معرض خطر قرار داده است. اما راهنمای نوین موادغذایی کانادا تفکر قدیمی نادرست را کنار گذاشته، و نشان داده خوردنی های مفید کدامند.

البته راهنمای نوین مورد اشاره در مجموع پشتیبانی بیشتر کارشناسان و سازمان های در پیوند با سلامتی را جلب کرده است. کمااینکه اکثریت آنها با مفاد آن موافقند. مثلا ناتالی ساوویی از دست اندرکاران نهاد موسوم به کارشناسان تغذیه کانادا خاطرنشان می کند: آنچه در راهنمای نوین موادغذایی کانادا جلب توجه می نماید، این است که شامل دیدگاه های گسترده تر می باشد. مثلا  توصیه هایش تنها درباره آنچه کانادایی ها باید بخورند، نیست. بلکه همچنین به چگونگی مصرف مواد غذایی هم می پردازد. همچنین توصیه های موجود در آن برای مصرف کنندگان به آسانی قابل درک، همراه با اطلاعات مستند، و همخوان با آن دست از راهنمایی هایی هستند، که کارشناسان تغذیه در حال حاضر به مراجعان و جوامع عرضه می کنند.

شماری از کارشناسان تغذیه نیز بر این باورند، که راهنمای نوین مورد اشاره سبب ترویج رفتارهای درست و مناسب مربوطه مانند غذا خوردن با دیگران می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0