املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

راهنمای خریداران بار اول جهت اجتناب از هزینه بیش از اندازه

در زندگی هر از گاهی مشکلات غیرمنتظره مانند بیکار شدن، بیماری های مزمن و… رخ می دهند که هر یک می توانند، از نظر مالی برای دارندگان مسکن به معنی ناتوانی در ادامه وضعیت موجود باشند. این امر برای افرادی که جهت خرید ملک بیش از اندازه هزینه کرده و سایر مسایل مالی شان تحت الشعاع آن قرار گرفته (مثلا پس اندازی برایشان باقی نمانده است)، پیامدهای منفی بیشتری دارد. زیرا ممکن است هر خرج بیشتر ولو کوچک، پیامدهای فاجعه بار داشته باشد. شوربختانه چنین وضعیتی نه تنها نادر نیست، بلکه بسیار زیاد می باشد. کمااینکه گزارش نتایج نظرسنجی موسسه اپسس که در ژانویه منتشر شد، نشان می دهد نیمی از کانادایی ها تنها تا 200 دلار از عدم توانایی پرداخت قبض ها و صورتحساب های خود فاصله دارند. بنابراین یک بی ثباتی در میزان بهره وام و یا هزینه ای ناگهانی می تواند، افراد مورد اشاره را به زانو درآورد. بااینهمه برنامه ریزی و تفکر درازمدت به بهبود اوضاع کمک می کنند. در این راه می توان، از توصیه های کارشناسانه زیر بهره برد.

خرید املاک مقرون به صرفه تر و در زمان مناسب تر
پیش بینی می شود امسال هم بازار مسکن به اندازه ای که انتظار می رفت، سرد نشود. بااینهمه هنوز بسیاری از خریداران به سراغ املاکی می روند که قیمت شان بیشتر از آن است، که می توانند از عهده پرداختش برآیند. به گفته کارشناسان در چنین حالتی ممکن است، حتی افزایشی اندک در بهره وام مشکل ساز شود. بنابراین توصیه می کنند خریداران به سراغ املاکی بروند، که بهایشان با درآمد آنان همخوانی داشته باشد.
نکته دیگر اینکه بهترین زمان خرید ملک در هنگام کم رونقی بازار، و در نتیجه پایین بودن قیمت هاست. بنابراین توصیه کارشناسان این می باشد که اگر فرد/ خانواده ای تصمیم دارد حتی یک سال بعد ملکی بخرد، از همین امروز روند بهای املاک در منطقه مورد علاقه خود را پیگیری کند، تا از پرداخت بیش از اندازه در امان بماند.
دیگر توصیه، گرفتن وام کمتر در مقایسه با مبلغی است، که دست اندرکاران مربوطه به عنوان حداکثر به متقاضی اعلام می کنند. این امر از ناتوانی و یا در بدترین حالت زمینگیری مالی به ویژه در صورت کاهش ناگهانی و غیرمنتظره درآمد پیشگیری می کند. بخصوص اینکه از دست دادن کل درآمد به سبب بیکار شدن نیز موردی مهم به شمار می رود، که امکانش وجود دارد.
تصمیم درست نیازی به انیشتن بودن ندارد
در روند رسیدگی به میزان وامی که متقاضی می تواند دریافت کند، مسایلی مانند هزینه فعالیت های خارج از مدرسه فرزندان، چگونگی سبک زندگی و… در نظر گرفته نمی شوند. این در حالی است که مثلا روش خرج کردن و میزان هزینه های دو خانواده با درآمد یکسان، با یکدیگر تفاوت دارد. همچنین توانایی پرداخت وام یک زوج بی فرزند با والدین بچه دار متفاوت است. حتی در خانواده های بچه دار سن و سال فرزندان در میزان هزینه ها تاثیر مستقیم دارد.
بسیاری از مردم فکر می کنند خانه هر چقدر بزرگتر باشد، بهتر است. اما شمار زیادی بعدا از خرید املاک بزرگتر و گرانبهاتر پشیمان می شوند. واقعیت این است که برای درست تصمیم گرفتن نیازی به انیشتن بودن وجود ندارد. بلکه کافیست همانگونه که کارشناسان می گویند، با بودجه بندی درست و مناسب به سراغ خرید مسکن رفت. به این ترتیب آنقدر پول برای چنین خریدی پرداخت نمی شود، که همه موارد دیگر مالی را تحت الشعاع قرار دهد.
لزوم دست برنداشتن از همه چیز
داشتن ملک کم هزینه نیست. مخارج نوسازی، هزینه های معمولی حفظ و نگهداری از ملک مربوطه، اقدامات ضروری فصلی، و دست کم یک تعمیر و مرمت اضطراری که بالاخره پیش می آید، از اینگونه مخارج به شمار می روند. بنابراین پیش از دست زدن به اقدام عملی، لازم است خود خریدار بالقوه و یا با کمک یک فرد حرفه ای این حوزه، چنین مخارجی را محاسبه کند/ند. به ویژه اینکه اگر خریدار می خواهد از یک واحد واقع در مجتمع های مسکونی به خانه نقل مکان نماید، و یا پیشتر اجاره نشین بوده باشد.
بنابراین نباید به صرف خرید مسکنی بهتر یا رهایی از اجاره نشینی چنان زیر بار قرض رفت، که به ناچار از همه موارد دیگر دست برداشت. زیرا خریدهای بی محاسبات دقیق و بدون بودجه بندی مناسب، سبب می شوند که خریدار خواهی نخواهی از همه چیز دیگر دست بردارد، و کل درآمدش را صرف پرداخت اقساط وام و سایر هزینه های مربوط به داشتن ملک کند.
در صورت قرار داشتن در وضعیت ناخوشایند چه باید کرد؟
بااینهمه افراد زیادی هستند که بدون دانستن و یا توجه به موارد بالا، ملکی گران تر از اندازه مقدورات شان خریده اند، و خود را در وضعیتی ناخوشایند قرار داده اند. برای اینگونه افراد افزایش درآمد نخستین گام محسوب می شود. گرفتن یک کار پاره وقت (نه نیمه وقت)، ایجاد درآمد بیشتر از طریق اجاره دادن اتاق های اضافی و… از جمله اقدامات مربوطه هستند. بااینهمه کارشناسان توصیه می کنند اگر با وجود برداشتن این گام همچنان اقساط ماهانه وام بیش از اندازه زیاد است، فروش ملک کنونی و خرید مسکنی کوچکتر راه حلی منطقی می باشد.

پرسش و پاسخ هفته:

در هفته های گذشته موضوع کدام منطقه و ملک برای سرمایه گذاری مناسب تر است را از زوایای مختلف بررسی کردیم و در این هفته قصد داریم جواب سوالاتی را که در مورد بهترین انتخاب منطقه و مکان خرید ملک را دارند پاسخگو باشیم.
اول ازهمه میزان رشد ملک در کل GTA تقریبا یکسان بوده و تفاوت خیلی زیادی از لحاظ ضریب رشد بین شهرها و منطقه های مختلف وجود ندارد. در حقیقت شرایط و خواسته های خریدار نسبت به نوع ملک عامل تعیین کننده ای در انتخاب لوکیشن می باشد. به عنوان مثال وقتی که خریدار حداکثر توان خرید تا سقف $600,000 را دارد، می خواهد ملکی را خریداری کند که بیسمنت تکمیل و قابل اجاره داشته باشد که بتواند بالاترین مبلغ اجاره را دریافت نماید. به طور قطع امکان خرید این ملک در منطقه ریچموندهیل یا آرورا و یا نیومارکت وجود ندارد و می بایست مناطق دیگری را مدنظر داشت که با استفاده از یک مشاورمجرب این امکان را خواهید داشت که بدون درنظرگرفتن اطلاعات شفاهی و محاوره ای، تصمیمی درست براساس مستندات و اطلاعات آماری اتخاذ نمایید.
در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان