اخباراخبار جهان

رئیس جمهور راستگرای برزیل: من فاشیست نیستم!

برزیل- ژایر بولسونارو، سیاستمدار راست افراطی برزیل که در انتخابات هفته گذشته آن کشور به پیروزی رسید و مقام ریاست جمهوری را به دست آورد با رد اتهام فاشیست بودن، خود را سیاستمداری پیرو چرچیل که قادر است کشور بحران زده برزیل را نجات بدهد، معرفی کرد. او در یکی از اولین مصاحبه های تلویزیونی پس از پیروزی در انتخابات یکشنبه گذشته و به دست آوردن 58 میلیون رای، از چپ گرایان انتقاد کرد.

نظامی سابق و سیاستمداری که با لقب <ترامپ برزیل> شناخته می شود، قبل از این از دیکتاتوری نظامی حاکم بر برزیل از سال 1964 تا 1985 دفاع کرده و مدعی شد که ارتش می بایست 30 هزار نفر را می کشت. او همچنین از دیکتاتورهایی مانند آگوستو پینوشه (شیلی) دفاع کرده بود. این در حالیست که در طی دیکتاتوری نظامی 22 ساله در برزیل صدها نفر از مخالفان رژیم کشته شده و یا مفقودالاثر شدند.

نکته جالب، واکنش سرد کانادا به انتخاب بولسونارو به مقام ریاست جمهوری بود. خانم کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا با انتشار بیانیه ای از تبریک گفتن به بولسونارو امتناع کرده و در عوض به مردم برزیل برای استفاده از حق رای و مشارکت در دموکراسی تبریک گفت. در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه که در آن به نام بولسونارو اشاره نشده، آمده است: <کانادا به ده ها میلیون برزیلی که در انتخابات ریاست جمهوری 28 اکتبر از حق دموکراتیک خود استفاده کردند، تبریک می گوید. مشارکت آنها نشانه اعتقاد مردم برزیل به دموکراسی است.>

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان